W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop Powodzi! Zwiększamy bezpieczeństwo mieszkańców powiatu ostrowieckiego

20.11.2024

We wtorek 20 listopada odbył się oficjalny odbiór zadania pn. „Usuwanie skutków wezbrań wód w korycie rzeki Ćmielówki w m. Ćmielów, Brzóstowa, Grójec, Bodzechów”. Wartość zadania wyniosła 98 204 zł.

Rzeka Ćmielówka

Rzeka Ćmielówka – charakterystyka i wyzwania

Rzeka Ćmielówka, będąca lewostronnym dopływem rzeki Przepaść, wchodzi w skład systemu hydrologicznego rzeki Kamiennej. Na odcinku 7,45 km przepływa przez gminy Ćmielów i Bodzechów, mijając miejscowości Ćmielów, Grójec, Brzóstowa oraz Bodzechów. Rzeka jest prosta na tym odcinku, co powoduje wypłycanie koryta. Zjawisko to jest związane z przepływem wody w korycie i ruchem rumowiska. Gleby w tym regionie, głównie płowe i bielice, są podatne na wymywanie, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla utrzymania jej przepustowości. Ten ciek kategorii IV znajduje się w obszarze szczególnie wrażliwym na eutrofizację, co wynika z obecności biogenów, takich jak związki azotu i fosforu, sprzyjających nadmiernemu rozwojowi glonów.

Realizowane prace konserwacyjne W 2024 roku

Prace utrzymaniowe zrealizowane w ramach zadania "Usuwanie skutków wezbrań wód w korycie rzeki Ćmielówki w m. Ćmielów, Brzóstowa, Grójec, Bodzechów" objęły m.in. koszenie porostów ze skarp, usuwanie roślin korzeniących się w dnie cieku, eliminację zakrzaczeń, usuwanie przetamowań bobrowych, udrożnienie rurociągów oraz pełnienie nadzoru przyrodniczego.

Działania te miały na celu zwiększenie przepustowości rzeki, co w dłuższej perspektywie pozwala ograniczyć ryzyko podtopień.

Prace były realizowane w trudnym terenie, obejmującym obszary Natura 2000 oraz Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej, jak również tereny zabudowane i rolnicze. Dodatkowym wyzwaniem był ograniczony dostęp do koryta rzeki wynikający z lokalnego zagospodarowania nieruchomości.

Powódź błyskawiczna – problem urbanizacyjny

Obszar zlewni rzeki Ćmielówki jest szczególnie narażony na tzw. powodzie błyskawiczne, które występują podczas nawalnych opadów deszczu. Nadmierna urbanizacja, brak modernizacji systemów kanalizacyjnych oraz likwidacja naturalnych terenów retencyjnych to kluczowe przyczyny tego zjawiska. Choć coroczna konserwacja koryta rzeki poprawia jej przepustowość, nie jest w stanie w pełni zapobiec zalewaniu terenów przyległych podczas intensywnych opadów.

Plany na przyszłość i konieczność współpracy

Wody Polskie są na etapie analizy rozwiązań projektowych, które pozwolą ograniczyć negatywne skutki wezbrań wód m.in. w okresach zwiększonych opadów atmosferycznych. Kluczowa w tym zakresie jest współpraca między samorządami, ekspertami oraz społecznością lokalną.

Proponowane działania obejmują:

  • Inwestycje w infrastrukturę hydrotechniczną,
  • Edukacja wodna skierowana do młodzieży i dorosłych, aby zwiększyć świadomość hydrologiczną,
  • Doradztwo w zakresie rolnictwa i budownictwa,
  • Analizy hydrologiczne, które pomogą lepiej zarządzać zasobami wodnymi w regionie.

Na bieżąco realizujemy działania istotne dla lokalnych społeczności i samorządów, aby wypracować efektywne  rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców terenów sąsiadujących z rzeką Ćmielówką.

 

Zdjęcia (6)