W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zalew Ruda jako przykład nowoczesnej modernizacji

26.02.2024

Zbiornik Wodny Ruda

Zakończyliśmy modernizację zalewu Ruda k. Mławy. Zbiornik został odmulony i napełniony wodą. Modernizacja trwała 2 lata, koszt realizacji to ok. 14,5 mln PLN.

Zbiornik wodny "Ruda" jest zlokalizowany na terenie gm. Lipowiec Kościelny, pow. Mławski, woj. mazowieckie oraz gm. Iłowo-Osada, pow. działdowski, woj. Warmińsko-Mazurskie. Zapora ziemna oraz część czaszy zbiornika o powierzchni 11,17 ha położone są w miejscowości Lewiczyn, natomiast pozostała część czaszy o powierzchni 46,58 ha położona jest w miejscowości Mławka. Teren wokół zbiornika stanowi pozostałość pierwotnej doliny cieku w postaci pagórków porośniętych lasami iglastymi i liściastymi.

Zbiornik wodny "Ruda" posiada powierzchnię 57,75 ha. Powstał w 1976 roku w wyniku spiętrzenia wody w rzece Mławce w km 30+060 poprzez przegrodzenie jej zaporą ziemną. Celem jego było zwiększenie retencji wodnej i bezpieczeństwa powodziowego obszarów położonych poniżej zapory oraz zapobieganie suszy na terenach przyległych. Zbiornik jest także użytkowany w celach rekreacyjnych, m.in. jako łowisko specjalne oraz w okresie letnim jako kąpielisko miejskie. Pojemność zbiornika przy maksymalnej wysokości piętrzenia wynosi 761 tys. m3.

Na koronie zapory znajduje się wieża piętrząco-upustowa składająca się z dwóch kwadratowych żelbetowych studni wyposażonych w zamknięcie typu klapowego i typu upust denny (zasuwa) oraz ogrodzony barierkami i oświetlony ciąg komunikacyjny. W centralnej części zbiornika usytuowana jest ostroga z ciągiem dla pieszych.

Ekologiczne aspekty modernizacji

Głównym celem prac było przywrócenie pierwotnych parametrów obiektu, zwiększenie retencji oraz skuteczne przeciwdziałanie skutkom suszy i powodzi. Ważnym elementem zadania było zwiększenie bioróżnorodności zalewu, który zyskał nowoczesną przepławkę i zostanie zarybiony. 

W latach 2022 – 2023, odtworzyliśmy pierwotną pojemność zbiornika i jednocześnie jego zdolność retencyjną. Zrealizowaliśmy również roboty budowlane poprawiające stan zapory i ostrogi, oraz wybudowaliśmy przepławki dla migrujących ryb i innych zwierząt. Cały zalew został odmulony poprzez mechaniczne usunięcie nagromadzonych osadów na powierzchni ok. 38 ha.

Inwestycja w przyszłość regionu

Prace związane z przebudową zbiornika wodnego Ruda zostały zrealizowane w całości, zgodnie z projektem budowlanym. 

Zwiększenie głębokości zbiornika poprawiło warunki tlenowe, co wpłynie korzystnie na różnorodność  gatunkową ichtiofauny i podniesie jego klasyfikację rybacką. Budowa przepławki umożliwia migrację organizmów wodnych oraz ponowne pojawienie się ryb dwuśrodowiskowych i daleko wędrujących takich jak łosoś, troć, węgorz czy miętus.

Modernizacja zalewu Ruda była ważnym i długo wyczekiwanym zadaniem przez lokalną społeczność. W ramach inwestycji powstała również nowa oświetlona droga, ścieżki do spacerowania oraz wygodne ławeczki do odpoczynku.

Zbiornik Ruda będzie pełnić nie tylko funkcje przeciwsuszowe, przeciwpowodziowe, gospodarcze, ale również i rekreacyjne. Jego przebudowa zwiększy atrakcyjność regionu, pozwoli na rozwój agroturystyki, a także wędkarstwa.

Wykonawcą inwestycji pn. „Przebudowa zbiornika wodnego „Ruda”, gm. Lipowiec Kościelny, pow. mławski, woj. mazowieckie i gm. Iłowo-Osada, pow. działdowski, woj. warmińsko-mazurskie” była firma Melbud S.A.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}