Aktualna sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna w regionie pod nadzorem wrocławskich Wód Polskich
22.08.2024
W związku z intensywnymi i ulewnymi opadami deszczu przechodzącymi w ostatnich dniach nad południowo-zachodnią Polską, pracownicy Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu nadzorują i monitorują działania służb w regionie. Pracownicy wszystkich jednostek - Zarządów Zlewni i Nadzorów Wodnych pod kuratelą Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej sprawują pieczę nad korytami rzek, potoków i cieków. Doglądają także urządzeń wodnych i budowli hydrotechnicznych, sterując nimi w taki sposób, aby zminimalizować skutki ewentualnych lokalnych podtopień i nie dopuścić do występowania wody z koryta i rozlewania się na okoliczne grunty. Wzorcowo funkcjonują zbiorniki retencyjne i przeciwpowodziowe.
Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu na bieżąco publikuje komunikaty dotyczące aktualnej sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej w regionie Polski południowo-zachodniej, na obszarach zarządzanych przez wrocławskie Wody Polskie. Mapa.
- Wszystkie zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich. Urządzenia upustowe są drożne, urządzenia manewrowe są sprawne. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody. Zanieczyszczenia na kratach suchych zbiorników Sobieszów i Mirsk zostały usunięte. Poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. W związku z zakończeniem kolejnego etapu remontu zbiornika Otmuchów, poziom piętrzenia na zbiorniku jest sukcesywnie podnoszony - przekazują pracownicy Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, układają się w strefie stanów średnich i lokalnie niskich na Odrze skanalizowanej oraz niskich i lokalnie średnich na odcinku swobodnie płynącym. Stany wód na wodowskazach dolnej Odry, powyżej ujścia Warty, układają się w strefie stanów niskich. Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie stanów niskich i średnich oraz lokalnie wysokich, ostrzegawczych i alarmowych.
Stan alarmowy został przekroczony w 2 przekrojach wodowskazowych w zlewniach: Baryczy (Odolanów na Baryczy i Odolanów na Kurochu). Stan ostrzegawczy został przekroczony w 2 przekrojach wodowskazowych w zlewni Ślęzy (Borów na Ślęzy) i Baryczy (Korzeńsko na Orli). Obecnie obserwuje się głównie stabilizację stanów wód. Lokalne wzrosty spowodowane są spływem wód opadowych w dolne odcinki rzek oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych.
Obowiązują następujące ostrzeżenia hydrologiczne:
• Ostrzeżenie 3. stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych. W wyniku spływu wód opadowych w zlewni górnej Baryczy prognozowane są wzrosty stanów wody, w Odolanowie na Kurochu i w Odolanowie na Baryczy powyżej stanu alarmowego. Dotyczy obszaru: Barycz bez Orli i Polskiego Rowu. Ostrzeżenie ważne od 2024-08-21 08:58 do 2024-08-23 09:00.
• Ostrzeżenie 2. stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W związku ze spływem wód opadowych w zlewni Orli prognozowana jest dalsza tendencja wzrostowa w strefie wody wysokiej, w Korzeńsku na Orli powyżej stanu ostrzegawczego. Dotyczy obszaru: Orla. Ostrzeżenie ważne od 2024-08-21 15:04 do 2024-08-22 20:00.
• Ostrzeżenie o suszy hydrologicznej. W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na obszarze objętym ostrzeżeniem spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody na poziomie lub poniżej SNQ, z możliwością występowania krótkotrwałych wzrostów przepływu, spowodowanych przelotnymi opadami deszczu. Dotyczy obszaru: Kaczawa górna do Dunina, Kwisa górna do Zb. Leśna, Bóbr do Zb. Pilchowice, Ostrożnica, Izera. Ostrzeżenie ważne do odwołania.
Więcej o sytuacji na obszarze zarządzanym przez Wody Polskie RZGW we Wrocławiu tutaj: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/sytuacja-hydrologiczna
O aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w skali całego kraju można przeczytać tutaj: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/aktualna-sytuacja-hydro-meteorologiczna