Działania wrocławskich Wód Polskich w związku z prognozowaną sytuacją hydro-meteorologiczną w regionie [AKTUALIZACJA 30.09.2024]
12.09.2024
Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, których suma z kilku dni lokalnie przekroczy 100 l/m². Może dochodzić do lokalnych wezbrań w rzekach. Główne zagrożenie będzie obejmowało obszar dorzecza górnej i środkowej Odry. Z uwagi na ostrzeżenie meteorologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informujemy, iż służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu stale monitorują sytuację w całym regionie Polski południowo-zachodniej. Podejmujemy aktywne działania i czynności zmierzające do zminimalizowania skutków występowania fal wezbraniowych.
Wszystkie aktualne informacje związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na obszarze administrowanym przez RZGW we Wrocławiu publikujemy na bieżąco na naszych profilach w mediach społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/RZGWWroclaw
Komunikaty o aktualnej sytuacji hydrologicznej w regionie RZGW we Wrocławiu: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/sytuacja-hydrologiczna
Komunikaty nawigacyjne: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/komunikaty-nawigacyjne
Aktualne komunikaty o działaniach Wód Polskich: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/zbiorniki-wod-polskich-przygotowane-na-opady
Pilny komunikat na temat zakazu poruszania się po wałach przeciwpowodziowych
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, działając na podstawie art. 177 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1087, ze zm.), w związku z sytuacją hydrometeorologiczną wprowadza czasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.
Powyższy zakaz obejmuje cały obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zakaz nie dotyczy upoważnionych służb i osób biorących udział w prowadzeniu działań związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych Zakaz wchodzi w życie od dnia dzisiejszego, tj. 17 września 2024 r. do odwołania.
Pilny komunikat do użytkowników Odrzańskiej Drogi Wodnej od Nysy Kłodzkiej do Warty i całego Wrocławskiego Węzła Wodnego
W związku z przechodzeniem fali wezbraniowej, prosimy wszystkich właścicieli jednostek pływających – stacjonujących na Odrze – o natychmiastowe odholowanie ich w bezpieczne miejsce lub wyciągnięcie na brzeg!
Wszyscy użytkownicy i dzierżawcy gruntów w międzywalu rzeki Odry we Wrocławiu zgodnie z poleceniem sprzed kilku dni muszą niezwłocznie ewakuować swoje beach bary i plaże. Teren prowadzenia działalności należy zabezpieczyć zgodnie z umownymi zapisami o zagrożeniu powodziowym.
AKTUALIZACJA 30 WRZEŚNIA GODZINA 13:00:
Na obszarze działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obserwujemy stabilizację stanów wód oraz tendencję spadkową rejonów wodnych: Środkowej Odry, Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, Morawy, Izery, Łaby i Ostrożnicy, a także Metuje i Orlicy.
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej układają się w strefie stanów wysokich i lokalnie średnich na Odrze skanalizowanej. Stany alarmowe utrzymują się głównie na odcinku swobodnie płynącym w okolicy miejscowości: Ścinawa, Głogów, Nowa Sól, Cigacice, Nietków, Połęcko, Biała Góra oraz Słubice. Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie niskich, ostrzegawczych i alarmowych.
Nieprzerwanie działamy w terenie, sprawdzamy sytuację na rzekach i nadzorujemy pracę urządzeń wodnych. Pozostajemy w kontakcie i działamy we współpracy ze służbami zarządzania kryzysowego. Wysokie stany wód utrzymują się w ujściowych odcinkach niektórych dopływów Odry (Nysa Kłodzka od Lewina Brzeskiego, Bystrzyca od zbiornika Mietków oraz Bóbr), a także w zlewni Baryczy. Nie odnotowaliśmy jednak nowych zgłoszeń, a sytuacja jest stabilna. Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.
W związku z koniecznością przeprowadzenia kontroli stanu technicznego obwałowań, nadal obowiązuje zakaz poruszania się po nich. Nie dotyczy on upoważnionych służb i osób biorących udział w kontrolach stanu technicznego.
AKTUALIZACJA 27 WRZEŚNIA GODZINA 12:00:
Na górnej i środkowej Odrze, od ujścia Nysy Kłodzkiej do Brzegu Dolnego, obserwowane są spadki w strefie wody średniej i wysokiej przy przekroczonych lokalnie stanach ostrzegawczych, a od Malczyc do Słubic – alarmowych. Kulminacja fali na Odrze według IMGW-PB znajduje się już poza obszarem administrowanym przez RZGW we Wrocławiu (poniżej ujścia Warty).
Wczoraj fala kulminacyjna dotarła do Słubic. Wody Polskie w pierwszym półroczu 2023 roku zakończyły w tej przygranicznej miejscowości budowę i modernizację infrastruktury przeciwpowodziowej. Wybudowano wówczas 6 kilometrów nowych wałów rzeki Odry i rozbudowano 7 kilometrów istniejących już obwałowań. Sam wał okrężny wzmocnił zabezpieczenie terenów położonych w najbardziej zaludnionej miejskiej części zabudowy Słubic. Ponadto odbudowano 4 kilometry koryta Czarnego Kanału oraz 2 kilometry Raczej Strugi. Dzięki inwestycji obszar o powierzchni 19 kilometrów kwadratowych został lepiej zabezpieczony przed powodzią. W związku z zadaniem zakupiono także 8 mobilnych agregatów pompowych, które służą do natychmiastowego przepompowywania wody podczas nadejścia fali wezbraniowej.
Obecnie najwyższe stany wód rzeki Odry obserwujemy poniżej Cigacic, w rejonie Nietkowa, Połęcka i Białej Góry. Stany na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie średnich i wysokich, lokalnie niskich, ostrzegawczych i alarmowych.
W minionej dobie odnotowano opady deszczu, maksymalne w zlewni Bobru – 17 mm, Nysy Kłodzkiej – 16 mm, dorzeczu Łaby – 13 mm, w pozostałych zlewniach poniżej 10 mm.
Zbiornik Pilchowice piętrzy w zakresie pojemności powodziowej, pozostałe zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich i wysokich. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody.
Słubice po przejściu fali kulminacyjnej na Odrze.
AKTUALIZACJA 26 WRZEŚNIA GODZINA 13:00:
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, układają się w strefie stanów ostrzegawczych w Brzegu i Trestnie. W Oławie, Brzegu Dolnym, Malczycach, Ścinawie i Głogowie nadal mamy stany alarmowe, jednak obserwujemy tendencję spadkową. Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane są przemieszczaniem fali wezbraniowej w dolne odcinki rzek. Kulminacja fali na Odrze, według IMGW-PB, znajduje się w przekroju wodowskazowym Słubice. Pracownicy Wód Polskich, we współpracy ze wszystkimi służbami, stale prowadzą dozór umocnionych wałów na terenie przemieszczania się kulminacyjnej fali. Obwałowania są dodatkowo monitorowane przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych z kamerą termowizyjną oraz poprzez patrole piesze.
Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Zbiorniki Nysa i Pilchowice piętrzą w zakresie pojemności powodziowej. Pozostałe zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich i wysokich. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody.
Tam, gdzie poziom wód opada rozpoczynamy działania związane z kontrolą stanów technicznych obwałowań, a także na bieżąco oceniamy straty i uszkodzenia w infrastrukturze hydrotechnicznej.
Odrzańska Droga Wodna pozostaje zamknięta dla żeglugi, szczegóły: komunikaty nawigacyjne. RZGW w Szczecinie zamknął dla żeglugi również odcinek Odry granicznej.
W dalszym ciągu na całym obszarze działania Wód Polskich we Wrocławiu obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek. Obejmuje on wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. Nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego, a także osób biorących udział w prowadzeniu działań związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa wałów.
Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.
AKTUALIZACJA 25 WRZEŚNIA GODZINA 12:30:
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, układają się w strefie stanów alarmowych. W Brzegu, Oławie, Trestnie, Brzegu Dolnym, Malczycach, Ścinawie i Głogowie obserwujemy tendencję spadkową. Wodowskaz w Trestnie na granicy Wrocławia po raz pierwszy od 18 września wskazał wartość poniżej stanu alarmowego.
Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane są przemieszczaniem fali wezbraniowej w dolne odcinki rzek. Obecnie najwyższe stany wód rzeki Odry obserwujemy poniżej Nowej Soli, w rejonie Cigacic, Nietkowa, Połęcka i Białej Góry. Kulminacja fali na Odrze minęła Cigacice i Nietków, obecnie znajduje się w przekroju wodowskazowym Połęcko. Stany na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie średnich i wysokich, lokalnie niskich, ostrzegawczych i alarmowych.
W minionej dobie odnotowano niewielkie opady deszczu, maksymalne w zlewni Bobru – 15 mm, Nysy Łużyckiej – 12 mm, w pozostałych zlewniach poniżej 10 mm.
Na terenie Zarządu Zlewni w Zielonej Górze prowadzony jest stały dozór umocnionych wałów przy udziale naszych pracowników oraz przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Wrażliwe miejsca i przesiąki na wałach przeciwpowodziowych są doszczelniane przez służby. Obwałowania są dodatkowo monitorowane przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych z kamerą termowizyjną oraz poprzez patrole piesze.
Na terenie Zarządu Zlewni w Lesznie w ujściowym fragmencie Baryczy w dalszym ciągu występuje cofka z Odry, ale poziom wody maleje. Przepusty, śluzy wałowe oraz wały zabezpieczone w ostatnich dniach są szczelne.
AKTUALIZACJA 24 WRZEŚNIA GODZINA 12:00:
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, układają się w strefie stanów alarmowych. W Brzegu, Oławie, Trestnie, Brzegu Dolnym, Malczycach, Ścinawie oraz Głogowie wciąż obserwujemy tendencję spadkową. Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane są ciągłym przemieszczaniem się fali wezbraniowej w dolne odcinki Odry. Obecnie najwyższe stany wód rzeki Odry obserwujemy w województwie lubuskim poniżej Głogowa, w rejonie Nowej Soli, Cigacic (kulminacja fali) i Nietkowa. Stany na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie niskich, ostrzegawczych i alarmowych.
Zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą, a ich prace nieustannie nadzorują eksperci wrocławskich Wód Polskich. Zachowana zostaje rezerwa powodziowa, która jest sukcesywnie odbudowywana.
Wszystkie suche zbiorniki przeciwpowodziowe zarządzane przez RZGW we Wrocławiu przestały piętrzyć wodę. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich i wysokich.
W dalszym ciągu prowadzimy kontrole prawidłowej pracy obiektów hydrotechnicznych, analizujemy stany wód w ciekach i zbiornikach wodnych przy pomocy własnych służb terenowych. Pozostajemy w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami, służbami oraz zaangażowanymi instytucjami państwowymi. Jesteśmy gotowi do podejmowania interwencji w przypadku zaistnienia takiej potrzeby.
Na obszarze administrowanym przez RZGW we Wrocławiu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy w 16 powiatach oraz 11 gminach, a także pogotowia powodziowe w 5 powiatach oraz 2 gminach.
Suchy zbiornik Roztoki niedaleko polsko-czeskiej granicy.
AKTUALIZACJA 23 WRZEŚNIA GODZINA 12:00:
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, układają się w strefie stanów alarmowych. W Brzegu, Oławie, Trestnie, Brzegu Dolnym, Malczycach oraz Ścinawie obserwujemy tendencję spadkową. Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane są przemieszczaniem fali wezbraniowej w dolne odcinki rzek. Obecnie najwyższe stany wód rzeki Odry obserwujemy poniżej Głogowa, w rejonie Nowej Soli (kulminacja fali), Cigacic, Nietkowa. Stany na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie stanów średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych.
Pomimo sprzyjających prognoz jesteśmy gotowi do podejmowania interwencji w przypadku zaistnienia takiej potrzeby. W dalszym ciągu prowadzimy kontrole prawidłowej pracy obiektów hydrotechnicznych oraz analizujemy stany wód w ciekach i zbiornikach wodnych. Działamy we współpracy z lokalnymi władzami oraz wszystkimi służbami.
Prowadzimy stały dozór obwałowań rzeki Odry na obszarze naszego działania przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych wyposażonych w kamerę termowizyjną i reagujemy na nieprawidłowości.
Zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich i wysokich. Wszystkie poldery zalewowe na odcinku od ujścia Nysy Kłodzkiej do Wrocławia przestały piętrzyć wodę.
Przypominamy o obowiązującym zakazie poruszania się po wałach przeciwpowodziowych na terenie RZGW we Wrocławiu z godnie z art. 177 ust. 1 pkt 1 i 2 Prawa wodnego. Zakaz nie dotyczy upoważnionych służb i osób biorących udział w prowadzeniu działań związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych.
AKTUALIZACJA 22 WRZEŚNIA GODZINA 13:30:
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej układają się w strefie stanów alarmowych, natomiast w Brzegu, Oławie, Trestnie oraz Brzegu Dolnym obserwujemy tendencję spadkową.
