W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedszkolaki z wizytą na stopniu wodnym Zacisze we Wrocławiu

09.05.2024

Wizyta na stopniu wodnym to fascynująca okazja do poznania mechanizmów hydrotechnicznych, które kształtują nasze otoczenie. Tym razem przedszkolaki z placówki Wrocławskie Skauty zwiedziły śluzę Zacisze i dowiedziały się, dlaczego oszczędzanie wody jest tak istotne.

Przedszkolaki z wizytą na stopniu wodnym Zacisze we Wrocławiu.

Wycieczka na śluzę Zacisze odbyła się 8 maja 2024 roku. Zanim to jednak nastąpiło, dzieci zapoznały się z wystawą turbozespołów, które od 1924 do 2013 roku pracowały w Elektrowni Wodnej Wrocław I. Przy okazji młodzi hydrolodzy dowiedzieli się, w jaki sposób w hydroelektrowniach dochodzi do produkcji energii elektrycznej.

Następnie przeszliśmy do głównego punktu wycieczki. Śluza Zacisze umożliwia kontrolowane podnoszenie i opuszczanie poziomu wody, zapewniając żeglugę na Kanale Żeglugowym. Podczas naszej wizyty dzieci miały okazję nie tylko poznać budowę i mechanizmy działania śluzy, ale także odkryć, jak wiele zależy od odpowiedniego zarządzania zasobami wodnymi. Po przebyciu wrót śluzy, przyszła pora na zwiedzenie serca tego obiektu, czyli budynku sterowni. To tutaj za pomocą specjalnej konsoli zarządza się wszystkimi elementami śluzy. Przedszkolaki zadawały wiele trafnych i ciekawych pytań, przede wszystkim związanych z codziennymi obowiązkami operatora śluzy.

W dalszej kolejności wspólnie przypomnieliśmy sobie czym jest woda i dlaczego jest tak istotnym zasobem, który należy szanować i oszczędzać, ponieważ stanowi podstawę egzystencji wszystkich żywych stworzeń. Poruszona została również kwestia zanieczyszczenia wód i tego, w jaki sposób możemy zapobiec degradacji środowiska poprzez np. dawanie przedmiotom drugiego życia, przetwarzanie surowców czy kompostowanie bioodpadów. Pamiętajmy, że wyrzucanie śmieci i odpadów do rzek i na brzegi cieków to olbrzymie zagrożenie skażenia wód, niebezpieczne bezpośrednio dla ludzi mieszkających przy rzece jak i dla przyrody.

Na koniec młodzi odkrywcy otrzymali torby z gadżetami Wód Polskich i wykrzyczeli ochoczo, że zdobyta dawka wiedzy nie pójdzie w las.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}