Drugie konsultacje społeczne projektu Planu utrzymania wód dla obszaru RZGW we Wrocławiu za nami
28.01.2025
Za nami drugie spotkanie w ramach konsultacji społecznych projektu Planów utrzymania wód dla obszaru działania Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz sporządzanych dla tych dokumentów Prognoz oddziaływania na środowisko.
Trwają konsultacje społeczne projektu Planu utrzymania wód w regionie wodnym Środkowej Odry, w regionie wodnym Łaby i Ostrożnicy (Upa), w regionie wodnym Metuje, w regionie wodnym Izery, w regionie wodnym Orlicy oraz w regionie wodnym Morawy na obszarze działania Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i sporządzonego dla tego dokumentu Prognozy oddziaływania na środowisko.
28 stycznia w stolicy Dolnego Śląska odbyło się drugie spotkanie konsultacyjne w Centrum Aktywności Lokalnej na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego 39a. Za organizację konsultacji społecznych odpowiedzialna jest Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich, z kolei warstwę merytoryczną przygotowało konsorcjum firm: „Pectore-Eco” Sp. z o.o. oraz Ekovert Łukasz Szkudlarek. Z ramienia Wód Polskich wzięli udział między innymi Robert Łazik – Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni we Wrocławiu, Justyna Kobzik – Dyrektor Zarządu Zlewni w Zgorzelcu i przedstawiciele RZGW we Wrocławiu.
Na zaproszenie licznie odpowiedzieli przedstawiciele samorządów i administracji rządowej. Na miejsce przybyli też przedstawiciele Lasów Państwowych, Polskiego Związku Wędkarskiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dodatkowo w spotkaniu licznie uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń, ekolodzy, a także zainteresowani mieszkańcy.
Spotkanie były okazją do konstruktywnego dialogu na temat przyszłości gospodarki wodnej. Uczestnicy aktywnie angażowali się w dyskusję, zadając pytania i dzieląc się swoimi opiniami. Żywa dyskusja na sali uwidoczniła kluczową rolę konsultacji społecznych w planowaniu działań na rzecz ochrony naszych wód.
Działalność opisana w Planach utrzymania wód polega przede wszystkim na realizacji zaplanowanych prac utrzymaniowych w obrębie dna i brzegów śródlądowych wód powierzchniowych, czyli wykaszaniu roślin, usuwaniu roślin pływających i korzeniących się w dnie, usuwaniu drzew i krzewów, usuwaniu przeszkód naturalnych oraz wynikających z działalności człowieka, zasypywaniu wyrw oraz ich zabudowie biologicznej, udrażnianiu wód. To także działania polegające na remoncie, konserwacji ubezpieczeń urządzeń wodnych lub budowli regulacyjnych, a także rozbiórce czy modyfikacji tam bobrowych oraz zasypywaniu nor zwierząt w brzegach.
Konsultacje Planów utrzymania wód potrwają do 31 stycznia
Plany utrzymania wód (PUW) są dokumentami planistycznymi w gospodarce wodnej, które pełnią kilka istotnych funkcji. Przedstawiają planowane do realizacji działania utrzymaniowe, identyfikują odcinki wód, w obrębie których występują zagrożenia dla swobodnego przepływu wód oraz spływu lodów, z rozróżnieniem rodzajów zagrożeń. Ponadto plany zawierają wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. PUW opracowuje się zgodnie z zapisami art. 327 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz.U. 2024 poz. 1087 ze zm.).
W terminie konsultacji, czyli od 7 do 31 stycznia 2025 r. można składać uwagi, zarówno do samych projektów Planów utrzymania wód, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów.
Zachęcamy do odwiedzenia portalu pozwalającego na sprawdzenie zawartości projektów PUW odnoszących się do obszarów wskazywanych na podstawie mapy Polski oraz zgłoszenie uwag do konkretnych elementów PUW w tych lokalizacjach: https://puw.stronazen.pl/