Działamy we współpracy z lokalnymi władzami oraz wszystkimi służbami. Wały zostały doszczelnione, z wykorzystaniem drona z kamerą termowizyjną patrolujemy i sprawdzamy je na bieżąco.
Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie stanów średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych. Zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Dopływy do zbiorników kształtują się głównie w strefie stanów średnich i wysokich. Praca polderów na terenie RZGW we Wrocławiu bez zmian - pracują trzy poldery, trzy się opróżniają.
AKTUALIZACJA 21 WRZEŚNIA GODZINA 14:00:
Wspólnie z samorządami oraz służbami zarządzania kryzysowego na bieżąco prowadzimy szeroko zakrojone działania terenowe zabezpieczające newralgiczne miejsca będące w zasięgu oddziaływania przemieszczającej się fali powodziowej. Kontrolujemy pracę wszystkich urządzeń. Przyjmujemy wszelkie zgłoszenia i podejmujemy niezbędne interwencje.
Stany wód na Odrze, poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej, na Odrze skanalizowanej oraz na odcinku swobodnie płynącym układają się nadal w strefie stanów alarmowych. Obserwujemy tendencję spadkową oraz stabilizację stanów wód w górnych odcinkach rzek. Lokalne wzrosty stanów wody spowodowane są przemieszczaniem fali wezbraniowej w dolne odcinki rzek. Obecnie najwyższe stany wód obserwujemy w rejonie Ścinawy (kulminacja fali), Głogowa, Krosna Odrzańskiego. Jednostki terenowe Wód Polskich prowadzą tam intensywne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.
Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego, uczestniczymy w posiedzeniach sztabów na różnych szczeblach. Podejmujemy niezbędne interwencje i na bieżąco wykonujemy prace doraźne mające na celu doszczelnienie wałów. Wszystkie nasze służby terenowe, wsparte dodatkowo pracownikami z innych regionów Polski na bieżąco kontrolują sytuację na ciekach i urządzeniach wodnych.
Na bieżąco kontrolujemy pracę wszystkich obiektów hydrotechnicznych w naszej administracji. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiornikach suchych opada i na bieżąco prowadzony jest ich monitoring. Szczegółowe informacje o pracy zbiorników: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/sytuacja-hydrologiczna
Aktualnie na terenie RZGW we Wrocławiu pracują aktualnie trzy poldery: Lipki-Oława, Rybna-Stobrawa i Blizanowice-Trestno. Opróżniają się już poldery Zwanowice, Brzezina-Lipki oraz Oławka.
Nadal zamknięta jest żegluga na całym odcinku administrowanym przez RZGW we Wrocławiu - https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/komunikaty-nawigacyjne i obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.
Wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości prosimy zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01
AKTUALIZACJA 20 WRZEŚNIA GODZINA 13:00:
Sytuacja na terenie Wrocławia jest stabilna. Stany wód na Odrze, Widawie, Bystrzycy i Ślęży układają się w strefie stanów średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych z tendencją spadkową. Ustabilizowała się sytuacja w Odolanowie na rzece Kurów i rzece Barycz oraz na kanale Ługa w Grudzie Żmigrodzkiej. Obecnie najwyższe stany wód obserwujemy w okolicy miejscowości: Brzeg Dolny (kulminacja fali), Malczyce i Ścinawa, Głogów, Krosno Odrzańskie, gdzie aktualnie w szczególności skupiają się działania naszych jednostek terenowych przy współpracy wszystkich służb zarządzania kryzysowego.
Jesteśmy w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i uczestniczymy w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego na różnych szczeblach. Podejmujemy niezbędne interwencje i na bieżąco wykonujemy prace doraźne mające na celu doszczelnieniu wały w newralgicznych miejscach.
Na bieżąco sprawdzamy pracę wszystkich obiektów hydrotechnicznych w naszej administracji: zbiorniki funkcjonują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Sytuacja na zbiornikach stabilizuje się i mamy ją pod stałą kontrolą. Wszystkie 6 odrzańskich polderów przeciwpowodziowych pracuje prawidłowo i gromadzi nadmiar wody.
Zamknięta jest żegluga na całym odcinku administrowanym przez RZGW we Wrocławiu - https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/komunikaty-nawigacyjne
Wszystkie nasze służby terenowe są w terenie i na bieżąco kontrolują sytuację na rzekach i urządzeniach wodnych.
Wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości prosimy zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.
AKTUALIZACJA 19 WRZEŚNIA GODZINA 13:00:
W obrębie funkcjonujących polderów zalewowych na obszarze RZGW we Wrocławiu wzdłuż Odry może dochodzić do zjawisk przesiąkania obwałowań w poszczególnych lokalizacjach na ich terenie. Jest to naturalne zjawisko podczas gromadzenia wody w polderach. Obwałowania polderów są na bieżąco sprawdzane pod kątem ich stanu. W razie konieczności na bieżąco będą podejmowane odpowiednie działania. Obecnie od ujścia Nysy Kłodzkiej w województwie opolskim do Wrocławia wzdłuż Odry funkcjonuje 6 polderów zalewowych, które łącznie gromadzą około 73 mln m³ wody.
Poldery: Zwanowice (2 mln m³), Rybna-Stobrawa (12 mln m³), Brzezina-Lipki (3,5 mln m³), Lipki-Oława (30 mln m³), Blizanowice-Trestno (3,8 mln m³), Oławka (12 mln m³ wody).
AKTUALIZACJA 19 WRZEŚNIA GODZINA 12:00:
Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich RZGW we Wrocławiu wydało dziś kolejną dyspozycję o zmniejszeniu wartości odpływów wody:
– Ze zbiornika Otmuchów do Nysy Kłodzkiej do 250 m³/s od godz. 09:00
– Ze zbiornika Nysa do Nysy Kłodzkiej do 250 m³/s od godz. 12:00
AKTUALIZACJA 19 WRZEŚNIA GODZINA 8:00:
W związku z dynamicznie zmieniającymi się prognozami na wodowskazie Trestno, według aktualnej prognozy stanu wody, zgodnie ze scenariuszem VI Planu Operacyjnego Ochrony Przed Powodzią Wrocławia 2024, który zakłada stan wody w przedziale od 658 cm do 705 cm, może wystąpić potrzeba uruchomienia przerzutu wód powodziowych z rzeki Odry do kanału Odra-Widawa. Na bieżąco kontrolujemy sytuację.
AKTUALIZACJA 18 WRZEŚNIA GODZINA 14:30:
Suche zbiorniki przeciwpowodziowe Świerzawa, Kaczorów i Bolków w ostatnich dniach piętrzyły wodę, chroniąc mieszkańców kilkunastu miejscowości położonych w dolinie Kaczawy oraz Nysy Szalonej.
