Coraz bliżej realizacji budowy Zbiornika Wodnego Bzin
10.05.2024
W piątek, 10 maja 2024 roku, w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy na opracowanie koncepcji programowo - przestrzennej wraz z raportem oddziaływania na środowisko dla budowy Zbiornika Wodnego Bzin w Skarżysku Kamiennej. Ten ambitny projekt stanowi szansę na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców województwa świętokrzyskiego.
Umowę na realizację zadania podpisali Dyrektor RZGW w Warszawie, Artur Rychlewski oraz w imieniu firmy HaskoningDHV Polska Sp. z o.o., Członek Zarządu, Sławomir Gappa oraz Pełnomocnik Zarządu, Bartosz Górski. Termin realizacji umowy wynosi 16 miesięcy od dnia jej podpisania. Wartość zadania wyniesie około 1 miliona złotych.
Historia i cel projektu
Zbiornik Bzin planowany jest w miejscu dawnego zalewu, który powstał ponad 200 lat temu w czasach dynamicznego rozwoju Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. W tamtych czasach, z inicjatywy Stanisława Staszica i Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, powstawały duże zakłady metalurgiczne wzdłuż rzeki Kamiennej. Idea odtworzenia akwenu zrodziła się na początku lat 70-tych XX wieku. W toku prac prowadzonych w latach kolejnych nad koncepcją realizacji zbiornika, potwierdzono konieczność ochrony obszarów miasta przed zagrożeniem powodziowym spowodowanym wylewaniem rzeki Kamiennej. Od momentu powstania Wód Polskich, prace nad powstaniem zbiornika przyspieszyły.
Funkcje zbiornika Bzin
Zbiornik Bzin będzie pełnił kluczowe funkcje, mające na celu ochronę środowiska i zwiększenie bezpieczeństwa:
Retencja powodziowa: W okresie wezbrań, zbiornik będzie wykorzystywany do kontrolowania fali powodziowej rzeki Kamiennej w miejscowości Skarżysko Kamienna oraz na odcinku do Zbiornika Brody.
Zapewnienie wody w okresach suszy: Zbiornik będzie gromadził wodę dla celów gospodarczych oraz pokrycia niedoborów wody w rzece poniżej niego.
Wyrównanie przepływów w okresach stanów niskich: Zbiornik pomoże zrównoważyć przepływy w zlewni poniżej niego, zwłaszcza w tzw. „niżówkach”.
Zapewnienie przepływu nienaruszalnego: Zbiornik będzie stanowił stałe źródło wody.
Wykorzystanie energetyczne: Istnieje potencjał wykorzystania energii wodnej.
Zabezpieczenie wody do celów pożarowych: Zbiornik będzie stanowił rezerwuar wody w razie potrzeby gaszenia pożarów.
Budowa Zbiornika Wodnego Bzin to ważny krok w kierunku zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi i ochrony środowiska. Projekt ten przyczyni się do bezpieczeństwa mieszkańców regionu i stanie się istotnym elementem infrastruktury województwa świętokrzyskiego podkreślił Artur Rychlewski, Dyrektor RZGW w Warszawie.
Ważne informacje na temat inwestycji
Według mapy drogowej inwestycji, do 2027 roku przewiduje się opracowanie dokumentacji technicznej, uzyskanie decyzji administracyjnych oraz wypłatę odszkodowań za przejęte na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości. Od 2027 roku będą wykonywane roboty budowlane wraz z nadzorem autorskim. Zakończenie budowy zbiornika, zakładając niezakłóconą ciągłość realizacji poszczególnych etapów prac, planowane jest na 2032 rok.
Zbiornik Bzin będzie miał powierzchnię ok. 100 ha, będzie wyposażony w przepławkę i MEW. Koszt realizacji zbiornika wyniesie ok. 120 000 000 zł. Ostateczny kształt inwestycji zostanie określony po przygotowaniu koncepcji i na etapie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Inwestycja jest ujęta w strategicznych dokumentach planistycznych dla gospodarki wodnej, w tym w drugiej aktualizacji Planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, aktualizacji Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Wisły, Planu przeciwdziałania skutkom suszy i Programie przeciwdziałania niedoborowi wody, a także w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.