Wody Polskie we Wrocławiu wykorzystują potencjał elektrowni wodnych
09.01.2025
Do nadrzędnych zadań Wód Polskich należy przede wszystkim utrzymanie i eksploatacja obiektów hydrotechnicznych, retencjonowanie wód, monitorowanie sytuacji hydrologicznej, ochrona przed powodzią i suszą czy współpracą z użytkownikami wód, m.in. w sprawach dotyczących żeglugi śródlądowej, przemysłu, turystyki i rekreacji. Ważną gałęzią działalności gospodarstwa jest również hydroenergetyka, nad którą sprawujemy nadzór w zakresie elektrowni wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa oraz innych podmiotów.
Hydroenergetyka jest najefektywniejszym źródłem energii odnawialnej na świecie. W 2023 roku w ten sposób wygenerowano niemal 15% całkowitej produkcji energii elektrycznej w ujęciu globalnym, czyli więcej niż za pomocą wszystkich innych źródeł odnawialnych razem wziętych, a także więcej niż energetyka jądrowa. W dobie globalnych wyzwań klimatycznych i rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, także Polska coraz mocniej stawia na zrównoważone źródła zasilania.
Choć energia wodna stanowi obecnie kilka procent całkowitej produkcji energii w naszym kraju, jej rola może jeszcze wzrosnąć. To nie tylko zielone podejście do generowania energii elektrycznej, ale również realne zyski. Przy niskich kosztach eksploatacji i stabilnej produkcji, hydroelektrownie zapewniają regularne przychody dla sektora energetycznego, co przekłada się na lepszą kontrolę cen energii i zmniejszenie zależności od importowanych paliw kopalnych.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu eksploatuje 6 elektrowni wodnych: na stopniu wodnym Malczyce oraz zbiornikach retencyjnych Kozielno, Topola, Bukówka, Słup i Dobromierz. Dążymy do tego, aby w 2025 roku ponownie uruchomiona została elektrownia na zbiorniku Mietków, czyli największym akwenie na Dolnym Śląsku, położonym niedaleko Wrocławia.
Produkcja i sprzedaż energii elektrycznej w 2024 roku – RZGW we Wrocławiu
Oddany do eksploatacji w 2021 roku obiekt wchodzący w skład stopnia wodnego Malczyce o mocy 10,67 MW wyprodukował w ubiegłym roku 37 135 MWh. Sąsiadujące ze sobą elektrownie na zbiornikach Kozielno i Topola wygenerowały razem 7 888 MWh. Wszystkie hydroelektrownie będące w eksploatacji RZGW we Wrocławiu wyprodukowały w 2024 roku 45 334 MWh energii o łącznej wartości 22 641 387 zł.
Działania te wpisują się w politykę energetyczną państwa i zapewniają optymalne wykorzystanie posiadanego potencjału. Urządzenia wodne związane z ochroną wód oraz zapobieganiem powodzi i suszy jednocześnie pełnią dodatkowe funkcje instalacji wytwarzania energii z OZE w elektrowniach wodnych. Te działania na rzecz zrównoważonego rozwoju wpisują się w tzw. zielony ład, którego celem jest skierowanie krajów Unii Europejskiej na drogę transformacji ekologicznej.