W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop Powodzi! Ruszyły prace udrożnieniowe na Bugu

Rozpoczęliśmy realizację zadania pn. „ Przeprowadzenie robót udrożnieniowych w km 29+300 w celu poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego”. Na miejscu pracuje specjalistyczny sprzęt, który wydobywa materiał denny, zmniejszając zagrożenie wystąpienia zatoru.

Prace udrożnieniowe rzeki Bug

Prace obejmują punktowe udrożnienie koryta rzeki Bug na wysokości miejscowości Gulczewo i mają kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców doliny Bugu.

Do czasu rozpoczęcia kompleksowych prac udrożenieniowo-utrzymaniowych koryta Bugu, co roku planujemy punktowe usuwanie nawarstwionych materiałów dennych na naszym odcinku rzeki. - powiedział Przemysław Sobiesak, Dyrektor Zarządu Zlewni w Dębem.

W ramach działań utrzymaniowych zaplanowano usunięcie zatorów w korycie rzeki. Prace polegają na przesunięciu  materiału dennego z miejsca, gdzie tworzą się zatory  i odłożeniu go w innym rejonie koryta rzeki. Obszar poboru materiału obejmuje powierzchnię około 8101 m² (szerokości ok. 58 m, długości ok. 135  m, a głębokość udrożnienia do  0,4 m).

Zadanie realizujemy przy użyciu urządzenia ssąco – refulującego. Dzięki temu sprzętowi mieszanina piaskowo-wodna jest zasysana, a następnie  transportowana rurociągiem tłocznym w rejon odkładu, metodą hydrauliczną. Prace prowadzimy zgodnie z harmonogramem, a ich zakończenie przewidujemy na 16 grudnia 2024 r.

Celem tych działań jest zapewnienie optymalnych warunków przepływu wody w rzece Bug, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla mieszkańców okolicznych miejscowości, ułatwienie spływu lodu w czasie odwilży, poprawienie warunków przepływu wód wezbraniowych oraz przeciwdziałanie powstawaniu niekorzystnych zjawisk lodowych.

W styczniu 2024 roku, w wyniku piętrzenia lodowego w okolicach miejscowości Deskurów i Kamieńczyk, doszło do podtopień rozległych terenów doliny zalewowej, zalane zostały także posesje i drogi, między innymi w rejonie miejscowości: Młynarze, Drogoszewo, Gulczewo, Ślubów, Kamieńczyk oraz Czarnów. Stan wody na wodowskazie w Wyszkowie wyniósł 530 cm, co oznacza, że poziom alarmowy został przekroczony o 80 cm.

{"register":{"columns":[]}}