W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wrocławskie Wody Polskie piąty rok z rzędu realizują Program Kształtowania Zasobów Wodnych na terenach rolniczych

Cztery miliony złotych od 2020 roku i kolejny milion złotych w roku obecnym na prace remontowe. Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu stale wspierają rozwój melioracji na gruntach rolnych. To część ogólnopolskiego Programu Kształtowania Zasobów Wodnych na terenach rolniczych, którego fundamentalnym celem jest pełne wykorzystanie dwufunkcyjności systemów melioracyjnych, czyli możliwości odprowadzania nadmiaru wody w czasie wezbrań oraz nawadniania pól w okresie pojawienia się suszy i niżówek.

Zbiornik Nieszków

RZGW we Wrocławiu działa na obszarze 4 województw, nie tylko całego dolnośląskiego, ale również fragmentów lubuskiego, opolskiego i wielkopolskiego, mając na administrowanym terenie 60 powiatów i 262 gmin. Tylko w tegorocznym „Programie realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód oraz pozostałego mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną” jest około 500 zadań na łączną kwotę blisko 60 mln złotych, zaś od 2018 roku na ten cel wydatkowaliśmy 289 mln złotych. Z tego w ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych na terenach rolniczych przeznaczyliśmy ponad 4 mln złotych. Kolejny 1 mln złotych wydamy na ten program w tym roku. 

Rozwój funkcji nawadniająco-odwadniających w systemach małych cieków oraz rowów na terenach rolnych pozwala zmniejszyć wykorzystywanie wód podziemnych do celów nawodnień. Działania te w sposób znaczący prowadzą do ogólnej poprawy lokalnego bilansu wodnego. Retencja korytowa jest realizowana przez Wody Polskie w ramach działań programu Stop Suszy! Jego celem jest poprawa zdolności retencyjnych cieków i obiektów melioracyjnych, przy użyciu jazów, przepustów, zastawek i innych urządzeń. W ramach planu przeciwdziałania skutkom suszy i programu zapobiegania niedoborowi wody - poziom krajowej retencji wód do roku 2030 ma osiągnąć 15% średniego rocznego odpływu. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie sukcesywnie zwiększa retencję, która obecnie zbliża się do poziomu 7%. Średnia europejska to 20%, dlatego konieczne są dalsze działania inwestycyjne.

Remonty jazów, zastawek czy przepustów pozwalają na przywrócenie funkcji użytkowej obiektów hydrotechnicznych. Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu już w latach 2020-23 przeprowadziły szereg zadań w tym zakresie. W roku 2024 będą realizować kolejne.

{"register":{"columns":[]}}