Letni wypoczynek dzieci i młodzieży
11.07.2022
Informacja Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny warunków higieniczno-sanitarnych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa świętokrzyskiego w 2022 r.
Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że do elektronicznej bazy wypoczynku (stan na dzień 06.07.2022 r.) zostało zgłoszonych łącznie 293 turnusy wypoczynku, w tym 139 w obiektach hotelowych lub innych obiektach, w których świadczone są usługi hotelarskie, 10 w obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku, 15 ze stałą infrastrukturą komunalną, 7 bez stałej infrastruktury komunalnej, 122 form w miejscu zamieszkania dla około 2812 uczestników wypoczynku.
Przedstawiciele państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych skontrolowali 36 form wyjazdowych wypoczynku letniego w ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży dla 1668 uczestników. Ogółem przeprowadzono 45 kontroli form wyjazdowych w zakresie higieny dzieci i młodzieży oraz higieny żywności i żywienia. W miejscu zamieszkania skontrolowano 31 form wypoczynku dla 1144 dzieci i młodzieży, a ogółem przeprowadzono 32 kontrole wypoczynku w miejscu zamieszkania.
W trakcie trwania wypoczynku letniego dzieci i młodzieży nie odnotowano skarg ani interwencji.
Żywienie w formach wyjazdowych to pełne śniadanie, obiady dwudaniowe, podwieczorek, kolacja oraz napoje zapewnione przez organizatorów i właścicieli obiektów wypoczynku (woda mineralna, kompot, herbata).
W trakcie trwania półkolonii, w zależności od organizatora, dzieci otrzymywały: pełne wyżywienie - śniadanie i obiad, napoje (herbata, sok oraz woda mineralna butelkowana), suchy prowiant (bułka słodka, owoce), lub nie prowadzono dożywiania (rodzice zapewniali dożywianie indywidualnie dla dziecka). Uczestnikom skontrolowanych wypoczynków zapewniono stały dostęp do napojów (butelkowanej wody mineralnej/ wody z dystrybutora).
Wypoczynki w miejscu zamieszkania organizowane są w: świetlicach środowiskowych, halach sportowych, klubach osiedlowych, szkołach, gospodarstwach agroturystycznych, centrach sportów wodnych. W trakcie trwania wypoczynku letniego w miejscu zamieszkania dla uczestników zorganizowano zajęcia rekreacyjno – sportowe: gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz turnieje w sali gimnastycznej, wycieczki piesze oraz wyjazdy autokarowe.
Wszystkim uczestnikom wypoczynków zapewniono dostęp do opieki medycznej.
W czasie kontroli pozostawiono w obiektach wypoczynku ulotki informacyjne dotyczące zagrożeń spowodowanych stosowaniem dopalaczy, uzależnień, w tym palenia papierosów, e-papierosów, poradnik „Wakacje Zdrowe i Bezpieczne”.
Podczas kontroli sanitarnych zwracano szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas pobytu w miejscu zorganizowanego wypoczynku poprzez przestrzeganie i stosowanie się do wytycznych GIS, MZ, MEN oraz regulaminów uczestnictwa.