Na zbiorniku Otmuchów wciąż funkcjonuje boczny kanał ulgi na wysokości miejscowości Ścibórz. W momencie gdy pojemność zbiornika spadnie poniżej 105 mln m³, woda będzie gromadzić się wyłącznie w czaszy zbiornika. Obecnie zbiornik magazynuje 109 mln m³ wody, co stanowi około 84% całkowitej pojemności.
AKTUALIZACJA 18 WRZEŚNIA GODZINA 10:30:
Wody Polskie RZGW we Wrocławiu dementują fakt awarii zbiornika Krosnowice na potoku Duna. Stwierdzenie faktu, że "Przelew powierzchniowy przestał pracować (obniżyło się zwierciadło wody)" oznacza, że poziom wody w zbiorniku obniżył się na tyle, iż nie odbywa się już zrzut poprzez przelew powierzchniowy, który działa wyłącznie w sytuacji przejścia wezbrania przez urządzenia zbiornika.
Jest to więc sytuacja normalna i świadczy o powrocie do stanu normalnego użytkowania, które prowadzi do całkowitego opróżnienia zbiornika. Ponadto zaznaczamy, że przez cały okres wezbrania na Dunie zbiornik zachował pełną możliwość sterowania i nie było żadnych przesłanek świadczących o możliwości awarii obiektu.
Zbiornik Krosnowice na potoku Duna funkcjonuje prawidłowo.
AKTUALIZACJA 18 WRZEŚNIA GODZINA 8:00:
Wczoraj na kanale miejskim i przy śluzie Miejskiej na Odrze we Wrocławiu zamontowane zostały dodatkowe mobilne zamknięcia i zapory przeciwpowodziowe. To dodatkowy element systemu, który ma ochronić sąsiednie tereny przed wezbraniem na tym odcinku Odry w stolicy Dolnego Śląska.
Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu wydało nowe dyspozycje dotyczące odpływów ze zbiornika Nysa na Nysie Kłodzkiej. 17 września od godziny 20:00 odpływ został zmniejszony do 500 m³/s. Z uwagi na brak wystąpienia niekorzystnych warunków, w środę 18 września od godziny 7:00 w środę odpływ został zmniejszony ponownie do wartości 400 m³/s.
AKTUALIZACJA 17 WRZEŚNIA GODZINA 19:00:
W związku z utrzymującymi się dopływami powyżej przepływu powodziowego do zbiornika Mietków, po uzgodnieniu z Wojewodą Dolnośląskim, Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu wydało dyspozycję o zwiększeniu zrzutu ze zbiornika Mietków do 100 m³/s od godz. 19:00. Zbiornik Mietków na rzece Bystrzyca gromadzi obecnie wodę w granicach poziomu piętrzenia bliskiego 77 mln m³ wody z dopływem do akwenu na poziomie 150 m³/s.
Nie potwierdzamy krążących informacji o pęknięciu lub uszkodzeniu obwałowań lub innych części budowli hydrotechnicznych zbiornika Mietków. Aktualnie zbiornik cały czas pracuje zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodami.
AKTUALIZACJA 17 WRZEŚNIA GODZINA 15:30:
Stolica Dolnego Śląska szykuje się na wszystkie potencjalne scenariusze. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu został wsparty pracownikami z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i innych regionów wodnych. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego wspólnie podejmujemy obecnie wszelkie możliwe działania, aby Wrocław w bezpiecznym sposób przepuścił falę kulminacyjną na Odrze, która przewidywana jest obecnie w czwartek i w kolejnych dniach.
Minister Dariusz Klimczak nadzoruje działania operacyjne jednostek podległych Ministerstwu Infrastruktury na miejscu we Wrocławiu i wraz z innymi przedstawicielami rządu przyjmuje meldunki od służb. Zaraz po wideokonferencji z samorządowcami regionów dotkniętych powodzią, minister przyjął też bieżący raport z Centrum Operacyjnego RZGW we Wrocławiu.
Minister Infrastruktury na posiedzeniu w Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu. Fot. Ministerstwo Infrastruktury.
AKTUALIZACJA 17 WRZEŚNIA GODZINA 14:30:
Cztery oddane do użytku w latach 2021-23 suche zbiorniki przeciwpowodziowe na Ziemi Kłodzkiej: Szalejów, Krosnowice, Roztoki, Boboszów w ostatnich dniach gromadziły łącznie blisko 15 mln m³ wody. Tym samym płaszczyły falę powodziową, która dotarłaby do Kłodzka i popłynęła w kierunku Nysy i dalej do Odry.
Z kolei zbiorniki w Kotlinie Jeleniogórskiej, które w ostatnich dniach wypełniły się do poziomu maksymalnego, nadal piętrzą wodę. Zbiorniki Mysłakowice, Sobieszów, Cieplice i Mirsk oraz Krzeszów I i II łącznie zatrzymały 20 mln m³ nadmiaru wody, chroniąc tym samym okoliczne miejscowości przed żywiołem. Obecnie na żadnym z nich woda nie płynie już przelewem powierzchniowym.
AKTUALIZACJA 17 WRZEŚNIA GODZINA 11:30:
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, działając na podstawie art. 177 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1087, ze zm.), w związku z sytuacją hydrometeorologiczną wprowadza czasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.
Powyższy zakaz obejmuje cały obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zakaz nie dotyczy upoważnionych służb i osób biorących udział w prowadzeniu działań związanych z poprawą stanu bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych Zakaz wchodzi w życie od dnia dzisiejszego, tj. 17 września 2024 r. do odwołania.
Zgodnie z art. 177 ust. 1 pkt 1 i 2 Prawa wodnego ,,w przypadku gdy jest zagrożona szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych oraz wystąpienia zagrożenia powodującego konieczność ograniczenia możliwości poruszania się po wałach przeciwpowodziowych - właściciel lub zarządca wału przeciwpowodziowego wprowadza czasowy zakaz poruszania się po tych wałach’’.
Zgodnie z art. 80 § 1 pkt 6 Kodeksu wykroczeń ,,kto uszkadza umocnienie na wale przeciwpowodziowym, podlega karze grzywny albo karze nagany’’. Jak stanowi art. 80 § 2 Kodeksu wykroczeń ,,tej samej karze podlega, kto narusza inne niż określone w § 1 ograniczenia w użytkowaniu wałów przeciwpowodziowych, wprowadzone przez właściwy organ administracji państwowej lub samorządowej’’.
