OGÓLNY SCHEMAT PROCEDUR KONTROLI PRZEDSIĘBIORCÓW
OGÓLNY SCHEMAT KONTROLI PRZEDSIĘBIORCY
Zakres przedmiotowy kontroli, jej przygotowanie i przebieg zgodne są z ustawą Prawo przedsiębiorców (zwaną dalej u.p.p.), ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz innymi przepisami prawa określającymi kompetencje organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej Przepisów dot ograniczenia kontroli działalności gospodarczej przewidzianych w rozdziale 5 u.p.p. nie stosuje się w przypadku kontroli prowadzonej na podstawie przepisów ustawy Prawo atomowe art. 65 u.p.p.
ETAP 1 - zawiadomienie
Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli zawiera oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia, oznaczenie przedsiębiorcy, wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli, imię, nazwisko oraz podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia z podaniem zajmowanego stanowiska lub funkcji.
Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.
UWAGA
W określonych przepisami prawa przypadkach, organ nie zawiadamia o zamiarze wszczęcia kontroli (art. 48 ust. 11 u.p.p.) i może ją wszcząć przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia (art. 48 ust. 4 i ust 5 u.p.p.). Ponadto, przedmiotowe zawiadomienie nie jest wymagane, gdy kontrola prowadzona jest na wniosek przedsiębiorcy we własnej sprawie (art. 64 u.p.p.).
ETAP 2 - upoważnienie
Kontrolę przeprowadza osoba upoważniona, po okazaniu legitymacji służbowej i doręczeniu wydanego przez organ imiennego upoważnienia.
Upoważnienie zawiera co najmniej wskazanie podstawy prawnej, oznaczenie organu kontroli, datę i miejsce wystawienia, imię i nazwisko pracownika organu kontroli uprawnionego do przeprowadzenia kontroli oraz numer jego legitymacji służbowej, oznaczenie przedsiębiorcy objętego kontrolą, określenie zakresu przedmiotowego kontroli, wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia kontroli, imię i nazwisko oraz podpis osoby udzielającej upoważnienia wraz z podaniem zajmowanego stanowiska lub funkcji, pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego przedsiębiorcy.
UWAGA
W określonych przepisami prawa przypadkach (np. art. 49 ust 2 u.p.p.) możliwa jest również kontrola po okazaniu jedynie legitymacji służbowej. Wówczas upoważnienie doręcza się przedsiębiorcy (lub osobie upoważnionej) w terminie określonym w tych przepisach, lecz nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia wszczęcia kontroli.
ETAP 3 - czynności kontrolne
Czynności kontrolne wykonuje się w obecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej i są one prowadzone w siedzibie przedsiębiorcy lub w miejscu wykonywania przez niego działalności gospodarczej. Za zgodą lub na wniosek przedsiębiorcy kontrolę lub poszczególne czynności kontrolne przeprowadza się w miejscu przechowywania dokumentacji innym niż siedziba lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej, w siedzibie organu kontroli, w sposób zdalny za pośrednictwem operatora pocztowego lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub przemawia za tym charakter prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Czynności kontrolne wykonuje się w sposób sprawny i możliwie niezakłócający funkcjonowania przedsiębiorcy. Ustalenia kontroli zamieszcza się w protokole kontroli.
UWAGA
W określonych przepisami prawa przypadkach, kontrola może zostać również przeprowadzona w przypadku nieobecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej (art. 50 ust. 5 u.p.p.).
Materiały
Ogólny schemat procedur kontroli przedsiębiorcówOGÓLNY_SCHEMAT_PROCEDUR_KONTROLI_PRZEDSIĘBIORCÓW.pdf 0.17MB
Czas wytworzenia informacji: 2022-08-11
- Pierwsza publikacja:
- 12.04.2024 12:51 Piotr Garecki
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Iwona Konieczna-Kwinkowska
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
OGÓLNY SCHEMAT PROCEDUR KONTROLI PRZEDSIĘBIORCÓW | 1.0 | 12.04.2024 12:51 Piotr Garecki |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP