Wody to nie śmietnik
Szczegóły kampanii
Wody to nie śmietnik – to hasło najnowszej kampanii społecznej Wód Polskich, która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. W naszym kraju to prawdziwa plaga! Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu. W sezonie wiosenno-letnim okolice zbiorników wodnych są wręcz zasypane plastikowymi opakowaniami i butelkami, kawałkami szkła, puszkami i innymi odpadami.
Przykładowo nad zalewem w Mietkowie na Dolnym Śląsku przez rok zebraliśmy 34 tony śmieci, podobnie nad Zalewem Brodzkim i Wióry, skąd łącznie w 2020 roku wywieźliśmy 32 tony odpadów. Nie inaczej jest nad małymi i dużymi rzekami, w miejscach chętnie uczęszczanych przez spacerowiczów. We Wrocławiu na 1 km odcinku nad Odrą po każdym weekendzie pozostaje 1,5 tony śmieci. W okolicach rzek i zbiorników wodnych, nawet w centrach miast, można znaleźć dzikie wysypiska odpadów po remontach i śmieci wielkogabarytowe - jak meble, stary sprzęt AGD, opony i złom.
Śmieci nie znikają w wodzie
Plastik, który wpada do rzeki i przemieszcza się z nurtem, niekiedy osiada na brzegu lub jej dnie. Tworzywo często rozpada się na drobne kawałki – naukowcy nie znają jeszcze do końca szkodliwości działania mikroplastiku, ale już dziś wiadomo, że może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm człowieka, na zwierzęta i całe ekosystemy. Toksyczne są resztki farb i innych substancji, które przedostają się do wód z porzuconych na dzikich wysypiskach śmieci. Część zanieczyszczeń przemieszcza się rzekami aż do samego Bałtyku. Zarówno śmieci stałe, jak substancje rozpuszczające się w wodzie, pozostawiają swój ślad. Rzeka pamięta, kto ją zatruwa! Zanieczyszczona woda szkodzi ludziom i przyrodzie.
Warto włączyć się do akcji
Każdego roku organizujemy dziesiątki akcji sprzątania. Nasi pracownicy chętnie angażują się w wydarzenia cykliczne organizowane przez samorządy i organizacje społeczne. Jednak niezależnie od tego, jak duże siły angażujemy do sprzątania i jakie środki przeznaczamy na wywóz śmieci, problem stale powraca, a nowe odpady pojawiają się tuż po uprzątnięciu terenu. Dlatego chcemy edukować wszystkich: starszych i młodszych, dzieci, studentów, osoby aktywnie wypoczywające nad wodą oraz użytkowników wód. Mamy dla nich jeden przekaz: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Uczcie swoje dzieci, że śmieci ze spaceru czy pikniku zabiera się ze sobą i wyrzuca do kosza lub kontenera.
Wszystkim marzy się odpoczynek na łonie natury i podziwianie jej piękna. Można to osiągnąć, pozostawiając naturę w takim stanie, w jakim ją zastajemy. Wystarczy – tylko i aż – nie śmiecić.
rzekibezsmieci@wody.gov.pl to adres Wód Polskich, pod który możecie przesłać swoje zgłoszenie, jeżeli zastaniecie dzikie wysypisko nad wodą. Pamiętajcie o podaniu dokładnej lokalizacji – miejscowości, nazwy rzeki bądź zbiornika wodnego. A może organizujecie akcję sprzątania lub chcecie wiedzieć, kto w Waszej okolicy może taką akcję zorganizować? Również prosimy o napisanie maila na ten adres. Zachęcamy również do dzielenia się pomysłami na akcję i wymyślania haseł, które skłonią ludzi, żeby nie śmiecić. Najciekawsze pomysły nagrodzimy zestawami upominkowymi Wód Polskich.
Dla wszystkich, którzy chcą zorganizować akcje sprzątania lub dołączyć do grup działających na ich terenie, dla osób, które chcą się podzielić pomysłami i spostrzeżeniami, wreszcie dla tych, którzy chcą powiadomić regionalne ekipy Wód Polskich o lokalnych dzikich wysypiskach śmieci, uruchomiliśmy adres mailowy:
Jeżeli ktoś z Was zobaczy sprawcę zaśmiecania lub zatruwania wody i złapie go na gorącym uczynku, powinien zadzwonić na: numer alarmowy 112
Materiały
Ulotka Wody to nie śmietnikulotka_KZGW_-_A5-6_wrzenia_2022.pdf 0.87MB