W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt wrocławskich Wód Polskich z szansą na przyznanie środków w ramach unijnego programu LIFE

21.08.2024

Program LIFE jest jedynym programem zarządzanym na poziomie Komisji Europejskiej i w całości dedykowanym zagadnieniom ochrony środowiska, przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej. Wody Polskie przygotują i będą wnioskować o środki na realizację 14 projektów w ramach programu LIFE. Spośród nich jeden dotyczy obszaru zarządzanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – doliny rzeki Bóbr.

Rzeka Bóbr, Rudawy Janowickie.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska wodnego w Polsce, rozpoczynając realizację nowych projektów renaturyzacyjnych w ramach instrumentu finansowego LIFE. Aktualnie trwa przygotowanie projektów, co będzie podstawą do ubiegania się o środki finansowe z Unii Europejskiej. Planowane jest złożenie wniosków dla 14 projektów, z czego 10 w tegorocznym naborze.

Dużym wsparciem w realizacji tego celu jest ścisła współpraca między Wodami Polskimi, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz organizacjami pozarządowymi. W sierpniu 2024 roku powołano wspólną grupę roboczą, której zadaniem jest zintensyfikowanie działań dla przygotowania i finansowania prośrodowiskowych projektów w ramach programu LIFE.

Nieocenione będzie również doświadczenie ekspertów Wód Polskich, którzy mają doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Projekty LIFE Pilica i LIFE+ Rega, realizowane przez Wody Polskie, zostały docenione i wyróżnione podczas tegorocznego Dnia Informacyjnego LIFE, zorganizowanego z okazji 15-lecia LIFE z NFOŚiGW.

Nowe projekty LIFE – celem poprawa stanu wód, ale też wzrost retencji

Nowe projekty LIFE będą przeznaczone do realizacji w całej Polsce, we współpracy z szeregiem zaangażowanych stron. Spośród 14 projektów zgłoszonych przez Wody Polskie z całego kraju, znalazł się jeden z obszaru zarządzanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Projekt LIFE Bóbr Blue Basin ma szansę na dofinansowanie ze środków unijnych.

Jego celem jest osiągnięcie większej bioróżnorodności gatunków historycznie występujących w dolinie rzeki Bóbr (łosoś szlachetny i minóg rzeczny) oraz przywrócenie prawidłowego poziomu wód gruntowych na obszarze siedlisk Natura 2000 Dolina Dolnego Bobru. Stabilizacja poziomu wód gruntowych jest kluczowa dla ochrony cennych siedlisk przyrodniczych, które są domem dla unikatowych gatunków roślin i zwierząt.

Projekt zakłada też budowę sztucznych tarlisk ryb dwuśrodowiskowych i nowych przepławek, co ma na celu stworzenie odpowiednich warunków do rozmnażania się ryb i umożliwienie swobodniejszej migracji, a to z kolei przyczyni się do odbudowy populacji ichtiofauny.  

Dolina Dolnego Bobru posiada charakter naturalny z meandrami i starorzeczami. Obszar ma duże znaczenie dla zachowania ciągłości korytarza ekologicznego doliny rzeki Bóbr. Region charakteryzuje się dużą różnorodnością fauny i flory, wynikającą z istnienia ekosystemów łąkowych, leśnych i wodno-bagiennych. Krajobraz urozmaicają liczne akweny oraz rzeki.

Co wyróżnia projekty LIFE realizowane przy udziale Wód Polskich?

Nieodłączna jest tu odpowiedzialność użytkowników wód, gdyż na stan zlewni ma wpływ cały szereg podmiotów. Dlatego też projekty LIFE cechuje zaangażowanie wielu stron. Wody Polskie współpracują z naukowcami i przyrodnikami, ale też przedstawicielami samorządów i organizacji społecznych, którzy są dobrze zorientowani w lokalnych uwarunkowaniach.

Projekty LIFE to działania zgodne z ideą NBS, czyli rozwiązań opartych na naturze. Korzystanie z usług ekosystemowych w większym stopniu jest składową racjonalnej gospodarki wodnej. Zrównoważony rozwój łączy możliwość korzystania z wody przez jej użytkowników, jednocześnie kładąc nacisk na ochronę ekosystemów wodnych. Dzięki temu możliwa jest realizacja celów Ramowej Dyrektywy Wodnej, do czego zobowiązała się Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej.

Wody Polskie realizują projekty LIFE i aplikują o fundusze na realizację kolejnych, gdyż jest to instrument finansowy, który pozwala dostosowywać polską gospodarkę wodną do zmieniających się warunków klimatycznych. Wyzwania związane z suszami, powodziami i zanieczyszczeniem wód potrzebują skutecznych działań zaradczych, a program LIFE pomaga wdrażać takie innowacyjne działania w szerszym stopniu.

Zdjęcia (4)