W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop nielegalnym wylotom. Działania podjęte na terenie RZGW we Wrocławiu w pierwszej połowie 2024 roku

09.07.2024

Wrocławskie Wody Polskie podejmują aktywne działania, zmierzające do zamykania urządzeń, mogących służyć do odprowadzania ścieków lub wód opadowych i roztopowych, które z kolei bezpośrednio przekładają się na ilość zanieczyszczeń, jakie dostają się do naszych wód. Pracownicy terenowi RZGW we Wrocławiu od początku roku czopują nielegalne, nieaktywne wyloty uchodzące do rzek i jezior. Przyszła pora na podsumowanie działań podjętych w pierwszej połowie 2024 roku.

Zamknięty nielegalny wylot na terenie RZGW we Wrocławiu.

Zamykanie nielegalnych urządzeń, z pomocą których dokonywane są zrzuty wód poprzemysłowych lub nieoczyszczonych ścieków, to działania niezwykle ważne dla ochrony środowiska naturalnego. Ścieki mogą zawierać szkodliwe substancje, które zanieczyszczają wodę, powodując degradację ekosystemów oraz zagrożenie dla fauny i flory. Zamykanie niezidentyfikowanych wylotów oraz bieżące monitorowanie jakości wód jest niezbędne dla zachowania zrównoważonego środowiska, które służy zarówno przyrodzie, jak i ludziom.

W pierwszym półroczu pracownicy terenowi wrocławskich Wód Polskich zamknęli łącznie 35 nielegalnych wylotów. 12 z nich znajdowało się na terenie województwa lubuskiego, a pozostałe 23 – na Dolnym Śląsku. Zaczopowane wyloty uchodziły m.in. do cieków Lubiatówka, Świekotka, Rogozina, Olszówka, Bielina, Zielona, Zimnica, Kożuszna, Maszewka czy Urzucki Potok.

Są to działania mające na celu ujawnienie ewentualnych właścicieli. Jeżeli właściciel nie zalegalizował urządzenia, wszczynane są postępowania w sprawie jego likwidacji. Dopiero decyzja organów nadzoru budowlanego pozwala trwale usunąć nielegalny wylot ze skarpy czy dna rzeki lub zbiornika wodnego. Natomiast wyloty, których legalność wciąż budzi wątpliwości, zostają poddane szczegółowej analizie. 

Dbanie o czystość wód to bardzo ważny aspekt naszej działalności. Każdy zatkany nielegalny wylot to inwestycja w przyszłość. Ograniczamy tym samym ilość toksycznych substancji, które trafiają do naszych rzek i jezior, co znacząco poprawia jakość wody.

Przypominamy, że w Wodach Polskich działa całodobowy numer telefonu, mający na celu zapewnienie monitoringu zagrożeń. Jeśli zauważycie urządzenie potencjalnie zagrażające dobrostanowi środowiska naturalnego, zgłoście ten fakt na numer: 22 470 10 01

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}