W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop powodzi! Realizujemy prace dla bezpieczeństwa mieszkańców Płocka

11.04.2024

Na Wiśle w Płocku trwają prace bagrownicze prowadzone przez Wody Polskie. Na miejscu pracuje specjalistyczny sprzęt, który przemieszcza materiał denny, zmniejszając zagrożenie wystąpienia zatoru. Zgodnie z planem, do maja zostanie przemieszczone 10 000 metrów sześciennych urobku. Wszystko dla poprawy bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców.

Prace bagrownicze na Wiśle w rejonie Płocka

Prace bagrownicze prowadzone są w obrębie Zbiornika Włocławskiego w dwóch lokalizacjach – w rejonie Płocka-Radziwia oraz przegrody śryżowej w pobliżu Maszewa. Zakres prac obejmuje w tych miejscach migrację do 5 tys. m3 materiału z dna i odłożenie go przy brzegu, na miejsce tymczasowego składowania. Prace powinny zakończyć się do połowy maja bieżącego roku.

 

Dlaczego realizujemy prace bagrownicze na Wiśle?

Region Płocka jest newralgiczny z punktu widzenia bezpieczeństwa powodziowego, co pokazały powodzie z 1982 czy 2010 roku, a także wielodniowa akcja lodołamania z 2021 roku. Mieszkańcy oczekują działań na rzecz poprawy ochrony przeciwpowodziowej, co jest statutowym zadaniem Wód Polskich.

Powódź jest zjawiskiem naturalnym, któremu nie sposób zapobiec, dlatego działania należy skierować w stronę zmniejszenia strat poprzez ograniczanie tzw. Ryzyka powodziowego. Ich elementem jest m.in. planistyka, która pozwala przewidzieć możliwe wezbrania i powodzie, poprzez modelowanie możliwych zdarzeń, zawartych w planach zarządzania ryzykiem powodziowym. Na jej podstawie możliwe jest planowanie i realizacja działań, których celem jest redukcja ryzyka powodziowego i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Jednym z takich działań, kluczowych dla mieszkańców Płocka, są prace bagrownicze na Zbiorniku Włocławskim. Przeprowadzenie robót jest ważne, ponieważ obecnie w okresie zimowym, z uwagi na małe głębokości Wisły w Płocku, utrudnione jest prowadzenie akcji lodołamania oraz spław lodu. Zaniedbanie robót utrzymaniowych może zwiększyć ryzyko tworzenia się zatorów lodowych, które stanowią realne zagrożenie powodziowe.

Planowane prace mają na celu udrożnianie koryta Wisły, a co za tym idzie zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe, ułatwić spływ lodu w czasie odwilży, poprawić warunki przepływu wód wezbraniowych oraz przeciwdziałać powstawaniu niekorzystnych zjawisk lodowych.

 

Wody Polskie będą systematycznie zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców Płocka

Rozpoczęcie wiosennych prac bagrowniczych jest realizacją zapowiedzi złożonych przez przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Wód Polskich podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa powodziowego w Płocku.

W planach jest przeprowadzenie robót w kolejnych sześciu lokalizacjach i usunięcie ponad miliona metrów sześciennych materiału dennego ze Zbiornika Włocławskiego. Wartość prac jest szacowana na 20-30 mln zł.  Obecnie PGW Wody Polskie są na etapie pozyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację prac w oparciu o opracowane raporty oddziaływania na środowisko.

 

Szereg działań dla zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły

Zmiany klimatyczne i związane z nimi ekstrema pogodowe, takie jak m.in. opady nawalne i powodzie błyskawiczne, pokazują jak ważnym tematem w perspektywie najbliższych lat będzie efektywna ochrona przeciwpowodziowa. Wyzwania stawiane przez zmienne warunki meteorologiczne i hydrologiczna wskazują, że skuteczne działania muszą być oparte o kompleksowe i holistyczne rozwiązania, uwzględniające całe zlewnie, a nie poszczególne punkty na mapie.

Właściwe zarządzanie ryzykiem i planowanie działań zapobiegających powstawaniu szkód powodziowych wymaga uprzedniej oceny zagrożenia oraz ryzyka powodziowego. W związku z tym, w pierwszej kolejności przygotowuje się wstępna ocenę ryzyka powodziowego oraz mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego, a dopiero potem plany zarządzania ryzykiem powodziowym, które są formułowane w 6-letnich cyklach planistycznych.

Przykładem inwestycji zrealizowanej w ramach planu zarządzania ryzykiem powodziom w dorzeczu Wisły mazowieckiej jest modernizacja przepompowni Arciechów. Obiekt zabezpiecza przed podtopieniami 7,5 tys. ludzi. W obecnym cyklu planistycznym na lata 2022-2027 zaplanowano 868 działań przeciwpowodziowych w dorzeczu Wisły, w tym m.in. budowę i przebudowę obwałowań i zbiorników, a także działania nietechniczne – edukacyjne i informacyjne.

Do tej pory Wody Polskie zakończyły 66 zadań o charakterze przeciwpowodziowych w dorzeczu Wisły, na łączną kwotę 1,23 mld zł. Większość zadań przeprowadzono na południu Polski, w newralgicznych miejscach szczególnie zagrożonych powodzią, jak np. Węzeł Oświęcimski czy Sandomierz.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}