W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zbiornik Kobyla Góra posprzątany ze śmieci przez pracowników Wód Polskich

02.05.2024

Nasi pracownicy nie ustają w porządkowaniu terenów znajdujących się nad administrowanymi przez Wody Polskie akwenami. W ostatnim czasie kolejna akcja sprzątania w ramach ogólnopolskiej kampanii #WodyToNieŚmietnik odbyła się nad zbiornikiem Kobyla Góra, czyli niezwykle popularnym rekreacyjnie w okresie wiosenno-letnim zalewem Blewązka.

Sprzątanie zbiornika Kobyla Góra zorganizowane przez pracowników Wód Polskich z Zarządu Zlewni w Lesznie i podległych Nadzorów Wodnych.

Pracownicy Nadzorów Wodnych z Trzebnicy, Milicza, Leszna, Krotoszyna, Góry oraz Rawicza, wsparci pracownikami Zarządu Zlewni w Lesznie wzięli 26 kwietnia udział w akcji sprzątania zbiornika Kobyla Góra. Akcja, podczas której okrążono cały zalew, została zainicjowana przez Pawła Miszkieło - Kierownika Nadzoru Wodnego w Ostrzeszowie, na obszarze którego znajduje się sam zbiornik, a w wydarzeniu wziął udział również Dyrektor Zarządu Zlewni w Lesznie - Piotr Kozdrój. Dodatkowego wsparcia udzielił Wójt Gminy Kobyla Góra - Wiesław Berski, którego służby zapewniły także odbiór zgromadzonych odpadów.

W porządkowaniu brzegów zbiornika wzięło udział ponad 20 osób, które korzystały z rękawic ochronnych oraz worków na odpady zmieszane. Podczas kilku godzin zebrano kilkanaście worków różnego rodzaju odpadów, co po raz kolejny potwierdziło konieczność uświadamiania osób spędzających wolny czas nad wodą, że śmieci nie wolno zostawiać w naturze, a należy je wyrzucić do najbliższego pojemnika na odpady. Inaczej przyszłe pokolenia nie będą mogły korzystać z możliwości przebywania nad wodami w pięknych okolicznościach przyrody. Wszystkim, którzy wsparli działania naszych pracowników należą się szczególne podziękowania!

Niezmiennie, w naszej kampanii #WodyToNieŚmietnik przypominamy o tym, jak istotne jest działanie dla poprawy stanu naszych wód, szerzenia wiedzy i edukowania o negatywnych skutkach zaśmiecania wspólnych przestrzeni, w tym terenów nadwodnych. Pracownicy wrocławskich Wód Polskich od 2018 roku biorą udział w szeregu akcji sprzątania, zbierając tony śmieci z terenów przyległych do rzek, jezior i zbiorników przeciwpowodziowych w całym Dolnym Śląsku, a także w części województw lubuskiego, wielkopolskiego oraz opolskiego. 

Pamiętajmy, że wyrzucanie śmieci i odpadów do rzek i na brzegi cieków to olbrzymie zagrożenie skażenia wód, niebezpieczne bezpośrednio dla ludzi mieszkających przy rzece jak i dla przyrody. Naukowcy biją na alarm, ponieważ tworzywa sztuczne, ścieki i inne substancje, mogą prowadzić do trwałego skażenia wód oraz środowiska. Problem jest obserwowany na całym świecie, ale w naszym kraju powszechne zaśmiecanie rzek, jezior, ale także lasów, gór i innych miejsc rekreacji można skutecznie zwalczyć za pomocą zmiany zachowania i mentalności społeczeństwa.

Wszelkie przypadki zaśmiecania rzek i skupiska odpadów można zgłaszać pod adresem e-mail rzekibezsmieci@wody.gov.pl lub w dowolnej jednostce RZGW we Wrocławiu, których lista dostępna jest tutaj: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/regionalny-zarzad

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}