W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eksperci Wód Polskich pokazali studentom obiekty hydrotechniczne RZGW we Wrocławiu

03.07.2024

Studenci kierunków związanych z gospodarką wodną, dzięki uprzejmości Wód Polskich, mieli okazję doświadczyć praktycznych aspektów kształcenia w czasie zajęć terenowych zorganizowanych na obiektach hydrotechnicznych zlokalizowanych w Polsce południowo-zachodniej. Przyszli inżynierowie odwiedzili w ostatnich tygodniach zbiorniki Dobromierz, Nysa, Topola i Kozielno, a także Bartoszowicko-Opatowicki Węzeł Wodny.

Wizyty studyjne studentów na obiektach Wód Polskich.

Rozwijanie praktycznych umiejętności oraz zdobywanie doświadczenia z zajęć w terenie to nieodzowne elementy skutecznej edukacji. Tego rodzaju wizyty umożliwiają skonfrontowanie w praktyce wiedzy teoretycznej zdobytej podczas studiów. Pozwalają też na lepsze zrozumienie złożoności i znaczenia ochrony środowiska i zarządzania zasobami wodnymi. W ostatnim czasie studenci trzech uczelni mieli okazję z bliska zapoznać się z funkcjonowaniem obiektów administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Studenci Politechniki Wrocławskiej zobaczyli obiekty wchodzące w skład Bartoszowicko-Opatowickiego Węzła Wodnego. Stopnie wodne Bartoszowice i Opatowice mają bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania całego Wrocławskiego Węzła Wodnego, w szczególności w zakresie ochrony przeciwpowodziowej miasta. Studenci Wydziału Mechanicznego poznali zasady działania systemów sterowania i monitorowania jazów. Przeszli się też specjalną galerią komunikacyjną, biegnącą po dnie rzeki. To właśnie tym korytarzem można poruszać się pomiędzy brzegami Odry tak, by w łatwiejszy sposób docierać do urządzeń hydrotechnicznych.

Pod koniec maja gościliśmy studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu kierunku Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami na zbiornikach retencyjnych Nysa, Topola i Kozielno na rzece Nysie Kłodzkiej. W ramach zajęć studenci zapoznali się z funkcjonowaniem zbiorników wodnych, które pełnią kluczową rolę w zarządzaniu zasobami wodnymi, w tym ochronie przed powodzią i suszą. Eksperci Wód Polskich wyjaśnili również, w jaki sposób działa elektrownia wodna. Wizyta była cenną lekcją, która pozwoliła uczestnikom lepiej zrozumieć złożone procesy związane z wodą i produkcją energii odnawialnej.

W czerwcu studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Hydrologia, Meteorologia i Klimatologia zwiedzili zbiornik retencyjny Słup na Dolnym Śląsku. W 2023 roku wrocławskie Wody Polskie zakończyły ostatnie roboty budowlane związane z generalnym remontem tego obiektu. Wybudowany w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku zbiornik zlokalizowany na rzece Nysa Szalona zapewnia okolicznym gruntom i lokalnym mieszkańcom wyższy poziom ochrony na wypadek zagrożenia powodziowego. Dodatkowo retencja pozytywnie wpływa na środowisko naturalne regionu.

Wody Polskie czynnie angażują się w proces wzbogacania wiedzy studentów, chętnie współpracujemy z uczelniami wyższymi i wspieramy młodych ludzi z pasją. Bezpośredni kontakt z ekspertami RZGW we Wrocławiu, pracującymi na co dzień w terenie, i możliwość zadawania rzeczowych pytań, pozwala na zdobycie cennej wiedzy, która często wykracza poza zakres informacji zawartych w podręcznikach.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}