Stop Powodzi! Ruszyły prace udrożnieniowe na Bugu
Rozpoczęliśmy realizację zadania pn. „ Przeprowadzenie robót udrożnieniowych w km 29+300 w celu poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego”. Na miejscu pracuje specjalistyczny sprzęt, który wydobywa materiał denny, zmniejszając zagrożenie wystąpienia zatoru.
Prace obejmują punktowe udrożnienie koryta rzeki Bug na wysokości miejscowości Gulczewo i mają kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców doliny Bugu.
Do czasu rozpoczęcia kompleksowych prac udrożenieniowo-utrzymaniowych koryta Bugu, co roku planujemy punktowe usuwanie nawarstwionych materiałów dennych na naszym odcinku rzeki. - powiedział Przemysław Sobiesak, Dyrektor Zarządu Zlewni w Dębem.
W ramach działań utrzymaniowych zaplanowano usunięcie zatorów w korycie rzeki. Prace polegają na przesunięciu materiału dennego z miejsca, gdzie tworzą się zatory i odłożeniu go w innym rejonie koryta rzeki. Obszar poboru materiału obejmuje powierzchnię około 8101 m² (szerokości ok. 58 m, długości ok. 135 m, a głębokość udrożnienia do 0,4 m).
Zadanie realizujemy przy użyciu urządzenia ssąco – refulującego. Dzięki temu sprzętowi mieszanina piaskowo-wodna jest zasysana, a następnie transportowana rurociągiem tłocznym w rejon odkładu, metodą hydrauliczną. Prace prowadzimy zgodnie z harmonogramem, a ich zakończenie przewidujemy na 16 grudnia 2024 r.
Celem tych działań jest zapewnienie optymalnych warunków przepływu wody w rzece Bug, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla mieszkańców okolicznych miejscowości, ułatwienie spływu lodu w czasie odwilży, poprawienie warunków przepływu wód wezbraniowych oraz przeciwdziałanie powstawaniu niekorzystnych zjawisk lodowych.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat zauważono odkładanie urobku wleczonego przez wody rzeki Bug. W wyniku tego w korycie rzeki powstało kilkanaście wysp, a głębokość wody na niektórych odcinkach nie przekracza 1 metra. Tworzenie się wysp oraz znaczne wypłycenie koryta stwarzają realne zagrożenia powodziowe, głównie przez powstawanie zatorów śryżowych i lodowych.
W styczniu 2024 roku, w wyniku piętrzenia lodowego w okolicach miejscowości Deskurów i Kamieńczyk, doszło do podtopień rozległych terenów doliny zalewowej, zalane zostały także posesje i drogi, między innymi w rejonie miejscowości: Młynarze, Drogoszewo, Gulczewo, Ślubów, Kamieńczyk oraz Czarnów. Stan wody na wodowskazie w Wyszkowie wyniósł 530 cm, co oznacza, że poziom alarmowy został przekroczony o 80 cm.