W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowaliśmy kolejną edycję programu Aktywni Błękitni

14.06.2024

Kolejna edycja programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” dobiegła końca! W tym roku do naszej „wodnej” społeczności dołączyło ponad 40 szkół z rejonu RZGW w Warszawie. Co daje nam około 5000 tysięcy uczniów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za pomoc w promowaniu ekologicznych postaw wśród społeczeństwa. Edukacja wodna to przyszłość!

Podsumowanie programu Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie

O programie

Nasze nawyki silnie kształtują się już w dzieciństwie, a edukacja wodna dzieci i młodzieży jest jednym z kluczowych elementów, który wpływa na nasze odpowiedzialne postawy środowiskowe, od których zależy ilość i jakość zasobów wodnych. W dobie postępujących zmian klimatycznych, edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają stan wód i środowisko zarówno w Polsce jak i na świecie. Cieszy nas, że dostrzegając znaczenie tego obszaru edukacji z każdym rokiem do programu włącza się coraz większa liczba placówek oświatowych i partnerów.

Misją programu Wód Polskich jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, popularyzacja odpowiedzialnej turystyki krajowej i rekreacji wodnej, a także promocja polskiego dziedzictwa kulturowego w zakresie inżynierii wodnej.

Dzięki udziałowi w programie Aktywni Błękitni uczniowie zyskują umiejętność racjonalnego korzystania z zasobów wodnych, kształtują w sobie odpowiedzialne postawy środowiskowe, a także zdobywają wiedzę na temat zabytków polskiej hydrotechniki.

Aktywni Błękitni to:

Lekcje w szkołach z ekspertami Wód Polskich

Uczniowie uczestniczą w ciekawych lekcjach prowadzonych przez pracowników Wód Polskich. Podczas naszych lekcji dzieci uczą się o tym czym jest woda, jak odpowiedzialnie gospodarować tym bezcennym zasobem, a także zdobywają wiedzę na temat ochrony przeciwpowodziowej i zapobiegania skutkom suszy.

Ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa nad wodą

Uczniowie regularnie uczestniczą w ćwiczeniach z zakresu bezpieczeństwa nad wodą i udzielania pierwszej pomocy, które prowadzone są we współpracy z naszymi partnerami - WOPR, Strażą Pożarną, Policją i Ratownictwem Medycznym. Dzięki takim zajęciom dzieci zyskują praktyczną umiejętność udzielenia pomocy ofiarom wypadków i reagowania na niebezpieczne sytuacje, które mogą je spotkać.

Pikniki edukacyjne

Wody Polskie organizują wiele wydarzeń plenerowych, podczas których uczestnicy mogą zobaczyć z bliska sprzęt, z którego na co dzień korzysta Policja lub Straż Pożarna. To zawsze duża atrakcja zarówno dla małych i dużych uczestników pikników.

Zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych Wód Polskich

Uczniowie i nauczyciele mają możliwość udziału w wycieczkach na obiekty hydrotechniczne administrowane przez Wody Polskie. W ten sposób pokazujemy w praktyce, na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną. Zwiedzającym udostępniamy zarówno nowoczesne inwestycje spełniające wymogi środowiskowe, ale też piękne, zabytkowe i nadal funkcjonujące obiekty będące naszym dziedzictwem kulturowym i świadectwem wybitnej myśli inżynieryjnej naszych przodków.

Aktywni Błękitni w liczbach

Działając z partnerami RZGW w Warszawie zrealizowaliśmy:

- 35 lekcji kameralnych,

- 6 wycieczek na obiekty hydrotechniczne,

- 4 pikniki edukacyjne i wydarzenia plenerowe,

- 10 pokazów bezpieczeństwa nad wodą,

- 5 akcji sprzątania terenów nadwodnych,

- 1 konkurs dla szkół.

Partnerzy i Patroni medialni programu

Wiele wodnych wydarzeń, w których mieli możliwość wziąć udział Aktywni Błękitni, nie odbyłyby się bez udziału naszych Regionalnych Partnerów. W tegorocznej odsłonie programu wsparli nas: Komisariat Policji Rzecznej w Warszawie, Państwowa Straż Pożarna w Starachowicach, Nadleśnictwo Starachowice, Koło PZW Brody Iłżeckie, Starachowicka Grupa Ratownictwa Medycznego "KALMAR", Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach, Komenda Policji w Brodach Iłżeckich, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi, Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, Gmina Dąbrówka, Redakcja "Twój Radom", Grupa Mediowa "Rekord", "Telewizja Świętokrzyska", Tygodnik Regionalny "7Dni", Tygodnik "cozadzien".

Dziękujemy naszym partnerom, patronom honorowym i patronom medialnym, bez których projekt "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie" nie mógłby się odbyć!

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}