W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Higiena radiacyjna

I. Dokumentacja projektowa medycznej pracowni rentgenowskiej

1. Czy opinia sanitarna wydana przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego uprawnia do stosowania aparatu rentgenowskiego?

Opinia Sanitarna wydana przez PWIS dotyczy uzgodnienia przedłożonej do zaopiniowania dokumentacji projektowej pracowni rentgenowskiej, w której planowane jest zainstalowanie aparatu rtg. Opinia ta nie jest zezwoleniem na uruchamianie lub stosowanie aparatu rtg w medycznej pracowni rentgenowskiej oraz uruchamianie medycznej pracowni rentgenowskiej.

2. Co powinna zawierać dokumentacja projektowa?

Dokumentacja projektowa (inaczej Projekt ochrony radiologicznej) powinna zawierać projekt pracowni lub gabinetu (rzuty pomieszczeń w odpowiedniej skali) wraz z projektem i opisem osłon stałych oraz wentylacji. Do dokumentacji warto również załączyć specyfikację techniczną aparatu rtg.

3. Kto może sporządzić dokumentację projektową?

Przepisy prawne nie regulują tej kwestii. Sporządzić dokumentację może każdy kto posiada wiedzę w zakresie budowy i działania aparatów rtg, ochrony radiologicznej oraz umiejętność sporządzania rysunku w skali.

4. Czy w przypadku zmiany miejsca usytuowania aparatu rtg w gabinecie rtg, należy ponownie złożyć wniosek o uzgodnienie dokumentacji projektowej?

Tak. Każda zmiana w gabinecie rtg mająca istotny wpływ na stan ochrony radiologicznej (a taką jest np. zmiana miejsca zainstalowania aparatu rtg) wymaga zatwierdzenia przez PWIS.

5. Czy w przypadku wymiany aparatu rtg na inny model, należy ponownie złożyć wniosek o uzgodnienie dokumentacji projektowej?

Jeżeli aparat rtg został zainstalowany w tym samym miejscu co poprzedni, kierunek padania wiązki pierwotnej nie zmienił się, nie dokonano żadnych zmian w obrębie osłon stałych gabinetu rtg, a także parametry ekspozycji nie uległy zmianie, nie ma konieczności ponownego składania wniosku o uzgodnienie dokumentacji projektowej.

II. Zezwolenie na wykonywanie działalności związanej z narażeniem

1. Zakupiłem aparat rtg, czy do jego stosowania do celów medycznych wystarczy jedynie zgłoszenie skierowane do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego?

Nie. Działalność związana ze stosowaniem aparatów rtg do celów medycznych (rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej lub radioterapii schorzeń nienowotworowych) wymagana zezwolenia PWIS.

2. Czy wymiana aparatu rtg na ten sam typ ale inny model o zbliżonych parametrach, bez zmiany warunków ochrony radiologicznej w gabinecie rtg, wymaga uzyskania nowego zezwolenia?

Tak. Zezwolenie wydawane jest na stosowanie konkretnego aparatu rtg ze wskazaniem danych umożliwiających jego identyfikację, takich jak: model aparatu, kod identyfikacyjny, rok produkcji.

3. Czy w przypadku zakończenia działalności z aparatem rtg,  jego utylizacji lub sprzedaży, konieczne jest powiadomienie państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego?

Tak, kierownik jednostki organizacyjnej jest obowiązany zgłaszać organowi wydającemu zezwolenie wszelkie zmiany danych określonych w zezwoleniu, zgodnie z art. 5 ust. 9 ustawy Prawo atomowe.

4. Jaka jest różnica pomiędzy zezwoleniem na uruchamianie aparatów rentgenowskich w medycznej pracowni rentgenowskiej a zezwoleniem na stosowanie aparatów rentgenowskich w medycznej pracowni rentgenowskiej?

Zezwolenie na uruchamianie aparatu rentgenowskiego pozwala wyłącznie na wprowadzanie aparatu rtg do eksploatacji, natomiast, zezwolenie na stosowanie aparatu rentgenowskiego uprawnia do jego wykorzystywania zgodnie z przeznaczeniem, tj. wykonywania medycznych procedur radiologicznych.

5. Planuję zakup gabinetu stomatologicznego wraz z pełnym wyposażeniem, w tym z aparatem rtg. Czy mogę korzystać z zezwolenia wydanego dla poprzedniego właściciela gabinetu?

Nie. Należy zauważyć, iż wydanie zezwolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej, której adresatem jest konkretna jednostka organizacyjna. Nowy właściciel gabinetu jako kierownik jednostki organizacyjnej zobowiązany jest do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia wraz z wymaganymi dokumentami.

6. Wymieniłem aparat rtg na inny model i zapomniałem o tym fakcie poinformować państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Nowy aparat stosuję już ponad rok. Jakich konsekwencji mogę się spodziewać?

Zgodnie z art. 123 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo atomowe, wykonywanie działalności związanej z narażeniem, polegającej na stosowaniu aparatu rtg bez zezwolenia PWIS, podlega karze pieniężnej. Jej wysokość zależna jest od stwierdzonego stanu faktycznego i może osiągać wysokość nieprzekraczającą pięćdziesięciokrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym popełnienie czynu.

7. Na rynku dostępne są przenośne aparaty rtg do zdjęć wewnątrzustnych, które wyglądem przypominają aparaty fotograficzne. Czy możliwe jest uzyskanie zezwolenia na stosowanie takiego aparatu rtg?

