W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reagujemy na punktowe zjawiska związane ze śnięciem ryb

21.06.2024

WodyPolskieMiniatura

Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki we Wrocławiu kontrolują stan rzeki Odry i pozostają w kontakcie ze służbami reagowania kryzysowego i użytkownikami wód, w tym Polskim Związkiem Wędkarskim i samorządami, oraz podejmują niezwłoczne działania w razie wystąpienia niepokojących zdarzeń.

W związku z rekomendacjami Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sytuacji na rzece Odrze oraz na polecenie Wojewody Dolnośląskiego, od dnia 29.03.2024 r. założona jest siatka przegradzająca wejście na zalew w Czernicy. Stan siatki na bieżąco sprawdzany jest przez służby terenowe Wód Polskich, które zgodnie z rekomendacjami MKiŚ wykonują również bieżące wizje terenowe Zbiornika Czernica oraz pozostałych zbiorników połączonych z rzeką Odrą - Bajkał, Prężyce i Łacha Jelczańska. Na wymienionych zbiornikach nie stwierdzono śniętych ryb.

Na dzień 21 czerwca sytuacja w głównym nurcie rzeki Odry, administrowanym przez Wody Polskie, jest stabilna. W dniach 18-21 czerwca doszło do śnięcia ryb w trzech lokalizacjach poza głównym nurtem Odry. Śnięte ryby zaobserwowano w rejonie Głogowa, Połęcka i Nowego Lubusza w miejscach takich jak starorzecza, rozlewiska i zatoki portowe.

W Głogowie 18 czerwca na terenie zatoki „Neptun” zaobserwowano kilkadziesiąt śniętych ryb. Ponad setkę śniętych ryb ujawniono w czasie inspekcji w dniach 20-21 czerwca, głównie na końcu zatoki przy przepompowni na tzw. stawach basenowych. O fakcie tym zostały poinformowane służby PZW. Woda ma brązowe zabarwienie. Część zatoki od strony rzeki Odry jest czysta, nie zauważono martwych ryb oraz innych organizmów. 20 czerwca stwierdzono również ok. 100 kg śniętych ryb na zbiorniku wodnym przy ul. Portowej 1. Urząd Miasta Głogowa zwrócił się do Państwowej Straży Pożarnej z prośbą o wyłowienie ryb.

W rejonie Połęcka w dniu 18 czerwca PZW ujawnił śnięte ryby w starorzeczach rzeki Odry. Podczas inspekcji kanału Dopływ z polany Sosnowica, powyżej promu w Połęcku, potwierdzono bardzo dużą ilość martwych ryb, co zgłoszono do PZW. 19 czerwca PZW zebrało śnięte ryby, na kanale nie występują już śnięcia.

W rozlewisku na wysokości Nowego Lubusza w dniu 19 czerwca zaobserwowano ok. 30 śniętych ryb i kilka małż. Rozlewisko nie ma połączenia z rzeką Odrą. PZW odłowił śnięte ryby i przekazał do utylizacji, natomiast Inspekcja Ochrony Środowiska pobrała próbki wody do badań. Kolejne śnięcia ujawniono 20 czerwca, a PZW wyłowiło ok. 300 kg ryb. Sytuacja na zbiorniku stabilizuje się – 21 czerwca zaobserwowano mniejszą ilość śniętych ryb, ich odłowieniem ponownie zajmą się przedstawiciele PZW.

{"register":{"columns":[]}}