W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyrusz z Wirtualnym Informatorem Rzecznym na Odrzańską Drogę Wodną i Wrocławski Węzeł Wodny

29.07.2024

Aktualne dane o warunkach na szlakach wodnych, planowanie tras czy możliwość dokonywania opłat on-line, to tylko niektóre z funkcjonalności Wirtualnego Informatora Rzecznego, działającego od niedawna na terenie całego kraju. Z darmowego narzędzia w formie aplikacji na smartfony można już korzystać również podczas żeglowania na szlaku Odrzańskiej Drogi Wodnej czy Wrocławskiego Węzła Wodnego - największego systemu obiektów żeglugowych w naszym kraju, zarządzanego przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wirtualny Informator Rzeczny. Jeden adres - wiele możliwości.

Tylko podczas jednego letniego weekendu nasi pracownicy odnotowują na obszarze Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz Odrzańskiej Drogi Wodnej nawet kilkaset śluzowań. Sezon wydłuża się z roku na rok i obecnie rozpoczyna się w marcu, a kończy późną jesienią. Niezwykła popularnością cieszy się również Śródmiejski Węzeł Wodny we Wrocławiu, obejmujący zabytkową część stolicy Dolnego Śląska z panoramą na Ostrów Tumski i bulwary Xawerego Dunikowskiego czy Marii i Lecha Kaczyńskich. Popularny wśród wodniaków jest także tak zwany Boczny Szlak Żeglowny, którym poprzez śluzę Szczytniki i śluzę Miejską można dopłynąć do kanału nawigacyjnego w rejon śluzy Różanka.

Biała flota we Wrocławiu może poruszać się dwoma pętlami wokół miasta - mniejszą z wykorzystaniem wspomnianego Bocznego Szlaku Żeglownego i większą poprzez śluzy Opatowice, Bartoszowice, Zacisze, Różanka i Mieszczańską. Warto dodać, że od kilku lat we Wrocławiu zwanym Wenecją Północy możliwa jest również żegluga nocna - po zmroku - o ile jednostki są wyposażone w odpowiednie oświetlenie i sygnały dźwiękowe.

Na samym odcinku Odry w administracji RZGW we Wrocławiu można również korzystać z Odrzańskiej Drogi Wodnej od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Warty, a to aż 436 kilometrów do pokonania drugą co do długości rzeką w Polsce. Po drodze można pokonać kilkanaście śluz, z których większość to zmodernizowane zabytki hydrotechniki wybudowane jeszcze w czasach niemieckich, obecnie pod polską pieczą jako dziedzictwo europejskiej architektury.

Wirtualny Informator Rzeczny udostępnia interaktywne mapy, które wskazują szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy. Narzędzie umożliwia również dostęp do szerokiego spektrum danych z odniesieniem przestrzennym, co daje możliwość dokładnego zaplanowania trasy i bezpiecznego żeglowania po drogach wodnych. System zbiera dane hydrologiczne i meteorologiczne w czasie rzeczywistym, odnotowuje prognozy dla poszczególnych wodowskazów oraz przekazuje dane pomiarowe z obiektów hydrotechnicznych.

Dzięki WIR wreszcie opłata za śluzowanie nie jest konieczna tylko i wyłącznie w gotówce, ale również możliwa za pomocą przelewu bankowego, szybkiej płatności, karty debetowej czy kredytowej lub płatności w formie BLIK.

System WIR jest dostępny na stronie internetowej: https://wir.wody.gov.pl. Natomiast aplikacja na telefony komórkowe jest do pobrania za pośrednictwem Google Play lub App Store.

Wirtualny Informator Rzeczny to nowoczesny system, który wprowadza usprawnienia w obsłudze śródlądowych dróg wodnych, dzięki innowacyjnym funkcjonalnościom i szerokiemu zakresowi usług. Został stworzony z myślą o wodniakach, przedsiębiorcach oraz organach administracji, by dostarczać im niezbędne narzędzia do zarządzania i korzystania z śródlądowych dróg wodnych.

Mogą z niego korzystać rekreacyjni użytkownicy dróg wodnych, a także podmioty gospodarcze wykorzystujące śródlądowe drogi wodne do transportu towarów i pasażerów. Projekt został zrealizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przy wsparciu funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Więcej na temat narzędzia można przeczytać tutaj: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/zegluj-bezpiecznie-i-komfortowo-z-wirtualnym-informatorem-rzecznym

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}