W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych na terenie RZGW we Wrocławiu [AKTUALIZACJA 19.12.2024]

17.09.2024

27 września 2024 roku Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, działając na podstawie art. 177 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1087, ze zm.), w związku z koniecznością sprawdzenia stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych - wprowadził czasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Od połowy grudnia zakaz ten dotyczy jedynie 16 lokalizacji na terenie Zarządu Zlewni w Nysie, czyli obszaru najbardziej dotkniętego powodzią, gdzie wciąż stan techniczny niektórych budowli może zagrażać bezpieczeństwu.

ZakazWchodzeniaNaWałyWrocławWrzesień2024

AKTUALIZACJA 19 GRUDNIA GODZINA 12:00:

W pierwszej połowie grudnia ostatecznie zakończyły się kontrole bezpiecznego użytkowania obwałowań na obszarach Zarządu Zlewni we Wrocławiu, Zarządu Zlewni w Legnicy,  Zarządu Zlewni w Lesznie, Zarządu Zlewni w Zielonej Górze, oraz Zarządu Zlewni w Nysie. Przypomnijmy, że wcześniej - w październiku oraz w listopadzie tego roku - ekspertyzy prowadzone przez służby Wód Polskich zostały zakończone też na terenach administrowanych przez Zarząd Zlewni w Lwówku Śląskim oraz Zarząd Zlewni w Zgorzelcu.

Powyższe oznacza, że formalnie przestaje obowiązywać zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych na całym obszarze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wprowadzony podczas powodzi z września tego roku. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności podczas poruszania się po budowlach i urządzeniach wodnych, jakimi również są wały przeciwpowodziowe.

Zakaz obowiązuje nadal jedynie na niektórych obszarach Zarządu Zlewni w Nysie, gdzie po przeprowadzeniu ocen stanu technicznego urządzeń wodnych, w tym wałów na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego, znajdujących się w administracji RZGW we Wrocławiu, jako zagrażające bezpieczeństwu zostały wskazane poniższe obiekty:

  1. Na terenie województwa dolnośląskiego:
  • Wał prawobrzeżny rzeki Biała Lądecka w km 18+440-19+220 w m. Radochów
  • Wał lewobrzeżny rzeki Nysy Kłodzkiej w km 139+370-140+320 w m. Krosnowice
  • Wał prawobrzeżny rzeki Biała Lądecka w km 10+200-11+560 w m. Ołdrzychowice Kłodzkie 
  • Wał prawobrzeżny rzeki Białej Lądeckiej w km 6+160-6+670 w m. Żelazno 
  • Wał lewobrzeżny rzeki Nysy Kłodzkiej w km 84+200-88+000 w Pomianowie Dolnym
  1. Na terenie województwa opolskiego:
  • Wał lewobrzeżny rzeki Nysy Kłodzkiej w km 4+000-11+300 m. Wronów – Lewin Brzeski
  • Wał prawobrzeżny rzeki Nysy Kłodzkiej w km 14+000-26+700 m. Stroszowice-Radoszowice
  • Wał lewobrzeżny rzeki Nysy Kłodzkiej w km 15+000-22+500 m. Kantorowice-Michałów
  • Wał prawobrzeżny rzeki Nysy Kłodzkiej w km 64+967-63+795 m. Nysa
  • Wał prawobrzeżny rzeki Biała Głuchołaska w km 3+000-4+000 m. Biała Nyska
  • Wał prawobrzeżny rzeki Biała Głuchołaska w km 5+000-7+500 m. Przełęk
  • Wał prawobrzeżny rzeki Biała Głuchołaska w km 11+500-13+500 m. Nowy Świętów – Rudawa
  • Wał prawobrzeżny rzeki Biała Głuchołaska w km 13+800-18+500 m. Bodzanów – Głuchołazy
  • Wał prawobrzeżny rzeki Nysy Kłodzkiej w km 28+000-29+000 m. Tarnica
  • Wał lewobrzeżny rzeki Biała Głuchołaska w km 20+915-21+410 m. Głuchołazy
  • Mur wałowy lewobrzeżny rzeki Biała Głuchołaska w km 20+750-20+915 m. Głuchołazy


Na zdjęciu jesienne prace odwadniające wały zbiornika Nysa na obszarze Zarządu Zlewni w Nysie.


