Ponad pół tysiąca spotkań przedstawicieli Wód Polskich RZGW we Wrocławiu w ramach dialogu społecznego z samorządami na rzecz usuwania skutków powodzi
09.12.2024
Niemal natychmiast od momentu wystąpienia powodzi na obszarze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, pracownicy Wód Polskich z podległych jednostek rozpoczęli szeroko zakrojony dialog społeczny na rzecz minimalizacji skutków i ograniczania szkód powodziowych. W ciągu dwóch miesięcy nasi pracownicy – Dyrektorzy i Zastępcy 7 Zarządów Zlewni, a także Kierownicy 43 Nadzorów Wodnych oraz członkowie tych jednostek wzięli udział w wielu roboczych i oficjalnych spotkaniach z władzami samorządowymi, oraz podmiotami działającymi w obszarze gospodarki wodnej. Efekt – możliwie szybkie wdrożenie działań i prace naprawcze zgodne z oczekiwaniami lokalnych społeczności i samych mieszkańców.
Począwszy od końca września do końca listopada tego roku przedstawiciele Wód Polskich Regionalnego Zarzadu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a także z 7 podległych Zarządów Zlewni i 43 Nadzorów Wodnych niezwykle aktywnie działali w związku z przechodzeniem fal powodziowych i wezbraniowych przez tereny administrowane przez swoje jednostki.
Wrocławskie Wody Polskie korzystają z dialogu ze stroną społeczną na wszystkich etapach: wizji terenowych; inwentaryzacji szkód po powodzi; porządkowania koryt rzecznych; weryfikacji stanu urządzeń i budowli hydrotechnicznych; wdrażania pilnych prac zabezpieczających; usuwania interwencyjnego szkód; realizowania odbudowy koryt rzek; uzupełniania wyrwy w murach oporowych i obwałowaniach czy wreszcie planowania i analiz dalszych inwestycji przeciwpowodziowych.
Nasi pracownicy uczestniczyli zarówno w wojewódzkich, powiatowych jak i gminnych posiedzeniach i sztabach zarządzania kryzysowego, spotykali się z przedstawicielami wojewodów, starostów, burmistrzami, wójtami, radnymi, sekretarzami i innymi członkami jednostek samorządu terytorialnego oraz służb reagowania.
Wszystko po to, aby omówić bieżące działania, opracować plan prac utrzymaniowych i remontowych w zakresie kluczowych elementów infrastruktury hydrotechnicznej, budowli przeciwpowodziowych oraz innych zmiennych w ramach gospodarowania wodami na danym obszarze w ujęciu lokalnym, biorąc również pod uwagę analizowane rozwiązania kompleksowe.
Efekt to możliwie szybkie wdrożenie działań mających na celu usuwanie szkód popowodziowych i skutków przechodzenia fal powodziowych na rzekach w poszczególnych województwach, powiatach i gminach. Dzięki temu już udało się zrealizować szereg prac awaryjnych naprawczych, konserwacyjnych i remontowych, które pozwolą na ponowne przywrócenie bezpieczeństwa na terenach dotkniętych przez intensywne opady deszczu.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zakończył już 95 priorytetowych zadań o wartości 7,1 mln zł na rzecz usuwania skutków wrześniowej powodzi. Wciąż realizujemy 82 zadania o wartości 59,3 mln zł.
Więcej o działaniach wrocławskich Wód Polskich przeczytacie w komunikacie z 6 grudnia 2024 roku.
Spotkania pracowników Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, który zarządza obszarem o powierzchni 35 tysięcy kilometrów kwadratowych i ciekami o łącznej długości 14 tysięcy kilometrów, z samorządowcami i przedstawicielami wszystkich ważnych podmiotów działających na rzecz gospodarki wodnej prowadzone będą również do końca tego roku i kontynuowane w roku 2025 na obszarach administrowanych przez Zarządy Zlewni w Legnicy, Lesznie, Lwówku Śląskim, Nysie, Wrocławiu, Zgorzelcu i Zielonej Górze.