W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uczniowie wrocławskiej podstawówki zwiedzili Bartoszowicko–Opatowicki Węzeł Wodny

23.04.2024

Udział w programie edukacyjnym Wód Polskich "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie" stwarza jedyną w swoim rodzaju okazję do zwiedzenia obiektów hydrotechnicznych, stwarzających na co dzień możliwości retencjonowania wody, żeglugi czy ochrony przeciwpowodziowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 77 im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zobaczyli na własne oczy zasady działania elementów stopni wodnych Bartoszowice oraz Opatowice.

Widok na śluzę Bartoszowice.

Jaz Opatowice

23 kwietnia gościliśmy uczniów klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 77 im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Gospodarzami był kierownik stopni wodnych Opatowice i Bartoszowice oraz pracownik Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia jazu Opatowice. Aktywni dowiedzieli się, jakie są podstawowe funkcje takiego obiektu i dlaczego piętrzenie wody w celu utrzymania stałego poziomu rzeki jest ważne dla żeglugi oraz bezpieczeństwa każdego z nas.

Uczniowie zobaczyli sterownię, przepławkę dla ryb oraz coś, co wzbudziło najwięcej emocji – po pokonaniu krętych schodów młodzi hydrolodzy dotarli do specjalnej galerii komunikacyjnej, która funkcjonuje pod taflą wód rzeki Odry. To właśnie tym mierzącym 600 metrów długości korytarzem można przejść "suchą stopą" pod dnem drugiej co do wielkości rzeki w Polsce. Dzięki galerii komunikacyjnej pracownicy Wód Polskich mogą poruszać się pomiędzy brzegami Odry i w łatwiejszy sposób docierać do urządzeń hydrotechnicznych.

Stopień Wodny Bartoszowice

Następnie przeszliśmy do jazu Bartoszowice oraz śluzy Bartoszowice, wchodzących w skład stopnia wodnego Bartoszowice. Stopnień ten obejmuje budowle piętrzące umiejscowione w dwóch kanałach, rozdzielonych groblą – Kanał Powodziowy oraz Kanał Żeglugowy. Tutaj także uczniowie gościli w sterowni jazu, gdzie zobaczyli panel sterujący specjalnymi zamknięciami, używanymi do zarządzania zasobami wodnymi Kanału Powodziowego. Na koniec uczniowie zobaczyli śluzę Bartoszowice, która umożliwia pokonywanie różnic poziomu wody przez jednostki pływające. Całej wycieczce towarzyszyło wiele interesujących i konstruktywnych pytań, które były przyczynkiem do ciekawej dyskusji o systemie dróg wodnych Wrocławia. 

Stopień Wodny Bartoszowice oraz Stopień Wodny Opatowice są pierwszymi względem biegu rzeki z kaskady stopni wodnych we Wrocławskim Węźle Wodnym. Te dwa stopnie, oraz  sterują całym przepływem wody w Odrze przez miasto. Stopień Wodny Opatowice kieruje wody do Śródmiejskiego Węzła Wodnego i Miejskiej Drogi Wodnej, z kolei Stopień Wodny Bartoszowice do Głównej Drogi Wodnej i Kanału Powodziowego.

Możliwość zwiedzenia obiektów Wód Polskich już w najmłodszych latach to duża wartość. W ten sposób pokazujemy w praktyce, na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną. Dzięki udziałowi w programie Aktywni Błękitni uczniowie zyskują umiejętność racjonalnego korzystania z zasobów wodnych, kształtują w sobie odpowiedzialne postawy środowiskowe, a także zdobywają wiedzę na temat zabytków polskiej hydrotechniki.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}