AKTUALIZACJA 14 LISTOPADA GODZINA 12:00:

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu informują o zniesieniu zakazu poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzeki Ślęzy i rzeki Oławy, czyli na obszarze administrowanym przez Zarząd Zlewni we Wrocławiu.

Intensywnie prowadzone kontrole bezpiecznego użytkowania obwałowań są na finiszu i dotyczą jeszcze niektórych rzek i mniejszych cieków na obszarach Zarządu Zlewni we Wrocławiu, Zarządu Zlewni w Legnicy, Zarządu Zlewni w Zielonej Górze, Zarządu Zlewni w Nysie i na niezurbanizowanych terenach Zarządu Zlewni w Lesznie.

Zarówno pracownicy, jak i służby Wód Polskich oddelegowane do tego zadania, dążą do możliwie najszybszego zakończenia wszystkich czynności w tej sprawie jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Rzeka Ślęza we Wrocławiu.


AKTUALIZACJA 30 PAŹDZIERNIKA GODZINA 7:00:

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu informują o zniesieniu zakazu poruszania się po wałach przeciwpowodziowych Odry i Widawy w obrębie Wrocławia. Kontrole bezpiecznego użytkowania wciąż prowadzone są na obwałowaniach pozostałych rzek i mniejszych cieków w stolicy Dolnego Śląska.

Nasze służby terenowe dążą do ich jak najszybszego zakończenia. Apelujemy o rozsądek i rozwagę podczas korzystania z wszelkich tego typu budowli hydrotechnicznych na obszarze Polski południowo-zachodniej.


AKTUALIZACJA 29 PAŹDZIERNIKA GODZINA 8:00:

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu informują o częściowym zniesieniu czasowego zakazu poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.

Zakaz nie obowiązuje już na obszarach, gdzie zakończyły się kontrole bezpieczeństwa, czyli na terenie Zarządu Zlewni w Zgorzelcu (zlewnia Nysy Łużyckiej), Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim (zlewnia Bobru i Kwisy) oraz Zarządu Zlewni w Lesznie (zlewnia Baryczy).

Ekspertyzy wciąż są prowadzone na terenach Zarządu Zlewni we Wrocławiu (rzeka Odra i inne), Zarządu Zlewni w Zielonej Górze (rzeka Odra i inne), Zarządu Zlewni w Legnicy (zlewnia Kaczawy i Bystrzycy) oraz Zarządu Zlewni w Nysie (zlewnia Nysy Kłodzkiej).

Niezmiennie dokładamy wszelkich starań, aby zakończyć wszystkie czynności jak najszybciej i znieść zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych na całym obszarze RZGW we Wrocławiu, co jest obecnie przewidywane w ciągu kilku tygodni.


AKTUALIZACJA 18 PAŹDZIERNIKA GODZINA 11:30:

Wody Polskie RZGW we Wrocławiu nadal prowadzą bardzo intensywną kontrolę bezpiecznego użytkowania wałów przeciwpowodziowych. Jednocześnie nasi pracownicy sukcesywnie inwentaryzują szkody, przeprowadzają prace interwencyjne oraz określają wstępny zakres prac niezbędnych do wykonania w celu zabezpieczenia uszkodzeń popowodziowych, w związku z sytuacją jaka miała miejsce we wrześniu tego roku.

