Aktualizacja elektronicznej Bazy danych dotyczących zawartości izomerów trans kwasów tłuszczowych w środkach spożywczych
17.08.2023
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIZP-PZH PIB) w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 dokonał kolejnej aktualizacji, utworzonej w 2017 roku, elektronicznej Bazy danych dotyczących izomerów trans w środkach spożywczych (e-Baza).
NIZP-PZH PIB podkreśla, że izomery trans kwasów tłuszczowych wykazują wyłącznie niekorzystne działanie na zdrowie człowieka. Spożywane z żywnością podwyższają poziom LDL cholesterolu i obniżają poziom HDL cholesterolu w surowicy krwi. Są uznanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, udarów, cukrzycy typu 2.
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje na konieczność ograniczania spożycia izomerów trans kwasów tłuszczowych do ilości, która dostarcza nie więcej niż 1% energii z diety.
e-Baza pełni funkcje informacyjne i edukacyjne, a korzystanie z jej zasobów umożliwia bezpośredni dostęp do aktualnej wiedzy na temat asortymentów produktów, które mogą być źródłem izomerów trans kwasów tłuszczowych w diecie.
Aktualnie e-Baza obejmuje dane dla ponad 1000 środków spożywczych z następujących 11 kategorii: Koncentraty spożywcze; Majonezy, sosy, musztardy; Mleko i przetwory mleczne; Produkty typu fast food; Przekąski typu chipsy, prażynki, chrupki, snacki; Środki spożywcze specjalnego przeznaczeni;, Tłuszcze roślinne; Wyroby cukiernicze; Wyroby ciastkarskie; Wyroby garmażeryjne; Ziarna zbóż i produkty zbożowo – mączne. Każda kategoria jest podzielona dodatkowo na kilka podkategorii i grup produktów. Dodatkowo przeliczone wartości podano w gramach/100 g produktu rynkowego oraz w gramach/cały produkt i w gramach/porcję. Dzięki temu w prosty sposób można obliczyć ile izomerów trans dostarcza indywidualna dieta i porównać z zaleceniami.
Dostęp do bazy znajduje się pod adresem: https://izomery.pzh.gov.pl/