W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oficjalne zakończenie projektu badawczego wzorcowej koncepcji ochrony wąwozu Pełcznicy pod Zamkiem Książ

17.04.2024

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w listopadzie 2019 roku podpisał z Uniwersytetem Przyrodniczym deklarację udziału i wsparcia merytorycznego w międzynarodowym projekcie badawczym jako partner wspierający. Od tego czasu przedstawiciele wrocławskich Wód Polskich uczestniczyli w wielu spotkaniach oraz warsztatach, obejmujących zagadnienia związane z gospodarką wodną. Przyszła pora na podsumowanie wszystkich działań.

Pracownicy Wód Polskich na seminarium końcowym projektu pt. "Wzorcowa koncepcja ochrony i zarządzania krajobrazem kulturowym na przykładzie wąwozu Pełcznicy pod Książem".

17 kwietnia 2024 roku przedstawiciele Zarządu Zlewni w Legnicy uczestniczyli w oficjalnym zakończeniu projektu pt. „Wzorcowa koncepcja ochrony i zarządzania krajobrazem kulturowym na przykładzie Wąwozu Pełcznicy pod Książem", przez którą przebiega ścieżka Hochbergów. Uroczystość miała miejsce w Zamku Książ w Wałbrzychu. Na seminarium podsumowano wieloletnią współpracę, a także zaprezentowano wyniki badań oraz koncepcję zintegrowanej ochrony i gospodarowania krajobrazem doliny Pełcznicy pod Książem.

Projekt badawczy realizowany był przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, finansowany przez DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt) – Niemiecką Fundację Federalną Środowisko. Realizacja projektu przede wszystkim polegała na współdziałaniu różnych instytucji i znalezienia płaszczyzny porozumienia między nimi. Głównym celem było wypracowanie porozumienia i katalogu dobrych praktyk dla wszystkich podmiotów uczestniczących w zarządzaniu tak skomplikowanym majątkiem.

Projekt składał się z czterech modułów. Pierwszy obejmował zrównoważoną gospodarkę leśną, która uwzględniała aspekty historyczne i estetyczne. Drugi to gospodarka wodna, gdzie naukowcy starali się m.in. odpowiedzieć na pytanie, czy są w stanie odtworzyć dawny staw łabędzi (uwzględniając kwestie ekologiczne i estetyczne). Kolejny moduł to turystyka – a więc z jednej strony zadbanie o jej rozwój, ale z drugiej szukanie odpowiedzi na pytanie, jak prowadzić trasy, zwłaszcza że na terenie założenia jest rezerwat.

Doświadczenie, wiedza oraz kompetencje pracowników RZGW we Wrocławiu znalazły zastosowanie merytoryczne w projekcie w celu opracowania m.in. koncepcji kształtowania otoczenia rzeki Pełcznicy, uwzględniającej kryteria estetyczne i ekologiczne.

Wspólne działania wszystkich partnerów projektu przyczyniły się do stworzenia podstaw dla zintegrowanego zarządzania zasobami kulturowymi i przyrodniczymi oraz stanowić będą cenny wkład w ochronę biokulturowego dziedzictwa zabytkowych krajobrazów kulturowych na obszarach objętych ochroną przyrody.

Na koniec pracownicy Wód Polskich wręczyli inicjatorom przedsięwzięcia torby z upominkami w podziękowaniu za dobrą współpracę na rzecz ochrony ekosystemu i środowiska wodnego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}