Dopiero po zakończeniu tych priorytetowych zadań będzie możliwe podjęcie decyzji o zniesieniu czasowego zakazu poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Kontrole obwałowań odbywają się na obszarze sześciu Zarządów Zlewni funkcjonujących na terenie RZGW we Wrocławiu: Zarządu Zlewni we Wrocławiu, Zarządu Zlewni w Legnicy, Zarządu Zlewni w Lesznie, Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim, Zarządu Zlewni w Zielonej Górze oraz Zarządu Zlewni w Nysie.

Dokładamy wszelkich starań, aby maksymalnie skrócić czas trwających czynności i najszybciej jak to będzie możliwe znieść zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych na całym obszarze RZGW we Wrocławiu, który obejmuje 35 tysięcy kilometrów kwadratowych i cieki, potoki oraz rzeki o łącznej długości 14 tysięcy kilometrów.

Przypominamy, że zgodnie z art. 177 ust. 1 pkt 1 i 2 Prawa wodnego - w przypadku, gdy jest zagrożona szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych oraz wystąpienia zagrożenia, powodującego konieczność ograniczenia możliwości poruszania się po wałach przeciwpowodziowych - właściciel lub zarządca wału przeciwpowodziowego wprowadza czasowy zakaz poruszania się po tych wałach.


AKTUALIZACJA 27 WRZEŚNIA GODZINA 15:00:

Powyższy zakaz obejmuje cały obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zakaz nie dotyczy upoważnionych służb i osób biorących udział w prowadzeniu działań związanych z koniecznością sprawdzenia stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych. Zakaz wchodzi w życie od dnia dzisiejszego, tj. 27 września 2024 r. do odwołania.

Zgodnie z art. 177 ust. 1 pkt 1 i 2 Prawa wodnego ,,w przypadku gdy jest zagrożona szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych oraz wystąpienia zagrożenia powodującego konieczność ograniczenia możliwości poruszania się po wałach przeciwpowodziowych - właściciel lub zarządca wału przeciwpowodziowego wprowadza czasowy zakaz poruszania się po tych wałach’’.

Zgodnie z art. 80 § 1 pkt 6 Kodeksu wykroczeń ,,kto uszkadza umocnienie na wale przeciwpowodziowym, podlega karze grzywny albo karze nagany’’. Jak stanowi art. 80 § 2 Kodeksu wykroczeń ,,tej samej karze podlega, kto narusza inne niż określone w § 1 ograniczenia w użytkowaniu wałów przeciwpowodziowych, wprowadzone przez właściwy organ administracji państwowej lub samorządowej’’.

Jednocześnie wskazuje, iż Komunikat Dyrektora Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 17 września 2024 r. w przedmiocie wprowadzenia czasowego zakazu poruszenia się po wałach przeciwpowodziowych w związku z sytuacją hydrometeorologicznego z dniem wejścia w życie niniejszego komunikatu przestaje obowiązywać.


Powyższy zakaz obejmuje cały obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we WrocławiuZakaz nie dotyczy upoważnionych służb i osób biorących udział w prowadzeniu działań związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych. Zakaz wchodzi w życie od dnia dzisiejszego, tj. 17 września 2024 r. do odwołania.

Zgodnie z art. 177 ust. 1 pkt 1 i 2 Prawa wodnego ,,w przypadku gdy jest zagrożona szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych oraz wystąpienia zagrożenia powodującego konieczność ograniczenia możliwości poruszania się po wałach przeciwpowodziowych - właściciel lub zarządca wału przeciwpowodziowego wprowadza czasowy zakaz poruszania się po tych wałach’’.

Zgodnie z art. 80 § 1 pkt 6 Kodeksu wykroczeń ,,kto uszkadza umocnienie na wale przeciwpowodziowym, podlega karze grzywny albo karze nagany’’. Jak stanowi art. 80 § 2 Kodeksu wykroczeń ,,tej samej karze podlega, kto narusza inne niż określone w § 1 ograniczenia w użytkowaniu wałów przeciwpowodziowych, wprowadzone przez właściwy organ administracji państwowej lub samorządowej’’.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}