AKTUALIZACJA 17 WRZEŚNIA GODZINA 11:
Wybudowany w 2021 r. zbiornik Roztoki na potoku Goworówka ograniczył falę wezbraniową z Nysy Kłodzkiej do Kłodzka. Zbiornik zgromadził ponad 2,5 mln m³ wody na powierzchni zalewu niemal 48 hektarów i bezpośrednio ochronił 1200 osób oraz ich mienie. Dzięki zadziałaniu przelewu awaryjnego nie doszło do przelania wody przez koronę zapory.
Kontrolujemy sytuację na zbiorniku Otmuchów na Nysie Kłodzkiej, do którego wciąż napływa woda ze zbiorników Topola i Kozielno. Cały czas działa kanał ulgi w Ściborzu oraz główny blok zrzutowy. Woda w zbiorniku Otmuchów sukcesywnie opada. Obecnie gromadzi 118 mln m³ i ma 11 mln m³ zapasu. Nieprawdziwe są pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje, że w poniedziałek doszło do przelania zbiornika Otmuchów. Prowadzone od marca tego roku na obiekcie prace remontowe nie miały też żadnego wpływu na jego pojemność powodziową.
Kontrolujemy sytuację na zbiornikach Nysa i Otmuchów na Nysie Kłodzkiej.
AKTUALIZACJA 17 WRZEŚNIA GODZINA 9:
Zrzut wody do rzeki Bystrzycy ze zbiornika Mietków zarządzanego przez Wody Polskie to konsekwencja zrzutu wody ze zbiornika Lubachów (Jeziora Bystrzyckiego), którym zarządza spółka Tauron Ekoenergia. Wody z Lubachowa spływają Bystrzycą do Mietkowa, a następnie płyną w kierunku Wrocławia do ujścia Bystrzycy do Odry przez osiedle Marszowice
W celu zminimalizowania szkód w zlewni Nysy Kłodzkiej poniżej zbiornika Nysa, w ustaleniu z KZGW i Zastępcą Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą RZGW we Wrocławiu, Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu wydało dyspozycję o zmniejszeniu odpływu wody ze zbiornika Nysa do 600 m³/s od godziny 9:00.
AKTUALIZACJA 16 WRZEŚNIA GODZINA 22:
Uruchomiono polder zalewowy Oława-Lipki o pojemności ponad 30 mln m³ wody. Polder na 30 km² gromadzi nadmiar wód napływających do Wrocławia. W gotowości pozostaje polder Blizanowice-Trestno.
AKTUALIZACJA 16 WRZEŚNIA GODZINA 17:
W związku ze zmniejszeniem się przepływów w zlewni Nysy Kłodzkiej powyżej kaskady zbiorników nyskich, Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu wydało dyspozycję o zmniejszeniu odpływu wody ze zbiornika Nysa do 800 m³/s od godziny 17:30.
Dziś we Wrocławiu odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska, ministrów: Tomasza Siemoniaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Dariusza Klimczaka, Wiesława Leśniakiewicza, wojewodów, służb, władz lokalnych, a także Prezes Wód Polskich - Joanną Kopczyńską i Zastępcą Dyrektora RZGW we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą – Jackiem Drabińskim.
Premier o rozporządzeniu w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego: Rozporządzenie jest w ten sposób skonstruowane, że każdego dnia będziemy gotowi z Ministrem Spraw Wewnętrznych do wprowadzania koniecznych zmian, a więc uzupełniania o ewentualne nowe powiaty czy gminy, jeśli uznamy, że stan klęski żywiołowej ułatwi nam działania ochronne i ratunkowe.
AKTUALIZACJA 16 WRZEŚNIA GODZINA 14:
Suche zbiorniki przeciwpowodziowe, które aktualnie piętrzą wodę:
-
Zlewnia Bobru: Mysłakowice, Sobieszów, Cieplice, Mirsk, Krzeszów I i II
-
Zlewnia Nysy Kłodzkiej: Szalejów Górny, Krosnowice, Roztoki, Międzygórze, Boboszów
-
Zlewnia Kaczawy: Świerzawa, Bolków, Kaczorów
-
Przelewy powierzchniowe funkcjonują na zbiornikach: Mysłakowice, Cieplice, Sobieszów.
W najbliższych dniach Odrą będzie przemieszczać się fala wezbraniowa. Na podstawie obecnych danych IMGW i pozostałych wartości, jej punkt kulminacyjny spodziewany jest w Brzegu nocą z wtorku na środę. We Wrocławiu szczyt prognozowany jest w środę i utrzyma się w kolejnych dniach.
W niedzielę wieczorem woda na zbiorniku Międzygórze na potoku Wilczka opadała poniżej maksymalnego i nie przelewa się już przelewem powierzchniowym. Obecnie działają upust środkowy i dwa upusty denne. Woda poniżej obiektu mieści się w korycie. Zbiornik gromadził do 830 tys. m³.
AKTUALIZACJA 16 WRZEŚNIA GODZINA 12:
Przed południem doszło do uszkodzenia zapory zbiornika Topola na rzece Nysa Kłodzka. Woda przepływa przez przelew powierzchniowy do zbiornika Kozielno, następnie spływa korytem Nysy Kłodzkiej do zbiornika Otmuchów, pracującego obecnie zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodami.
AKTUALIZACJA 15 WRZEŚNIA GODZINA 20:
Prowadzona gospodarka wodna na wszystkich zbiornikach Kaskady Nysy Kłodzkiej opiera się na aktualnie dostępnych danych, w tym na prognozach pogody i prognozach hydrologicznych przepływów wód w rzekach i symulacjach przepływów przez zbiorniki. Biorąc pod uwagę zmienność prognoz oraz obarczone błędem przewidywane przepływy zarządzanie zbiornikami jest dynamiczne i wymaga analizy danych w możliwie najszybszym czasie, także we współpracy z RZGW w Gliwicach, dbając o to aby fale kulminacyjne z dopływów nie nakładały się powodując jeszcze większego wezbrania.
Wg stanu prognoz na 13.09.2024 r. przepływy w rzece Nysie Kłodzkiej miały być zdecydowanie niższe niż są aktualnie, wymaga to w tym momencie zwiększonych odpływów m.in. ze Zbiornika Nysa. Dodatkowo sytuację utrudniła awaria zbiornika Stronie Śląskie, która spowodowała dodatkowy napływ wody z górnych części zlewni – taka sytuacja ma wpływ także na prognozowane przepływy, które ulegają dynamicznym zmianom. Zmienność danych wymaga bieżącej korekty odpływów ze zbiorników, tak aby pomieściły one możliwie największą ilość wody i jednocześnie pozwoliły uniknąć kulminacji fal na Odrze.
Nysa odpływ na poziomie 1000 m³/s.
