Wrocławskie Wody Polskie podpisały pre-umowy w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027
30.12.2024
27 grudnia 2024 r. Pani Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisała cztery pre-umowy dotyczące przygotowania projektów w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Pre-umowy dotyczą priorytetu FENX.02 – Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem jest adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom poprzez budowę, przebudowę lub remont urządzeń wodnych i infrastruktury towarzyszącej, służących zmniejszeniu skutków powodzi lub suszy. Przewidziana jest także renaturyzacja przekształconych cieków wodnych i obszarów od wód zależnych.
Program FEnIKS to jeden z najważniejszych instrumentów wspierających adaptację do zmian klimatu w Polsce. Dzięki podpisanym pre-umowom już wkrótce rozpoczną się prace, które wpłyną pozytywnie na jakość życia mieszkańców oraz kondycję środowiska naturalnego.
Pre-umowy z zakresu RZGW we Wrocławiu zostały podpisane dla następujących zadań:
- Zabezpieczenie przed powodzią miasta Gubin w km 14+900 - 16+000 Nysy Łużyckiej wraz z ujściowym odcinkiem rz. Lubszy;
- Przywrócenie ciągłości morfologicznej rzeki Nysy Kłodzkiej;
- Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka na rzece Kaczawie;
- Popowodziowa odbudowa cieku Miedzianka i Witka – Część I rzeka Miedzianka i Część II rzeka Witka.
Będą to prace z zakresu ochrony biotechnicznej oraz inwestycje zintegrowane, tj. budowle hydrotechniczne wykonywane z materiałów pochodzenia naturalnego i wspierane działaniami wykorzystującymi metody z zakresu ochrony biotechnicznej. Procedura przetargowa jest obecnie w przygotowaniu.
Polityka CP2
Projekty związane z renaturyzacją i budową infrastruktury przeciwpowodziowej są kluczowe dla poprawy odporności na skutki zmian klimatycznych. Dzięki nim możemy lepiej chronić mieszkańców przed powodziami i suszami oraz wspierać zrównoważony rozwój.
Celem polityki CP2 jest bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna i przechodząca w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz odporna Europa dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem, oraz zrównoważonej mobilności miejskiej
Realizacja projektów związanych z budową, przebudową i remontem urządzeń wodnych będzie uwarunkowana przepisami prawa unijnego, tj. ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ws. ochrony dzikiego ptactwa. Współfinansowane będą projekty wpisujące się w założenia krajowych dokumentów m.in. planów zarządzania ryzykiem powodziowym, Planu przeciwdziałania skutkom suszy, Program przeciwdziałania niedoborowi wody, Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych.