Wrocławskie Wody Polskie zapobiegają wystąpieniu powodzi w południowo-zachodniej Polsce
Pracownicy Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu od kilku tygodni nieustannie monitorują i reagują na sytuację meteorologiczną i hydrologiczną w regionie Polski południowo-zachodniej, obejmującym całe województwo dolnośląskie oraz cześć województw lubuskiego, opolskiego i wielkopolskiego. W przepuszczaniu fal wezbraniowych na rzekach pomagają również pompownie, jazy czy zastawki. Sytuacja jest pod kontrolą - między innymi dzięki rozbudowie infrastruktury przeciwpowodziowej nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców przez wystąpienie wód z koryt rzek.
Jedynie na mniejszych ciekach miejscami możliwe są lokalne podtopienia nieużytków oraz gruntów rolnych. Sytuacja w najbliższych dniach wraz ze spływem wód opadowych w niższe partie rzek i w stronę Bałtyku będzie wracała do normy. Obecnie stan alarmowy został przekroczony w jednym przekroju wodowskazowym w zlewni Baryczy w miejscowości Korzeńsko na Orli. Stany ostrzegawcze zostały natomiast przekroczone w czterech przekrojach wodowskazowych w zlewniach: dwa na Baryczy i po jednym na Widawie i Kaczawie.
W zależności od prognoz meteorologicznych i sytuacji hydrologicznej są podejmowane konkretne decyzje dotyczące między innymi zwiększania przepływu w rzekach za pomocą jazów czy zastawek. Do przepompowywania wód opadowych wykorzystywane są również pompownie zlokalizowane na obszarze administrowanym przez RZGW we Wrocławiu. Nasi pracownicy reagują również na bieżąco na pojawiające się okresowo spiętrzenia wód wywołane zatorami lodowymi na rzekach w rejonach górskich. Tak było między innymi w pierwszej połowie stycznia na rzece Nysa Kłodzka w Przyłęku i Bardzie oraz na rzece Biała Gluchołaska w rejonie zbiornika Nysa i miejscowości Morów.
Wszystkie zbiorniki wodne pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą i posiadają wolne pojemności powodziowe oraz dodatkowe z wyjątkiem zbiornika Topola na Nysie Kłodzkiej, który piętrzy nieznacznie ponad normalnym poziomem piętrzenia. Dopływy do zbiorników kształtują się w strefie stanów średnich. Urządzenia upustowe są drożne, urządzenia manewrowe są sprawne. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe oraz poldery obecnie nie piętrzą wody.
Całość działań jest nadzorowana przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej we Wrocławiu, które pozostaje w stałym kontakcie z siedmioma zarządami zlewni oraz wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi centrami zarządzania kryzysowego, a także za pośrednictwem jednostek terenowych z pozostałymi służbami, które mogą natychmiastowo pomagać w akcjach przeciwpowodziowych, jak straż pożarna.
Przypominamy, że w Wodach Polskich uruchomiony został całodobowy telefoniczny numer dyżurny 22 470 10 01, mający na celu zapewnienie całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Na potrzeby raportowania, wymiany informacji oraz zgłaszania incydentów, zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w PGW Wody Polskie KZGW aktualny pozostaje adres e-mail: zk.sd@wody.gov.pl.
Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.