W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne ferie z Aktywnymi Błękitnymi – Wody Polskie, Policja i Straż Pożarna z wizytami edukacyjnymi we wrocławskich szkołach

27.01.2025

Ferie zimowe to czas wypoczynku, który często spędzamy na świeżym powietrzu. Niestety, mimo wielu kampanii edukacyjnych na temat bezpiecznej zimowej rekreacji, każdego roku mają miejsce tragiczne w skutkach wypadki i utonięcia. Dlatego razem z funkcjonariuszami Komisariatu Wodnego Policji we Wrocławiu oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu odwiedziliśmy pięć wrocławskich szkół podstawowych tuż przed feriami, aby przypomnieć najważniejsze zasady bezpiecznego i aktywnego spędzania czasu nad wodą.

Bezpieczne ferie z Aktywnymi Błękitnymi.

Komisariat Wodny Komedy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu jest komisariatem specjalistycznym, który odpowiada za bezpieczeństwo na wodzie. Z kolei Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej reprezentowała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, która zajmuje się ratowaniem osób tonących, a także udrażnianiem śluz i przepustów wodnych oraz wydobywaniem zatopionych pojazdów lub łodzi.

Bezpieczeństwo nad wodą w okresie letnim i zimowym

Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, że korzystając z uroków sportów zimowych należy unikać miejsc niebezpiecznych, takich jak stawy, jeziora i rzeki. Mimo sprzyjających warunków należy pamiętać, że pokrywa lodowa potrafi być zdradliwa, co potwierdzają powtarzające się rokrocznie wypadki załamania lodu pod bawiącymi się dziećmi, łyżwiarzami lub wędkarzami. Dlatego każde wejście na zamarznięty akwen może skończyć się tragicznie. Unikniemy niebezpieczeństwa tylko wtedy, gdy nie będziemy wchodzić na pokryty lodem zbiornik wodny.

Takie podejście daje największą gwarancję nie tylko dużej satysfakcji ze spędzania czasu wolnego nad wodą, ale i bezpieczeństwa. Policjanci wyjaśnili również, jak reagować, gdy to pod kimś innym załamie się lód. Prócz tego mundurowi mówili o bezpieczeństwie w okresie wakacyjnym, jak zdradliwa potrafi być głębokość przy falochronie i w jaki sposób pomóc osobie tonącej.

Dzieci miały także jedyną w swoim rodzaju okazję poznać wyjątkowych czworonożnych policjantów – Oziego oraz Bambi. Psy te specjalizują się w wyszukiwaniu ludzkich zwłok, również podczas akcji ratunkowych na wodzie. W całym kraju jest tylko kilka psów o tej specjalizacji. Przewodnicy opowiadali o ich wspólnej pracy, procesie szkolenia podopiecznego oraz trudnej sztuce wykrywania ludzkich zapachów w niesprzyjających warunkach. Uczniowie przekonali się też, co należy zrobić, gdy spotkają na swej drodze niebezpiecznego, bezpańskiego psa.

Strażacy wytłumaczyli, na czym polega ich praca, szczególnie zimową porą. Niejednokrotnie podejmują oni akcje ratowania osób uwięzionych pod powierzchnią lodu lub w zatopionych pojazdach czy łodziach. Aktywni Błękitni obcowali ze specjalistycznym sprzętem Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Wóz ratownictwa wodnego zawiera wiele przyrządów, służących do ratowania naszego życia i zdrowia, m.in. kompresor powietrza, agregaty prądotwórcze, sprzęt medyczny, sprzęt ratowniczy, sprzęt burzący, zestawy nurkowe czy ponton ratowniczy. Dzieci poczuły się jak prawdziwy strażak na służbie przywdziewając kamizelkę taktyczną, zasiadając za kierownicą pojazdu, korzystając z sań lodowych czy rzucając rzutką ratowniczą.

Na koniec Aktywni Błękitni otrzymali pakiet gadżetów, materiałów edukacyjnych oraz broszur Wód Polskich, z których dowiedzą się więcej o kwestiach bezpieczeństwa nad wodą, ale również o oszczędzaniu wody i zapobieganiu kryzysowi wodnemu.

Bardzo dziękujemy służbom za poświęcony czas i ogromną dawkę wiedzy przekazaną wrocławskim Aktywnym Błękitnym! A wszystkim uczniom życzymy radosnego, aktywnego i bezpiecznego wypoczynku podczas nadchodzących ferii zimowych.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}