Wody Polskie usuwają lokalne szkody powodziowe na rzece Białej Głuchołaskiej
21.01.2025
Od początku stycznia bieżącego roku wrocławskie Wody Polskie prowadzą bardzo intensywne działania, polegające na usuwaniu lokalnych szkód powodziowych na rzece Białej Głuchołaskiej w województwie opolskim. Roboty są prowadzone w newralgicznych lokalizacjach od granicy z Czechami do ujścia rzeki do zbiornika wodnego Nysa.
W ramach zadania pod nazwą "Usunięcie lokalnych szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska w km 0+000 ÷ 23+800" wykonawca prowadzi na zlecenie Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu między innymi odbudowę skarp koryta rzeki, naprawę obwałowań oraz innej infrastruktury hydrotechnicznej. Wykonawca ma także za zadanie usunięcie zatorów oraz odsypisk rumoszu skalnego i rumoszu drzewnego w celu przywrócenia właściwej przepustowości koryta rzecznego.
Od momentu rozpoczęcia robót w Głuchołazach przeprowadzono inwentaryzację geodezyjną stanu zerowego, wytyczono również oś uszkodzonego wału przeciwpowodziowego na odcinku o długości 452 metrów w rejonie wiaduktu kolejowego oraz rozpoczęto udrażnianie koryta rzeki i przygotowanie terenu pod odbudowę wału na odcinku powyżej mostu tymczasowego.
W obrębie miasta prowadzone są prace związane z transportowaniem rumoszu z koryta rzeki na potrzeby zabudowy wyrwy zlokalizowanej na lewym brzeg rzeki. Równocześnie materiałem pozyskanym z koryta rzecznego zabezpieczono podmyte fundamenty muru oporowego znajdującego się na prawym brzegu rzeki. Trwają też działania w zakresie montażu ścianki szczelnej odbudowywanego wału przeciwpowodziowego.
Według obecnie obowiązującego harmonogramu prace, które są prowadzone w odpowiedzi na potrzeby lokalnego samorządu i miejscowej społeczności, powinny zakończyć się do sierpnia bieżącego roku. Ich wartość to blisko 21 mln złotych. Szerzej o tym zadaniu informowaliśmy na naszej stronie internetowej w tym miejscu: