W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualna sytuacja hydro-meteorologiczna na terenie RZGW w Warszawie

23.08.2024

W ciągu ostatnich dni na terenie całego kraju obserwowane były intensywne opady burzowe, w wyniku których dochodziło do gwałtownych wzrostów stanów wody na rzekach oraz do lokalnych podtopień.

Rzeka Narew

Gwałtowne wzrosty stanów wód są zjawiskiem, podczas którego przepływ i/lub stan wody utrzymują się powyżej przyjętej wartości granicznej, co spowodowane jest zwiększonym zasilaniem lub podpiętrzeniem wody w korycie wskutek utrudnionego przepływu (definicja ze słownika IMGW).

Zaobserwowane wzrosty stanów wody były gwałtowne, ale krótkotrwałe i punktowe. Na większości obszaru dorzeczy Wisły sytuacja jest stabilna, a punktowe wzrosty nie spowodowały utworzenia się fal wezbraniowych. Na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie nie obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące zjawisk mogących wpływać na wzrost stanu wód w rzekach. Mimo to nasi pracownicy nadzorują sytuację w terenie oraz pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i Strażą Pożarną.

 

Aktualna sytuacja hydrologiczna

W ciągu najbliższej doby prognozujemy:

-W trakcie dnia na całym obszarze brak opadów. Temperatura maksymalna w przedziale od 24°C do 29°C. W Górach Świętokrzyskich do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty.
-W nocy na całym obszarze brak opadów. Temperatura minimalna w przedziale od 13°C do 18°C. W Górach Świętokrzyskich do 19°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany.

-Obecnie stany wód układają się w strefie stanów niskich i średnich, lokalnie wysokich.

-W ciągu najbliższej doby na Wiśle prognozuje się – od stacji: Zawichost do stacji: Annopol wzrosty stanu wody w strefie stanów niskich; od stacji: Puławy-Azoty do stacji: Kępa Polska stabilizację stanu wody w strefie stanów niskich; na stacji: Włocławek wahania stanu wody w strefie stanów niskich.
-Na stacji: Kwiatkówek na rzece Bzura wahania stanu wody powyżej stanu ostrzegawczego, którego przekroczenie będzie się utrzymywać.
-Na stacji: Krubice na rzece Utrata wahania stanu wody powyżej stanu ostrzegawczego, którego przekroczenie będzie się utrzymywać.
-Na dopływach Wisły od Zawichostu do Włocławka przewiduje się wahania stanu wody w strefie stanów niskich i średnich, lokalnie wysokich.

-W ciągu najbliższej doby na Narwi od Orzyca po ujście prognozuje się stabilizację stanu wody w strefie stanów niskich, lokalnie wahania stanów wody w strefie stanów niskich (stacja: Orzechowo).
-Na dopływach Narwi od Orzyca po ujście przewiduje się wahania stanu wody w strefie stanów średnich, lokalnie niskich i wysokich.
-Na Bugu od Liwca do ujścia prognozuje się niewielkie wzrosty stanu wody w strefie stanów niskich.

Sytuacja na zbiornikach wodnych zarządzanych przez RZGW w Warszawie

Wszystkie zbiorniki wodne pracują zgodnie z instrukcjami gospodarki wodnej. Gospodarka prowadzona na zbiornikach dostosowywana jest do aktualnej sytuacji hydrologicznej i uwzględnia prognozy pogodyWszystkie zbiorniki posiadają wystarczające rezerwy powodziowe. Jako rezerwę powodziową należy rozumieć część pojemności powodziowej, która aktualnie pozostaje do dyspozycji. Pojemność powodziowa to pojemność zbiornika przeznaczona do wykorzystywania przy przejściu fali powodziowej, zawartą pomiędzy normalnym poziomem piętrzenia (NPP), a maksymalnym poziomem piętrzenia (Max PP). 

Szczegółowe informacje o sytuacji hydrologicznej oraz pracy i pojemności zbiorników wodnych dostępne są na stronie: Sytuacja hydrologiczna - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Zgłaszanie niepokojących zjawisk

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w regionie jest na bieżąco monitorowana przez pracowników RZGW w Warszawie i jednostek terenowych. Wszelkie działania nadzorowane są przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej, które pozostaje w stałym kontakcie z centrami zarządzania kryzysowego oraz Strażą Pożarną.

Przypominamy, że wszelkie niepokojące zjawiska można zgłaszać pod całodobowym numerem telefonu: 22 470 10 01 lub adres e-mail: zk.sd@wody.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}