W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niż genueński a sytuacja hydro-meteorologiczna na terenie RZGW w Warszawie

W ciągu najbliższych dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Nad całym krajem będzie zalegała wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Polska znajdzie się pod wpływem niżu genueńskiego o nazwie Boris, w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego.

Zbiornik Wodny Wióry

Gwałtowne wzrosty stanów wód są zjawiskiem, podczas którego przepływ i/lub stan wody utrzymują się powyżej przyjętej wartości granicznej, co spowodowane jest zwiększonym zasilaniem lub podpiętrzeniem wody w korycie wskutek utrudnionego przepływu (definicja ze słownika IMGW).

Na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie nie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące zjawisk mogących wpływać na wzrost stanu wód w rzekach. Mimo to nasi pracownicy nadzorują sytuację w terenie oraz pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i Strażą Pożarną.

 

Aktualna sytuacja hydrologiczna

W ciągu najbliższej doby prognozujemy:

- W trakcie dnia na przeważającym obszarze opady deszczu o zróżnicowanym zakresie i intensywności, lokalnie możliwe burze; tylko w części południowo-wschodniej oraz na krańcach południowo-zachodnich brak opadów. Prognozowana suma opadów od 10 mm do 40 mm. Temperatura maksymalna w przedziale od 13°C do 25°C. W Górach Świętokrzyskich do 18°C. Wiatr słaby, umiarkowany i porywisty.

- W nocy na przeważającym obszarze opady deszczu o zróżnicowanym zakresie i intensywności, tylko w części południowo-wschodniej oraz na krańcach południowo-zachodnich brak opadów. Prognozowana suma opadów od 10 mm do 40 mm. Temperatura minimalna w przedziale od 9°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty.

- Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie układają się w strefie stanów niskich, lokalnie średnich i wysokich.

- W ciągu najbliższej doby na Wiśle prognozuje się – od stacji: Zawichost do stacji: Modlin stabilizację stanu wody w strefie stanów niskich; na stacji: Wychódźc niewielkie wzrosty stanu wody w strefie stanów niskich; od stacji: Wyszogród do stacji: Kępa Polska stabilizację stanu wody w strefie stanów niskich; na stacji: Włocławek wahania stanu wody w strefie stanów niskich.

- W ciągu najbliższej doby na Narwi od Orzyca po ujście prognozuje się stabilizację stanu wody w strefie stanów niskich (stacja: Orzechowo).

-W ciągu najbliższej doby na Bugu od Liwca do ujścia prognozuje się stabilizację stanu wody w strefie stanów niskich.

 

Sytuacja na zbiornikach wodnych zarządzanych przez RZGW w Warszawie

Zbiorniki wodne pracują zgodnie z instrukcjami gospodarki wodnej. Gospodarka prowadzona na zbiornikach dostosowywana jest do aktualnej sytuacji hydrologicznej i uwzględnia prognozy pogody

Szczegółowe informacje o sytuacji hydrologicznej oraz pracy i pojemności zbiorników wodnych dostępne są na stronie: Sytuacja hydrologiczna - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

Zgłaszanie niepokojących zjawisk

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w regionie jest na bieżąco monitorowana przez pracowników RZGW w Warszawie i jednostek terenowych. Wszelkie działania nadzorowane są przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej, które pozostaje w stałym kontakcie z centrami zarządzania kryzysowego oraz Strażą Pożarną.

Przypominamy, że wszelkie niepokojące zjawiska można zgłaszać pod całodobowym numerem telefonu: 22 470 10 01 lub adres e-mail: zk.sd@wody.gov.pl.

 

{"register":{"columns":[]}}