W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja sprzątania śmieci nad rzeką Bystrzycą we Wrocławiu

12.07.2024

Pracownicy Wód Polskich przez całą wiosnę prowadzili akcje sprzątania na terenach nadwodnych. Wsparciem dla ich działań były również inicjatywy wolontariuszy z prywatnych firm czy organizacji pozarządowych. Jedna z takich akcji została przeprowadzona w czerwcu nad rzeką Bystrzycą we Wrocławiu, gdzie udało się posprzątać z odpadów prawie 5 kilometrów nabrzeży tej rzeki.

Sprzątanie brzegów rzeki Bystrzyca we Wrocławiu przez wolontariuszy.

Za sprzątanie brzegów Bystrzycy, na co dzień administrowanej przez Zarząd Zlewni w Legnicy, w rejonie wrocławskich osiedli Jarnołtów, Jerzmanowo i Ratyń wzięli się pracownicy Credit Agricole Bank Polska SA, którzy uporządkowali odcinek o długości blisko 5 kilometrów. Łącznie zebrali 31 worków śmieci. Zdaniem uczestników wydarzenia, najwięcej było szklanych i plastikowych butelek oraz puszek aluminiowych. Zdarzały się też elementy paneli PCV oraz karoserii samochodowej.

Firma już od wieli lat angażuje się w działania na rzecz ograniczania zanieczyszczenia środowiska. Prowadzi kampanię edukacyjną #mniejplastiku, która ma na celu zmianę świadomości, nawyków konsumentów i zmniejszenie w ten sposób zużycia plastiku. Dlatego dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w wolontariat!

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu niezmiennie przypomina, że w ramach naszej kampanii #WodyToNieŚmietnik podkreślamy, jak bardzo istotne jest działanie dla poprawy stanu naszych wód, szerzenia wiedzy i edukowania o negatywnych skutkach zaśmiecania wspólnych przestrzeni, w tym terenów nadwodnych.

Pamiętajmy, że wyrzucanie śmieci i odpadów do rzek i na brzegi cieków to olbrzymie zagrożenie skażenia wód, niebezpieczne bezpośrednio dla ludzi mieszkających przy rzece jak i dla przyrody. Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje, mogą prowadzić do trwałego skażenia wód oraz środowiska. Problem jest obserwowany na całym świecie, ale w naszym kraju powszechne zaśmiecanie rzek, jezior, ale także lasów, gór i innych miejsc rekreacji można skutecznie zwalczyć za pomocą zmiany zachowania i mentalności społeczeństwa.

Wszelkie przypadki zaśmiecania rzek i skupiska odpadów można zgłaszać pod adresem e-mail rzekibezsmieci@wody.gov.pl lub w dowolnej jednostce RZGW we Wrocławiu, których lista dostępna jest tutaj: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/regionalny-zarzad

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}