Wystawa plenerowa poświęcona Wrocławskiemu Węzłowi Wodnemu
Centrum Historii Zajezdnia i studenci interdyscyplinarnego kierunku Historia w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim przygotowali wystawę plenerową „Wrocławski węzeł wodny/Wrocław water junction”. Można ją oglądać od 29 stycznia do 15 lutego przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu.
Odra oraz jej liczne dopływy to podstawowe elementy krajobrazu miejskiego Wrocławia. Choć na przestrzeni stuleci rzeki te wielokrotnie zmieniały bieg, miasto dostosowywało się do przemian, kształtując swój niepowtarzalny charakter, łącząc się w jedną, tętniącą wodnym życiem całość. Najbardziej widocznym w przestrzeni miejskiej założeniem hydrotechnicznym jest ponad stuletni Wrocławski Węzeł Wodny, którego koncepcja powstania sięga jeszcze wczesnego średniowiecza. Obecnie to przeszło 100 mostów, kładek i przepraw, 16 jazów, 11 śluz, wiele kanałów i mnóstwo cieków wodnych. To właśnie temu wyjątkowemu systemowi dróg wodnych poświęcono wystawę plenerową „Wrocławski węzeł wodny/Wrocław water junction”.
Zastępca dyrektora ds. naukowych Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w Centrum Historii Zajezdnia dr hab. Wojciech Kucharski przygotował wraz z zespołem studentów kierunku Historia w przestrzeni publicznej UWr wystawę, która poprzez ukazanie archiwalnych zbiorów ikonograficznych, wzbogaconych o merytoryczny opis, przybliża historię i znaczenie infrastruktury rzecznej Wrocławia.
Studenci dotarli do unikatowych materiałów z końca XIX i początku XX wieku. Podczas tworzenia wystawy skorzystano z zasobów wrocławskich uczelni, muzeów czy bibliotek, w tym również z archiwum Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Pracownicy wrocławskich Wód Polskich służyli też pomocą w kwestiach merytorycznych.
Wystawa składa się z 18 plansz, prezentujących historyczny rozwój infrastruktury wodnej Wrocławia, obejmujący rzeki, porty, drogi wodne i mosty. Na ekspozycji ukazana jest ewolucja relacji miasta z wodą przez różne etapy rozwoju Wrocławia – od czasów założenia grodu aż do współczesności, w której infrastruktura hydrotechniczna odgrywa kluczową rolę w procesach planowania miejskiego oraz zarządzaniu środowiskiem.
Ekspozycja dostępna jest na ul. Świdnickiej (między ul. Oławską a ul. Kazimierza Wielkiego) do 15 lutego, później będzie można oglądać ją na placu Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu.
Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.