AKTUALIZACJA 15 WRZEŚNIA GODZINA 14:
Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Stronie Śląskie to obiekt III klasy budowli hydrotechnicznych, który znajduje się na potoku Morawka, lewobrzeżnym dopływie Białej Lądeckiej w km 1+816. Zbiornik zlokalizowany jest w gminie Stronie Śląskie w województwie dolnośląskim. Zapora zamyka zlewnię o powierzchni 53,46 km². Podstawowe obiekty tworzące ten zbiornik to: zapora kamienna o długości 500 m, urządzenia zrzutowe w tym: upust denny i środkowy, przelew powierzchniowy.
W sobotę 14 września o godzinie 21:13 z uwagi na przekroczenie maksymalnego poziomu piętrzenia na zbiorniku zaczął działać przelew powierzchniowy. Obsługa zbiornika utraciła możliwość bezpiecznego sterowania urządzeniami zapory z 1907 roku, która może pomieścić maksymalnie 1 mln 380 tys. m³ wody na powierzchni 24,7 ha. W niedzielę 15 września przed południem, ze względu na ciągły napór wody na konstrukcję prawdopodobnie doszło do uszkodzenia zapory. Kierownik obiektu otrzymał nieoficjalne informacje, że nastąpiło przebicie zapory ziemnej zbiornika w Stroniu Śląskim i woda przelewa się przez konstrukcję. Niestety na ten moment nie jesteśmy w stanie potwierdzić tych informacji z powodu braku łączności z obsługą – operatorami zbiornika ze względu na awarię łączności GSM w tym rejonie.
Po 1997 roku, gdy zbiornik spełnił swoją funkcję i nie doszło do przekroczenia stanu krytycznego, na obiekcie były prowadzone prace modernizacyjne związane między innymi z remontem drenażu.
Na zbiorniku Cieplice na potoku Wrzosówka i na zbiorniku Sobieszów na potoku Kamienna zaczęły działać przelewy powierzchniowe. Przed południem ze względu na ciągły napór wody na konstrukcję zbiornika Stronie Śląskie na Morawce doszło do uszkodzenia zapory. Wiele wskazuje na to, że nastąpiło przebicie części zapory ziemnej i z tego powodu woda przelała się w całkowicie niekontrolowany sposób przez obiekt.
Przed południem zbiornik Krosnowice na potoku Duna wypełnił się w 100% i zaczął działać kaskadowy przelew powierzchniowy. Woda opada poniżej stanu krytycznego, co może pozwolić na ponowną możliwość sterowania zrzutami.
AKTUALIZACJA 15 WRZEŚNIA GODZINA 10:
O godzinie 9:00 odbyła się odprawa Dyrektorów wszystkich RZGW z Kierownictwem PGW Wody Polskie przy współudziale przedstawicieli IMGW-PIB, podczas spotkania omówiono aktualną sytuację w kluczowych pod kątem zarządzania kryzysowego miejscach, ze szczególnym uwzględnieniem terenu RZGW we Wrocławiu i w Gliwicach - Kotliny Kłodzkiej, Jeleniogórskiej i okolic Głuchołaz. Omówiono aktualnie prowadzoną gospodarkę wodną również na czeskich zbiornikach przeciwpowodziowych.
Pracownicy ze wsparcia technicznego z innych regionów wodnych zostali zadysponowani przez Prezesa Mateusza Balcerowicza do pomocy w regionie RZGW Wrocław.
Zbiorniki przeciwpowodziowe pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodami. Od godziny 4:20 pracę zaczął zbiornik w Raciborzu Dolnym. Jednocześnie utrzymywany jest odpływ ze zbiornika Nysa na poziomie 600 m³/s.
Z suchych zbiorników Międzygórze, Stronie Śląskie woda przelewa się przelewami górnymi.
Operatorzy Zbiornika Stronie Śląskie na Morawce czekają w budynku – sterówce (która jest powyżej czaszy zbiornika w bezpiecznym miejscu) na moment, gdy woda w zbiorniku opadnie poniżej poziomu krytycznego i będą mogli podjąć nową próbę bezpiecznego sterowania urządzeniami obiektu.
Zbiornik Stronie Śląski wczoraj osiągnął maksymalne piętrzenie. O godzinie 21:13 woda zaczęła przelewać się przelewem górnym zbiornika. Pracownicy pracujący na zbiorniku ewakuowali się z miejsca jako ostatni.
Około godz. 9 na zbiorniku Mysłakowice na potoku Łomnica koło Jeleniej Góry poziom wody przekroczył stan maksymalny. Woda przelewa się przez przelew powierzchniowy. Wypełnienie zbiornika przekroczyło 100%, obsługa nie ma możliwości dalszego kontrolowanego gromadzenia wody.
Prosimy nie zbliżać się do pracujących urządzeń hydrotechnicznych. Tam, gdzie to możliwe należy zachować bezpieczną odległość 200 m od wałów i budowli przeciwpowodziowych. Wszystkie urządzenia wodne na naszym obszarze pracują by w maksymalny sposób przepuszczać wody powodziowe.
Prosimy wszystkich właścicieli jednostek pływających – stacjonujących na Odrze – o natychmiastowe odholowanie ich w bezpieczne miejsce lub wyciągnięcie na brzeg. Dotyczy to zwłaszcza Odrzańskiej Drogi Wodnej od Nysy Kłodzkiej do Warty i całego Wrocławskiego Węzła Wodnego. Wszyscy użytkownicy i dzierżawcy gruntów w międzywalu rzeki Odry we Wrocławiu zgodnie z poleceniem sprzed kilku dni muszą niezwłocznie ewakuować swoje beach bary i plaże. Teren prowadzenia działalności należy zabezpieczyć zgodnie umownymi zapisami o zagrożeniu powodziowym.
AKTUALIZACJA 14 WRZEŚNIA GODZINA 23:
600 m³/s obecnie wynosi zrzut wody ze zbiornika Nysa na Nysie Kłodzkiej w województwie opolskim. W porównaniu do ostatniego poziomu zrzutu to zwiększenie o 200 m³/s. Sytuacja bardzo dynamiczna z uwagi na nasilające się nawalne opady w zlewni Nysy Kłodzkiej i jej dopływach. Na zbiornikach Międzygórze i Stronie Śląskie woda przelewa się przelewami powierzchniowymi. Mieszkańcy niżej położonych miejscowości są ewakuowani. Wszystkie urządzenia obiektów - upusty denne, środkowe i powierzchniowe przepuszczają teraz maksymalne pojemności wody.
AKTUALIZACJA 14 WRZEŚNIA GODZINA 20:
Wszystkie jazy na odrzańskich stopniach wodnych na naszym odcinku Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Warty maksymalnie przepuszczają nadmiar wód wezbraniowych. Fala kulminacyjna spodziewana jest we Wrocławiu 18 września i będzie się utrzymywać na pewno kilka dni.
