W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Władze Wód Polskich na wrocławskiej konferencji o wspólnej strategii dla Odry

10.07.2024

Wypracowanie nowych kierunków działania, wybór odpowiednich modeli inwestycyjnych i wreszcie poszukiwanie właściwych źródeł finansowania dla oczyszczenia oraz odbudowy ekosystemu rzecznego i zahamowania rozwoju złotych alg. To główne zagadnienia, jakie były omawiane podczas dużej konferencji zorganizowanej w stolicy Dolnego Śląska pod nazwą "Wspólna strategia dla Odry", w której między innymi wzięli udział najwyżsi rangą przedstawiciele Wód Polskich i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wystąpienie Pani Wiceprezes Wód Polskich ds. Usług Wodnych Magdaleny Żmudy, podczas konferencji pod nazwą Wspólna strategia dla Odry.

W wydarzeniu, jakie miało miejsce 9 lipca 2024 roku w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, którego inicjatorem był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wzięły udział Pani Wiceprezes Wód Polskich ds. Usług Wodnych Magdalena Żmuda oraz Pani Dyrektor RZGW we Wrocławiu Beata Głuchowska. W konferencji pod nazwą "Wspólna strategia dla Odry", uczestniczyli również między innymi Pani Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska, Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji związanych z Odrą i ochroną środowiska, w tym reprezentanci wszystkich nadodrzańskich wojewódzkich funduszy ochrony środowiska czy Ministerstwa Infrastruktury. 

Celem spotkania było stworzenie spójnej i kompleksowej koncepcji systemowej poprawy sytuacji w rzece Odrze. Tematem przewodnim było zaś kompleksowe rozwiązanie problemów związanych z zanieczyszczeniem rzeki, odbudową ekosystemu, renaturyzacją Odry i zmniejszeniem rozwoju złotej algi.

– W ostatnich tygodniach powstrzymaliśmy katastrofę na Odrze, która mogła swoimi rozmiarami sięgnąć katastrofy w 2022 roku. Udało się to dzięki bardzo dobrej współpracy regionów, wszystkich nadodrzańskich województw oraz międzyresortowym sztabem kryzysowym, który działał w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – mówiła Pani Minister Paulina Hennig-Kloska.

Podczas dyskusji skupiono się na trzech zasadniczych obszarach:

- długofalowej strategii dla Odry, gdzie finalnie doprowadzi się do zmniejszenia ilości zanieczyszczonych wód, które do Odry są zrzucane;

- badaniach zarówno pod kątem interwencyjnym, jak i długofalowym, jak ukształtować i renaturyzować Odrę, jak określić jej nowe funkcje społeczne, zgodnie z oczekiwaniami;

- doposażeniu służb pod kątem bieżących interwencji i monitorowania.

Zarówno przedstawiciele Wód Polskich, jak i RZGW we Wrocławiu od dwóch lat biorą czynny udział we wszystkich spotkaniach oraz działaniach na rzecz poprawy sytuacji na Odrze i w przypadku pojawienia się zjawisk niebezpiecznych niezwłocznie podejmują odpowiednie czynności we współpracy oraz porozumieniu z innymi instytucjami i organami zgodnie z kompetencjami.

Fot. Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}