W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Monitorujemy sytuację hydrologiczną na terenie RZGW w Warszawie

29.01.2024

Wodowskaz_Wyszków

Aktualizacja z dnia 30.01.2024 r. 

Na bieżąco monitorujemy sytuację na rzece Bug. Codziennie raportujemy o stanie wód i zjawiskach lodowych na rzece do Centrum Operacyjnego. Ściśle współpracujemy ze sztabami zarządzania kryzysowego na szczeblu gminnym i powiatowym.

Sytuacja na rzece Bug dynamicznie się zmienia. Nadal notujemy wysoki stan wód.

Nagły wzrost temperatury powietrza i jednoczesne opady deszczu spowodowały gwałtowne topnienie pokrywy śnieżnej. Z kolei spływ wód opadowo – roztopowych do cieków skutkować może dynamicznymi wzrostami stanów wód. 

Na bieżąco monitorujemy sytuację meteorologiczną i hydrologiczną w regionie i współpracujemy z miejscowymi służbami zarządzania kryzysowego. Zbiorniki retencyjne dysponują rezerwą powodziową i są przygotowane na przyjęcie wód roztopowych.

Aktualnie na terenie administrowanym przez RZGW w Warszawie obowiązują 2 ostrzeżenia powyżej stanu alarmowego:

W dolnym odcinku Bugu obserwujemy wahania stanu wody w Małkini, Wyszkowie i Popowie. 

W zlewni Pilicy poniżej Zbiornika Sulejów, przewidujemy dalszy wzrost poziomu wody w Białobrzegach na Pilicy, w Odrzywole na Drzewiczce oraz w Nowym Mieście na Pilicy.

Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie układają się w strefie stanów wysokich, lokalnie średnich.

Sytuacja na rzece Bug

W dniu 28.01.2024 r. w godzinach popołudniowych doszło do rozpadu pokrywy lodowej na Bugu w rejonie Wyszkowa. Spływ materiału lodowego spowodował spadki stanu wody w Wyszkowie oraz powstanie zatoru lodowego w rejonie m. Deskurów-Drogoszewo, co skutkowało wzrostami stanu wody oraz wystąpieniem podtopień dróg i posesji w rejonie m. Młynarze, Drogoszewo, Gulczewo.

Ze względu na spływ wody opadowo-roztopowej oraz rozpad zjawisk lodowych na rzece Długiej wystąpiły liczne rozlewiska, zalewając lokalnie tereny nieużytków, pól i tereny leśne. W dniu 25.01.2024 r. woda podchodziła pod zabudowania w m. Długa Kościelna, gm. Halinów, pow. miński. Państwowa Straż Pożarna dokonała udrożnienia koryta, co spowodowało spływ wody i zmniejszyło zagrożenie. W dniu 26.01.2024 r. doszło do zalania terenów w rejonie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Sam budynek muzeum nie jest zagrożony i pomimo podtopienia przyległych terenów jest do niego zapewniony dojazd.

Przypominamy, że w Wodach Polskich uruchomiony został całodobowy telefoniczny numer dyżurny 22 470 10 01, mający na celu zapewnienie całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Na potrzeby raportowania, wymiany informacji oraz zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie KZGW aktualny pozostaje adres e-mail: zk.sd@wody.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}