Hydroelektrownie wrocławskich Wód Polskich produkują zieloną energię
18.07.2024
Do podstawowych zadań Wód Polskich należy przede wszystkim utrzymanie i eksploatacja obiektów hydrotechnicznych, retencjonowanie wód, monitorowanie sytuacji hydrologicznej, ochrona przed powodzią i suszą czy współpracą z użytkownikami wód, m.in. w sprawach dotyczących żeglugi śródlądowej, przemysłu, turystyki i rekreacji. Niebagatelną gałęzią działalności naszego gospodarstwa jest także hydroenergetyka, nad którą sprawujemy nadzór w zakresie elektrowni wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa oraz innych podmiotów.
Hydroenergetyka jest najefektywniejszym źródłem energii odnawialnej na świecie. W 2022 roku w ten sposób wygenerowano niemal 15% całkowitej produkcji energii elektrycznej w ujęciu globalnym, czyli więcej niż za pomocą wszystkich innych źródeł odnawialnych razem wziętych.
Energia wytwarzana przez elektrownie wodne jest kilkukrotnie tańsza, niż w przypadku wykorzystywania paliw kopalnych. Kolejną niezaprzeczalną zaletą energetyki wodnej są korzyści dla środowiska. Powoduje niską emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń atmosferycznych, co przyczynia się do ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu eksploatuje 6 elektrowni wodnych – na stopniu wodnym Malczyce oraz zbiornikach retencyjnych Kozielno, Topola, Bukówka, Słup i Dobromierz
Oddany do eksploatacji w 2021 roku obiekt wchodzący w skład stopnia wodnego Malczyce o mocy 10,66 MW wyprodukował w pierwszej połowie 2024 roku 20 074 MWh. Wszystkie hydroelektrownie będące w eksploatacji RZGW we Wrocławiu wyprodukowały w okresie od stycznia do czerwca 26 654 MWh energii o łącznej wartości 9 769 015 zł.
Dla porównania poniżej prezentujemy dane statystyczne za lata 2022 i 2023:
Działania te wpisują się w politykę energetyczną państwa i zapewniają optymalne wykorzystanie posiadanego potencjału. Urządzenia wodne związane z ochroną wód oraz zapobieganiem powodzi i suszy jednocześnie pełnią dodatkowe funkcje instalacji wytwarzania energii z OZE w elektrowniach wodnych, co wpisuje się w założenia tzw. zielonego ładu, którego celem jest skierowanie krajów Unii Europejskiej na drogę transformacji ekologicznej.