W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisaliśmy pre-umowy w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027

30.12.2024

Głównym celem programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.

Meadry

Prośrodowiskowe projekty Wód Polskich zakładają m.in. udrożenienie lub likwidację niemal 150 barier migracyjnych w celu przywrócenia biologicznej ciągłości rzek. To także działania z zakresu renaturyzacji koryt rzecznych. Oprócz poprawy stanu wód i bioróżnorodności, projekty będą miały wpływ na zwiększenie retencji wód i ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców.

Projekty w kategorii ograniczania powodzi lub suszy dotyczą przede wszystkim budowy i przebudowy wałów przeciwpowodziowych, modernizacji zbiorników retencyjnych czy budowy i przebudowy polderów i suchych zbiorników przeciwpowodziowych. Realizacja projektów w obydwu kategoriach pozwoli zwiększyć ochronę przeciwpowodziową i bezpieczeństwo ponad 250 tys. ludzi.

W regionie RZGW w Warszawie podpisaliśmy umowy dla trzech kluczowych projektów:

Rewitalizacja zbiornika wodnego Sulejów - etap I

Zadanie dotyczy modernizacji Zbiornika Wodnego Sulejów, który po 50 latach eksploatacji wymaga poprawy stanu technicznego. Modernizacja wszystkich urządzeń wodnych ma na celu minimalizację skutków zmian klimatu, takich jak susze oraz retencjonowanie około 84,33 mln m³ wody, co korzystnie wpłynie na klimat, środowisko i Sulejowski Park Krajobrazowy. Retencjonowanie wody w okresach jej nadmiaru pozwoli na utrzymanie nienaruszalnego przepływu w rzece Pilicy, a rezerwa powodziowa 7,030 mln m³ pomoże niwelować fale powodziowe. Zrównoważony przepływ wód zmniejszy ryzyko powodzi i skutki suszy na odcinku rzeki od Zbiornika Sulejów do ujścia Pilicy w woj. mazowieckim.

Budowa przepławki na zb. Sulejowskim oraz na jazie Brzustówka

Inwestycja obejmuje budowę przepławek umożliwiających migrację organizmów wodnych w dwóch lokalizacjach: zbiorniku oraz jazie Brzustówka. Brak przepławki w zaporze Zbiornika Sulejowskiego, wybudowanej 50 lat temu, doprowadził do znaczących zmian w ichtiofaunie Pilicy i jej dopływów, co przyczyniło się do zaniku populacji ryb, takich jak węgorz czy brzana. Przez 50 lat ryby utraciły pierwotne obszary tarłowe, co spowodowało redukcję stad tarłowych i ograniczenie bioróżnorodności. Nasza inwestycja pozwoli na odtworzenie międzyregionalnego korytarza ekologicznego i zapewnienie migracji organizmów wodnych z Pilicy do Wisły.

Przywrócenie drożności morfologicznej rzeki Białki Lelowskiej

Celem zadania jest poprawa stanu ekologicznego Białki Lelowskiej poprzez odtworzenie dróg migracji organizmów wodnych, co doprowadzi do wzbogacenia bioróżnorodności  Białki Lelowskiej. Kluczowym działaniem jest przywrócenie spójności dwóch obszarów Natura 2000 Białki Lelowskiej i Doliny Górnej Pilicy. Migracje międzyregionalne pozwolą na odtworzenie naturalnego licznego składu gatunkowego ryb w tej części rzeki i zmniejszą presje drapieżniczą pstrąga potokowego  na przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Białka Lelowska. Elementem działania jest wykonanie tarlisk żwirowo-kamiennych dla minoga strumieniowego i ryb litofilnych.

Zadanie związane jest z udrożenieniem przegród znajdujących się na Białce lelowskiej oraz na rzece Pilicy. Ponadto wykonamy tarliska żwirowo-kamienne dla minoga strumieniowego i ryb litofilnych.

Celem polityki CP2 jest bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna i przechodząca w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz odporna Europa dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem, oraz zrównoważonej mobilności miejskiej

Realizacja projektów związanych z budową, przebudową i remontem urządzeń wodnych będzie uwarunkowana przepisami prawa unijnego, tj. ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ws. ochrony dzikiego ptactwa. Współfinansowane będą projekty wpisujące się w założenia krajowych dokumentów m.in. planów zarządzania ryzykiem powodziowym, Planu przeciwdziałania skutkom suszy, Programu przeciwdziałania niedoborowi wody, Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych.

{"register":{"columns":[]}}