Do 40 m³/s zwiększony został zrzut ze zbiornika retencyjnego Słup na rzece Nysie Szalonej niedaleko Jawora na Dolnym Śląsku. Obiekt może zgromadzić maksymalnie 38 mln m³ wody. Obecnie wciąż ma jednak bezpieczną rezerwę powodziową na gromadzenie nadmiaru wód wezbraniowych.
AKTUALIZACJA 14 WRZEŚNIA GODZINA 18:
Po analizach sytuacji hydro-meteorologicznych, prognoz, zsumowaniu danych i konsultacjach, Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich RZGW we Wrocławiu wydało dyspozycję o zwiększeniu zrzutu wody ze zbiornika Nysa w Opolskiem do 400 m³/s od godz. 18 do odwołania.
Po raz pierwszy w historii jednocześnie wodę piętrzy wszystkie 15 suchych zbiorników przeciwpowodziowych na terenie zarządzanym przez RZGW we Wrocławiu. To zbiorniki: Boboszów, Roztoki, Krosnowice, Szalejów Górny, Mysłakowice, Cieplice, Sobieszów, Mirsk, Krzeszów I, Krzeszów II, Międzygórze, Stronie Śląskie, Bolków, Kaczorów i Świerzawa. W akcji też kilkadziesiąt zbiorników retencyjnych na co dzień piętrzących wodę oraz poldery.
AKTUALIZACJA 14 WRZEŚNIA GODZINA 16:
Przepompownia wód opadowych Siestrzechowice na Opolszczyźnie działa pełną parą. Obiekt pompuje nadmiar wód spływających z okolicznych rowów do zbiornika Nysa, chroniąc przed podtopieniami. Sama przepompownia nie została jeszcze podtopiona dzięki strażakom, którzy odpompowują napierającą wodę.
Wnętrze i maszynownia pompowni są chronione przed zalaniem. Jeśli pod wodą znajdzie się aparatura obsługująca obiekt, przepompownię będzie trzeba wyłączyć, co skutkować będzie podtopieniem okolicznych gruntów zlokalizowanych na południe poza czaszą zbiornika Nysa, w rejonie miejscowości Siestrzechowice. Dziękujemy zaangażowanym służbom za ich pracę!
Nadzorujemy działania zabezpieczające przed powodzią miejscowości Głuchołazy na Opolszczyźnie. W 2022 roku zakończyliśmy tam kompleksową rozbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej na odcinku o łącznej długości 2 km. W ramach inwestycji wykonano i rozbudowano zabezpieczenia na rzece Białej Głuchołaskiej i jej brzegach. Powstały nowe budowle przeciwpowodziowe, a istniejące mury regulacyjno-oporowe zostały wyremontowane.
Naturalny przekrój koryta został przywrócony między innymi dzięki konserwacji ubezpieczeń brzegowych, wykonaniu i odtworzeniu opasek brzegowych czy wylotów rurociągu kanalizacji deszczowej. Zabezpieczone tereny przyległe do rzeki Białej Głuchołaskiej to przede wszystkim obszary zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej oraz kluczowe dla miasta zakłady przemysłu papierniczego i spożywczego.
Chronimy Kotlinę Jeleniogórską przed zagrożeniem powodziowym. Trwa gromadzenie nadmiaru wód w zbiornikach Sobieszów, Cieplice i Mysłakowice. Obiekty łącznie mogą zgromadzić ponad 15 milionów metrów sześciennych wody.
W nocy z 13 na 14 września bardzo szybko przybierała woda w zbiorniku Międzygórze na rzece Wilczce, która przekroczyła stan alarmowy. Swoją funkcję spełnia tu zapora przeciwrumowiskowa, poprzedzająca właściwą zaporę kamienną. Jej zadaniem jest zatrzymywanie rumowiska, a tym samym ochrona terenów położonych poniżej budowli przed wezbraniami i rumowiskiem. Do maksymalnego stanu brakuje 15 metrów.
AKTUALIZACJA 14 WRZEŚNIA GODZINA 12:
Zwiększamy zrzuty ze zbiorników:
- Nysa do 200 m³/s (zbiornik obecnie wypełniony w 47%)
- Otmuchów do 250 m³/s (zbiornik obecnie wypełniony w 36%)
Spowodowane jest to wezbraniami z przekroczeniem stanów alarmowych i intensywnymi opadami deszczu oraz zwiększonymi dopływami w zlewni Nysy Kłodzkiej powyżej zbiorników. Prognozowane są dalsze wzrosty przepływów.
Kolejne dyspozycje odpływów będą dysponowane stosownie do rozwoju sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, celem uniknięcia nałożenia się fal wezbraniowych na rzekach.
Zbiornik Nysa wypełniony jest w 47%. (stan na 14.09.2024)
AKTUALIZACJA 14 WRZEŚNIA GODZINA 11:
5 z 6 suchych zbiorników przeciwpowodziowych Ziemi Kłodzkiej gromadzą wodę. Uruchomiony został zbiornik Roztoki, który dziś nad ranem rozpoczął piętrzenie wody. Jego pojemność wynosi 2,7 mln m³, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 48 ha. Obiekt bezpośrednio chroni 1200 mieszkańców okolicznych miejscowości. W gotowości do uruchomienia pozostaje zbiornik Boboszów na Nysie Kłodzkiej, znajdujący się tuż przy granicy z Czechami,
W piątek o godzinie 23:00 zaczął piętrzyć suchy zbiornik przeciwpowodziowy Stronie Śląskie na rzece Morawa, lewobrzeżnym dopływie Białej Lądeckiej. Obiekt wybudowany w 1907 chroni niżej położone miejscowości w tej części Ziemi Kłodzkiej, w tym m.in. Stronie-Śląskie, Lądek-Zdrój, Radochów i Ołdrzychowice Kłodzkie. Zapora zamyka zlewnię o powierzchni 53,46 km². Obiekt może pomieścić do 1,38 mln m³ wody przy dozwolonym odpływie 35,5 m³ na sekundę. Równocześnie trwa zrzut wody z uwagi na przekroczenie stanu alarmowego.
Demontujemy konstrukcję jazu Psie Pole we Wrocławiu na potrzeby swobodnego przepuszczania fali wezbraniowej, która najprawdopodobniej dotrze do Wrocławia w kolejnych dniach. To standardowa procedura w przypadku konieczności przeprowadzenia jak największej ilości wody. Kozły po zdemontowaniu iglic zostaną położone na dnie. Z uwagi na położenie jazu od dnia 12.09.2024 r. został zamknięty Odcinek Bocznego Szlaku Żeglownego we Wrocławiu: od śluzy Szczytniki do śluzy Miejskiej.
