Wciąż trwa nabór do programu edukacyjnego dla szkół podstawowych Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie
15.11.2024
Przypominamy, że do końca listopada trwa przyjmowanie zgłoszeń do ogólnopolskiego, bezpłatnego programu „Aktywni Błękitni”, dzięki któremu uczniowie zyskują wiedzę o tym, czym jest woda, jak o nią dbać, a także jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą.
W dobie postępujących zmian klimatycznych edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na stan wód i środowisko zarówno w Polsce, jak i na świecie. Z każdym rokiem do programu włącza się kilkaset placówek oświatowych i partnerów. W ubiegłym roku szkolnym edukację wodną promowało razem z nami ponad 400 szkół podstawowych i kilkudziesięciu partnerów.
Misją programu Wód Polskich jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, popularyzacja odpowiedzialnej turystyki krajowej i rekreacji wodnej, a także promocja polskiego dziedzictwa kulturowego w zakresie inżynierii wodnej. Udział w programi pozwoli uczniom na pogłębianie wiedzy o racjonalnym korzystaniu z zasobów wodnych, kształtowanie odpowiedzialnych postaw środowiskowych oraz zdobywanie wiedzy na temat hydrotechniki, dzięki możliwości zwiedzenia obiektów Wód Polskich.
Korzyści z dołączenia do programu Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie
Dostęp do bezpłatnych materiałów dydaktycznych
Uczestnikom programu zapewniamy nieograniczony dostęp do bezpłatnych materiałów dydaktycznych opracowanych przez ekspertów Wód Polskich takich jak np. scenariusze lekcji, prezentacje czy ciekawe filmy o wodzie – na podstawie których nauczyciele mogą indywidualnie prowadzić zajęcia.
Zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych i lodołamaczy Wód Polskich
Uczniowie i nauczyciele mogą zwiedzać obiekty hydrotechniczne administrowane przez Wody Polskie. W ten sposób pokazujemy w praktyce, na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną. Zwiedzającym udostępniamy zarówno nowoczesne inwestycje spełniające wymogi środowiskowe, ale też piękne, zabytkowe i nadal funkcjonujące obiekty, które są naszym dziedzictwem kulturowym i świadectwem wybitnej myśli inżynieryjnej naszych przodków.
Pokazy ratownictwa wodnego, ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy
Uczniowie regularnie uczestniczą w ćwiczeniach z zakresu bezpiecznego zachowania nad wodą i udzielania pierwszej pomocy, które są prowadzone we współpracy z naszymi partnerami – WOPR, Strażą Pożarną, Policją i Ratownictwem Medycznym. Dzięki takim zajęciom dzieci zyskują praktyczną umiejętność udzielenia pomocy ofiarom wypadków i reagowania na niebezpieczne sytuacje, które mogą je spotkać.
Pikniki edukacyjne, pokazy sprzętu
Wody Polskie organizują w sezonie wiosenno-letnim wiele wydarzeń plenerowych, podczas których uczestnicy mogą zobaczyć z bliska sprzęt, z którego na co dzień korzysta Policja lub Straż Pożarna – wozy strażackie, karetki, samochody policyjne czy motorówki. To zawsze duża atrakcja zarówno dla małych, jak i dużych uczestników pikników.
Zachęcamy dyrektorów i nauczycieli szkół do przesyłania zgłoszeń udziału w programie Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie!
Szósta edycja akcji Aktywni Błękitni – Bezpieczne wakacje z WOPR Nysa i Wodami Polskimi
Jednym z wydarzeń odbywających się w ramach programu Aktywni Błękitni jest akcja Bezpieczne Wakacje z WOPR Nysa i Wodami Polskimi. W tym roku także nie zabrakło edukacji wodnej dla dzieci i młodzieży podczas spotkań nad zbiornikiem retencyjnym Nysa.
Inicjatywa prowadzona jest cyklicznie od 2018 roku. Jej podstawowe założenia uzupełniają się z programem edukacyjnym Wód Polskich Aktywni Błękitni, który również ma na celu promowanie gospodarki wodnej w zakresie dbałości o czystą wodę i znajomości zasad bezpiecznej rekreacji wodnej. Mając to na uwadze, wspólnie z WOPR Nysa postanowiliśmy połączyć te dwie inicjatywy w jedną, a wydarzenie zyskało nazwę "Aktywni Błękitni – Bezpieczne wakacje z WOPR Nysa i Wodami Polskimi". Dzięki pożytecznej współpracy Aktywni Błękitni pozostają z dziećmi i młodzieżą przez całe wakacje, edukując nad wodami Jeziora Nyskiego.
Tegoroczny okres wakacyjny obfitował w wysokie temperatury i piękną pogodę. Takie warunki sprzyjały aktywnemu odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu jest turystyka i rekreacja wodna. Nie możemy zapomnieć jednak o rozwadze i rozsądku. Woda to żywioł i potrafi być groźna w każdych okolicznościach.
Dlatego tak ważne są spotkania, w czasie których najmłodsi uczestnicy pod okiem profesjonalnych służb mogą zapoznać się z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą, mieć styczność ze specjalistycznym sprzętem ratowniczym oraz pozyskać wiedzę i praktykę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.