Azbest
Azbest jest substancją sklasyfikowaną jako rakotwórczej kategorii 1A, jest szczególnie niebezpieczny w procesie wydobywania i produkcji, podczas obróbki, eksploatacji, usuwania, w wyniku uszkodzeń lub korozji wyrobów zawierających azbest.
Pracodawca zobligowany jest do corocznego (do 15 stycznia, za rok poprzedni) przekazywania właściwemu organowi Inspekcji Sanitarnej informacji o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.
Narażenie na działanie azbestu oznacza narażenie w czasie wykonywania pracy na zawieszone w powietrzu respirabilne włókna azbestu lub pył azbestowy, bez względu na ich pochodzenie.
Graniczny poziom stężenia
Dla pyłu zawierającego azbest frakcja wdychalna nie może przekroczyć 0,5 mg/m3, natomiast dla włókien respirabilnych – 0,1 włókna/cm3.
Żaden pracownik nie może być narażony na działanie azbestu unoszącego się w powietrzu w stężeniu przekraczającym 0,1 włókna na cm3 jako średnia ważona w przeliczeniu na 8-godzinny okres odniesienia. Jeśli ten poziom zostanie przekroczony, należy wstrzymać prace do czasu podjęcia działań mających na celu ochronę narażonych pracowników, takich jak:
- wyposażenie pracowników w odpowiednie maski ochronne oraz inne środki ochrony indywidualnej,
- umieszczenie znaków ostrzegawczych, jeśli zostaje przekroczona dopuszczalna wartość,
- zapobieganie rozprzestrzenianiu się pyłu pochodzącego z azbestu poza miejsce prowadzenia prac,
- przeprowadzenie konsultacji z pracownikami przed podjęciem tych działań.
Pracodawca zatrudniający pracowników przy zabezpieczaniu lub usuwaniu wyrobów albo innych materiałów zawierających azbest jest obowiązany zapewnić ochronę pracowników przed szkodliwym działaniem włókien azbestu i pyłu zawierającego azbest, w szczególności:
- na podstawie oceny ryzyka zawodowego, uwzględniającej rodzaj i stopień narażenia, stosować niezbędne środki ochrony zmniejszające to ryzyko,
- kontrolować stopień narażenia pracowników na działanie pyłu azbestu w sposób określony w przepisach dotyczących badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Narażenie na włókna azbestu w środowisku pracy lub w związku ze sposobem wykonywania pracy skutkować mogą rozwojem chorób zawodowych takich jak:
- pylica azbestowa,
- choroby opłucnej lub osierdzia wywołane pyłem azbestu,
- nowotwory złośliwe,
- przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami:
Bazą azbestowa prowadzona przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Zgłoszeniem zamiaru przeprowadzania prac związanych z zabezpieczaniem i usuwaniem wyrobów zawierających azbest
Elektronicznym System Informacji Przestrzennej (ESIP) do monitorowania procesu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest
Tekst ma wyłącznie charakter poglądowy i nie jest wiążący, został przygotowany na podstawie wybranych obowiązujących aktów prawnych, weryfikacja obowiązków lub zgodności produktów/wyrobów powinna odbywać się na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 (Tekst mający znaczenie dla EOG)