AKTUALIZACJA 13 WRZEŚNIA GODZINA 18:
Trzy spośród sześciu suchych zbiorników przeciwpowodziowych na Ziemi Kłodzkiej rozpoczęły piętrzenie wody – w Szalejowie i Krosnowicach od godz. 15:00 oraz w Międzygórzu od godz. 16:00.
Nowo wybudowane poldery w Szalejowie, Krosnowicach, Roztokach i Boboszowie tworzą kaskadę służącą systemowemu zarządzaniu przepływem wód wezbraniowych. Łączna pojemność tych czterech obiektów wynosi ponad 16 milionów metrów sześciennych.
Monitorujemy sytuację w miejscowości Głuchołazy, gdzie stan rzeki Białej Głuchołaskiej jest bliski przekroczenia poziomu alarmowego. Pozostajemy w kontakcie ze wszystkimi służbami reagowania kryzysowego w województwie dolnośląskim i opolskim.
Suchy zbiornik Krosnowice zlokalizowany na Ziemi Kłodzkiej rozpoczął piętrzenie wody.
AKTUALIZACJA 13 WRZEŚNIA GODZINA 12:
13 września w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się odprawa służb pod przewodnictwem Premiera Donalda Tuska oraz Szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka. W spotkaniu na miejscu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Polskiej Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w związku z zagrożeniem powodziowym.
Wciąż posiadamy duże rezerwy powodziowe na zbiornikach retencyjnych, dodatkowo zwiększone zostały odpływy wody. Aktualnie zbiorniki znajdujące się w zlewni Nysy Kłodzkiej są wypełnione w 31% (zbiornik Otmuchów) i 38% (zbiornik Nysa). Zbiorniki zlokalizowane w Kotlinie Jeleniogórskiej są wypełnione w 50-70% i gromadzą nadmiar dopływającej wody. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe i poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody, ale są gotowe do działania.
Dyspozycje zwiększania odpływów są wydawane zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą i stosownie do rozwoju sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, przede wszystkim w oparciu o aktualną sytuację na rzece Odrze, celem uniknięcia nałożenia się fal wezbraniowych.
Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej we Wrocławiu pozostaje w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach oraz z zarządcami innych dużych wielofunkcyjnych zbiorników w województwie dolnośląskim i opolskim.
Odprawa pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka z przedstawicielami służb w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Fot. MSWiA.
AKTUALIZACJA 12 WRZEŚNIA GODZINA 15:
Na zaproszenie Wojewody Dolnośląskiego, Macieja Awiżenia odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w sprawie intensywnych opadów deszczu w rejonie. Podczas zgromadzenia omówiona została obecna sytuacja meteorologiczna oraz plan działań prewencyjnych odpowiednich służb. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu reprezentowali Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą – Jacek Drabiński oraz Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej – Monika Mesjasz.
W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Wicewojewoda Dolnośląki – Piotr Kozdrowicki, Prezydent Miasta Wrocławia – Jacek Sutryk oraz przedstawiciele służb zarządzania kryzysowego. Razem aktywnie działamy na rzecz bezpieczeństwa miasta Wrocławia i całego Dolnego Ślaska.
Po prawej: Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej – Monika Mesjasz oraz Z-ca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą – Jacek Drabiński. Fot. Dolnośląski Urząd Wojewódzki.
W dniach 12-15 września prognozowane są silne opady deszczu, mogące powodować podtopienia i zalania na południu kraju. Gwałtownie będzie rósł poziom wód w korytach głównych rzek oraz na dopływach do nich, przekraczając stany ostrzegawcze oraz alarmowe. Na skutek niżu genueńskiego o nazwie Boris Istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się lokalnych wezbrań na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.
Wszystkie zbiorniki będące w administracji RZGW we Wrocławiu pracują zgodnie z instrukcjami gospodarki wodnej. Obecnie zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe oraz dodatkowe. Urządzenia upustowe są drożne, a urządzenia manewrowe sprawne. Gospodarka prowadzona na zbiornikach dostosowywana jest do aktualnej sytuacji hydrologicznej i uwzględnia prognozy pogody. Ponadto pozostajemy w stałym kontakcie z firmami zewnętrznymi, które mają podpisane umowy z PGW Wody Polskie na obsługę zbiorników i urządzeń hydrotechnicznych.
W przypadku wystąpienia wezbrania współpracujemy z wojewódzkimi, powiatowymi oraz gminnymi centrami zarządzania kryzysowego, w zakresie przekazywania informacji o występowaniu niekorzystnych zjawisk na rzekach, będących na terenie tych jednostek. Służby terenowe współpracują z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego i przepustowości.
Niż genueński to zjawisko, które jest trudne do prognozowania, więc szacunki stale się zmieniają. W przypadku utrzymania się niekorzystnych prognoz, Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej będzie pełnić całodobowe dyżury i na bieżąco informować o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej na czas zagrożenia powodziowego. Telefon Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu: 71 328 05 87
Ponadto przypominamy, że uruchomiony został całodobowy telefoniczny numer dyżurny Wód Polskich 22 470 10 01, mający na celu zapewnienie całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych.
Przekroczenie stanu Najwyższej Wody Żeglownej na Odrze
W związku z intensywnymi opadami deszczu, na Odrze jest prognozowany wzrost poziomu wody do stanów ostrzegawczych z możliwością przekroczenia stanu Najwyższej Wody Żeglownej (WWŻ). Powyższa sytuacja hydrologiczna może spowodować konieczność zamknięcia niektórych odcinków Odrzańskiej Drogi Wodnej, z uwagi na przemieszczanie się fali wezbraniowej.
W przypadku zamknięcia szlaku żeglownego na skutek wydania komunikatu nawigacyjnego w związku z wystąpieniem niekorzystnych warunków hydrologicznych, użytkownicy gruntów pod rzeką Odrą oraz dzierżawcy gruntów pokrytych wodami poza linią brzegu rzeki Odry zobowiązani są odholować obiekty pływające do bezpiecznego miejsca postoju uzgodnionego z Wodami Polskimi, zgodnie z zapisami zawartych ww. umów.
Sytuacja hydrologiczna w regionie
Szczegółowe informacje o sytuacji hydrologicznej oraz pracy i pojemności zbiorników wodnych zarządzanych przez RZGW we Wrocławiu dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/sytuacja-hydrologiczna
Mapa obszaru działania RZGW we Wrocławiu: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/obszar-dzialania