W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zbliżają się wielkie obchody Dnia Marynarza Rzecznego 2024 nad Odrą we Wrocławiu

26.06.2024

Już 29 i 30 czerwca 2024 roku nad Odrą w centrum Wrocławia zaplanowano główne uroczystości z okazji obchodów Dnia Marynarza Rzecznego. W stolicy Dolnego Śląską w sobotę interesujące wydarzenia odbędą się na bulwarze Xawerego Dunikowskiego, natomiast w niedzielę na bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich. Nie zabraknie widowiskowych pokazów i parady z udziałem jednostek RZGW we Wrocławiu pływających na wodzie oraz wielu innych atrakcji.

Obchody Dni Marynarza Rzecznego nad Odrą w 2022 roku.

Codzienna służba załóg floty śródlądowej pozwala na utrzymanie szlaków wodnych w dobrym stanie i zapewnienie sprawnej przeprawy zarówno mniejszym jednostkom – łodziom i żaglówkom, jak i większym – barkom i promom. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zarządzając wodami posiada również własne załogi i flotę, która dba między innymi o znakowanie szlaków, usuwanie przeszkód, odmulanie akwenów i prowadzenie akcji lodołamania w okresie zimowym. Stopniowo flota zasilana jest w nowe specjalistyczne jednostki, jak łodzie inspekcyjne czy lodołamacze. Główną i najdłuższą drogą śródlądową w Polsce jest Odra. Na jej wodach przewozi się najwięcej ładunków za pomocą transportu wodnego. Wody Polskie sukcesywnie ulepszają Odrzańską Drogę Wodną, między innymi modernizując poniemiecką infrastrukturę.

Dzień Marynarza Rzecznego świętujemy dla upamiętnienia pierwszej wiktorii, kiedy 3 lipca 1919 roku rajd rzeką Jasiołdą trzech łodzi motorowych z desantem piechoty zapewnił Polakom zajęcie Horodyszcza. Uzbrojone w ciężkie karabiny maszynowe monitory rzeczne osłoniły ogniem desantujących się piechurów pod dowództwem chorążego Andrzeja Baja. Było to pierwsze znaczące zwycięstwo w walce z bolszewikami nowo utworzonej flotylli operującej na obecnym pograniczu ukraińsko-białoruskim. Marynarze śródlądowi uczestniczyli następnie w odbiciu z rąk komunistów Kijowa i w całej kampanii 1920 r.

W okresie międzywojennym flotylle śródlądowe marynarki wojennej stacjonowały w rejonie Pińska oraz Bydgoszczy. Dysponowały nowoczesnymi łodziami i nawet własną eskadrą lotniczą. Na rzekach II RP testowano nowatorskie rozwiązanie techniczne polskiej myśli inżynierskiej, w tym nowe stopy metali do produkcji kadłubów. Obecnie Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej jest najważniejszym świętem dla marynarzy, którzy służą we flotach żeglugi śródlądowej, także w Wodach Polskich, a nasze gospodarstwo jest dumne, że cenione na całym świecie znakomite grono fachowców zasila nasze szeregi w codziennej pracy.

W sobotę, 29 czerwca, od godz. 12 na bulwarze Dunikowskiego otwarte będą stoiska artystów, twórców pamiątek, instytucji i firm mniej lub bardziej związanych z Odrą i żeglarstwem. Odbędą się też koncerty oraz pokazy ratownictwa wodnego. Niedzielna część wydarzeń rozpocznie się złożeniem kwiatów pod obeliskiem przy ul. Kochanowskiego oraz mszą św. w katedrze na Ostrowie Tumskim. Po nabożeństwie, ok. godz. 12.30 zaplanowano przemarsz na plac Nowy Targ. W pokazie musztry paradnej zaprezentuje się Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna – Koźla. Kulminacyjnym momentem dnia będzie parada statków – od godz. 14.40, którą najlepiej będzie widać z bulwaru Marii i Lecha Kaczyńskich.

Szczegółowy harmonogram uroczystości i agenda wydarzeń znajdują się na tej stronie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}