Wrocławskie Wody Polskie podpisały list intencyjny z samorządami w sprawie budowy zbiornika Kątki na rzece Czarna Woda
30.10.2024
30 października 2024 roku o godz. 13:00 w Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyła się konferencja z udziałem Przemysława Koperskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Jacka Jarząbka – Wiceprezesa Wód Polskich ds. Ekonomiczno-Organizacyjnych. Podczas wydarzenia podpisano list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy w zakresie realizacji inwestycji pn. „Czarna Woda – zbiornik Kątki, gm. Marcinowice”.
Sygnatariuszami listu intencyjnego w tej sprawie byli: Beata Głuchowska – Dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Stanisław Leń – Wójt Gminy Marcinowice, Mirosław Jarosz – Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka oraz Katarzyna Sebzda-Sztul – Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.
- Zdajemy sobie sprawę, że to strategiczna inwestycja. Podpisane porozumienie z pewnością pozwoli wszystkim stronom na owocną współpracę z korzyścią dla bezpieczeństwa całego regionu - mówił Jacek Jarząbek, Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Organizacyjno-Ekonomicznych.
Strony deklarują chęć ścisłej współpracy w zakresie przygotowania i realizacji inwestycji, mając na uwadze konieczność budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego na cieku Czarna Woda. Celem jest wzmocnienie ochrony przed powodzią doliny rzeki na długości 35 km, aż do jej ujścia do rzeki Bystrzycy.
Zbiornik będzie w stanie znacząco redukować falę powodziową, co przyczyni się do lepszego zabezpieczenia mieszkańców i infrastruktury na terenie trzech gmin: Marcinowice, Sobótka i Kąty Wrocławskie. To właśnie na tych terenach najczęściej w okresach letnich obserwowane są powodzie błyskawiczne na rzece Czarna Woda.
W ramach realizacji listu intencyjnego, strony będą dążyć do przygotowania dokumentacji z założeniami finansowymi, uzyskania wszelkich niezbędnych zgód i decyzji potrzebnych do realizacji inwestycji, uzyskania finansowania przedsięwzięcia oraz współdziałania na każdym etapie realizacji.
Zbiornik powstanie poprzez wybudowanie zapory ziemnej o długości 390 m na rzece Czarna Struga. Pojemność zbiornika przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosić będzie około 1.225 tys. m3. Maksymalna wysokość piętrzenia na zaporze przy przepływie kontrolnym obejmie zalewem powierzchnię ponad 50 hektarów.