Aktywni Błękitni z wizytą na obiekcie wrocławskich Wód Polskich i pokazach sprzętu ratownictwa wodnego
12.04.2024
W programie edukacyjnym "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie" pokazujemy w praktyce, na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną. Chętne szkoły zapisane do projektu mogą uczestniczyć między innymi w zwiedzaniu obiektów hydrotechnicznych oraz w pokazach ratownictwa wodnego we współpracy z naszymi partnerami. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie zobaczyli na własne oczy zasady działania elementów stopnia wodnego Różanka, a także zapoznali się ze sprzętem ratownictwa wodnego, dzięki uprzejmości Wodnej Grupy Szybkiego Reagowania.
Śluza Różanka
12 kwietnia gościliśmy uczniów klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie. Gospodarzami byli pracownicy stopnia wodnego oraz pracownik Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej. Wycieczka miała miejsce na śluzie wodnej Różanka, która jest podstawowym obiektem stopnia wodnego Różanka. Dzieci dowiedziały się, jakie funkcje spełnia taki obiekt. Umożliwia on pokonywanie różnic poziomu wody przez jednostki pływające po Wrocławskim Węźle Wodnym.
Na teorii się jednak nie skończyło, ponieważ Aktywni na własne oczy zobaczyli proces uzupełniania i opróżniania komory wodnej. Odbyło się pokazowe śluzowanie z udziałem łodzi Wodnej Służby Ratowniczej. Ta jednostka służy patrolom obszarów wodnych, realizacji zabezpieczeń na wodzie, prowadzenia akcji ratowniczych w tym udzielania pomocy na pokładzie, transporcie ratowników, poszkodowanych oraz sprzętu.
Po pomyślnym zakończeniu śluzowania dzieci miały wyjątkową okazję do zwiedzenia budynku sterowni śluzy. To właśnie z tego miejsca zarządza się urządzeniami wchodzącymi w skład stopnia wodnego. Dzieci pod nadzorem pracowników Wód Polskich samodzielnie obsługiwały poszczególne elementy śluzy za pomocą specjalnego panelu sterującego. Opowieści o pracy śluzowego były uzupełniane odpowiedziami na bardzo ciekawe pytania zadawane przez uczniów.
Pokaz sprzętu ratownictwa wodnego
Tego samego dnia Aktywni Błękitni mieli okazję poznać działanie profesjonalnego sprzętu ratowniczego, który na co dzień służy ratownikom do ochrony zdrowia i życia każdego z nas. Wodna Grupa Szybkiego Reagowania udostępniła najmłodszym jedyny w Polsce pojazd łączący funkcję transportu sprzętu specjalistycznego oraz mobilnego centrum koordynacji ratownictwa wodnego i poszukiwań. Młodzi hydrolodzy mogli nie tylko zobaczyć, ale też dotknąć i używać akcesoriów ratownictwa wodnego. Ponadto ratownicy przypomnieli dzieciom o najważniejszych zasadach bezpiecznego spędzania czasu nad wodą.
Na sam koniec uczniowie żmigrodzkiej szkoły podstawowej otrzymali torby z upominkami i gadżetami Wód Polskich.
Możliwość zwiedzenia obiektów Wód Polskich czy uczestniczenia w pokazach ratownictwa już w najmłodszych latach to duża wartość. W ten sposób pokazujemy w praktyce, na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną i uczymy o bezpieczeństwie nad wodą. Dzięki udziałowi w programie Aktywni Błękitni uczniowie zyskują umiejętność racjonalnego korzystania z zasobów wodnych, kształtują w sobie odpowiedzialne postawy środowiskowe, a także zdobywają wiedzę na temat polskiej hydrotechniki.