W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktywni Błękitni zwiedzili stopień wodny Rędzin we Wrocławiu

10.05.2024

Czym jest śluza i jak działa jaz? O tym przekonali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 77 im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu podczas majowej wycieczki. W ramach programu edukacyjnego Wód Polskich "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie" chętne placówki mogą uczestniczyć między innymi w zwiedzaniu obiektów hydrotechnicznych w swoim sąsiedztwie.

Aktywni Błękitni na stopniu wodnym Rędzin we Wrocławiu.

10 maja na stopniu wodnym Rędzin gościliśmy Aktywnych Błękitnych ze Szkoły Podstawowej nr 77 im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Gospodarzami byli pracownicy stopnia wodnego Rędzin oraz pracownik Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej. Na dzieci czekało wiele wspaniałych atrakcji.

W lipcu 2023 Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zakończył remont i unowocześnianie stopnia wodnego Rędzin na Odrze we Wrocławiu. Po modernizacji jeden z kluczowych obiektów na Wrocławskim Węźle Wodnym spełnia wymogi określone dla III klasy drogi wodnej. To oznacza, że zapewniony został stały i stabilny poziom piętrzenia wody na odcinku 6,5 kilometrów, do wyżej zlokalizowanego stopnia wodnego Różanka. Pierwszą atrakcją był zespół śluz, wchodzących w skład stopnia wodnego. Aktywni zobaczyli pokazowe śluzowanie. To właśnie w ten sposób jednostki pływające przechodzą przez śluzy zlokalizowane na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Uczniowie oglądali także wnętrze sterówki, z poziomu której zarządza się wszystkimi urządzeniami oraz monitoringiem.

Następnie przeszliśmy na jaz Rędzin, wyjątkowy zabytek hydrotechniki. Podczas modernizacji wymieniono na nowe zasuwy wraz z prowadnicami zamknięcia przęsła środkowego jazu oraz segmenty zamknięć przęseł skrajnych jazu. Przeprowadzono remont napędów segmentów, wózków do podnoszenia zasuw i prowadnic, suwnic filarowych, kładek komunikacyjnych oraz konstrukcji mostu. Powstały też nowe zamknięcia remontowe. Wiele pozytywnych emocji wzbudziło przejście mostem kratkowym o długości 51 m. Z jego perspektywy obserwować można było przepływ wody przez jaz, a także przepławkę.

Wizyta dostarczyła wiele radości i uśmiechu. Na koniec usłyszeliśmy nawet, że kilkoro uczniów już teraz wiąże swoją ścieżkę zawodową z Wodami Polskimi! Zwiedzanie obiektów Wód Polskich od najmłodszych lat to duża wartość. W ten sposób pokazujemy w praktyce, na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną. Zwiedzającym udostępniamy zarówno nowoczesne inwestycje spełniające wymogi środowiskowe, ale też piękne, zabytkowe, nadal funkcjonujące obiekty, które są naszym dziedzictwem kulturowym, świadectwem wybitnej myśli inżynieryjnej naszych przodków.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}