Jest to możliwe w przypadku zainstalowania ww. aparatu rtg na odpowiednim statywie. Zgodnie z zapisami § 5 ust. 1 pkt. 8 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 stycznia 2023 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej, stosowanie jezdnego i przenośnego sprzętu radiologicznego ogranicza się wyłącznie do przypadków, gdy przybycie pacjenta do stacjonarnego urządzenia radiologicznego jest przeciwwskazane ze względów medycznych; ograniczenie to nie dotyczy jezdnego sprzętu radiologicznego stosowanego wyłącznie do zdjęć wewnątrzustnych.

III. Zgoda na udzielanie świadczeń zdrowotnych

1. Pełnię nadzór inspektora ochrony radiologicznej w szpitalu, w którym posiadamy m.in. ogólnodiagnostyczny aparat rtg, na którego stosowanie PWIS wydał zezwolenie. Czy mimo to, konieczne jest przez nas uzyskanie zgody?

Zgodnie z art. 33q ust. 1 ustawy Prawo atomowe, prowadzenie działalności związanej z narażeniem w celach medycznych, polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej lub diagnostyki związanej z podawaniem pacjentom produktów radiofarmaceutycznych, wymaga zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. W przypadku stosowania ogólnodiagnostycznego aparatu rtg, tj. stosowania aparatu rtg do celów rentgenodiagnostyki, uzyskanie zgody na udzielanie świadczeń zdrowotnych jest obligatoryjne.

2. Które jednostki ochrony zdrowia prowadzące działalność związaną z narażeniem w celach medycznych są zwolnione z obowiązku uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego?

Zgoda nie jest wymagana dla jednostek ochrony zdrowia prowadzących działalność związaną z narażeniem w celach medycznych, polegającą jedynie na wykonywaniu stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych lub densytometrii kości. Jest to rodzaj rentgenodiagnostyki wyłączony z obowiązku uzyskania zgody.

3. Czy jednostki ochrony zdrowia samodzielnie występują do konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej albo konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny nuklearnej z prośbą o wydanie opinii, która jest niezbędnym elementem w procedurze uzyskiwania zgody?

Nie. Opinię konsultanci wojewódzcy wydają na wniosek PWIS.

4. Czy jednostki ochrony zdrowia prowadzące działalność związaną z narażeniem w celach medycznych, polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii i leczenia za pomocą produktów radiofarmaceutycznych, również powinny posiadać zgodę?

Tak. Zgoda w tym zakresie wydawana jest przez Głównego Inspektora Sanitarnego, po uzyskaniu pozytywnej opinii konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej albo konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny nuklearnej i pozytywnej opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, która wydawana jest na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.

5. Posiadam zgodę PWIS na prowadzenie działalności związanej z narażeniem w celach medycznych, polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radiologii zabiegowej. Planuję rozszerzyć zakres wykonywanych procedur radiologicznych. Czy w takim wypadku, powinienem ponownie zwrócić się z wnioskiem o wydanie zgody?

W przypadku podjęcia decyzji o wykonywaniu nowych medycznych procedur radiologicznych, które nie zostały wykazane przy poprzednim wniosku o wydanie zgody i nie zostały ujęte w decyzji administracyjnej, należy ponownie zwrócić się do PWIS z wnioskiem. Jednakże, wniosek ten będzie rozpatrywany tylko w aspekcie nowych procedur, na których wykonywanie zostanie wydana zgoda.

6. Wymieniłem aparat rtg na ten sam typ ale inny model. Czy mogę w dalszym ciągu wykonywać procedury radiologiczne, ujęte w zgodzie wydanej przez PWIS?

Jeżeli aparat rtg jest przeznaczony do wykonywania wspomnianych medycznych procedur radiologicznych i spełnia wymagania techniczne dla wykonywania tychże procedur to nie ma przeciwskazań do jego wykorzystywania w powyższym celu.

IV. Powiadomienie o wykonywaniu działalności związanej z narażeniem

1. Kto powinien dokonać powiadomienia państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego?

Jednostki organizacyjne, które wykonują lub planują rozpocząć wykonywanie działalności związanej z narażeniem, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 3-14 i 15 (niepodlegającej nadzorowi organów nadzoru górniczego) ustawy Prawo atomowe.

2. Jaka działalność wymaga powiadomienia?

Działalność, w której wykorzystuje się naturalnie występujący materiał promieniotwórczy (materiał zawierający substancje promieniotwórcze). W art. 4 ust. 1a ustawy Prawo atomowe zidentyfikowano rodzaje działalności występujące w Polsce, w których wykorzystuje się naturalnie występujący materiał promieniotwórczy.

3. Czy mogę rozpocząć działalność związaną z narażeniem, o której mowa w art. 4 ust. 1a Prawo atomowe, niezwłocznie po dokonaniu powiadomienia PWIS?

Nie. Do wykonywania wspomnianej działalności można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia powiadomienia, PWIS nie wniesie sprzeciwu, w drodze decyzji administracyjnej i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w powiadomieniu terminu rozpoczęcia wykonywania działalności.

4. Które jednostki organizacyjne prowadzące działalność związaną z narażeniem, o której mowa w art. 4 ust. 1a Prawo atomowe, są zwolnione z obowiązku dokonania powiadomienia?

Na podstawie art. 6a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe  zostało wydane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 marca 2021 r. w sprawie przypadków, w których wykonywanie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące pochodzące od naturalnych izotopów promieniotwórczych nie wymaga powiadomienia.
Zgodnie z §  1 ww. rozporządzenia, obowiązkowi powiadomienia nie podlega wykonywanie działalności, o której mowa w art. 4 ust. 1a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, jeżeli:
1) stężenie promieniotwórcze naturalnych izotopów promieniotwórczych w materiałach stałych nie przekracza granicznych wartości określonych w załączniku do rozporządzenia,
2) stężenie promieniotwórcze naturalnych izotopów promieniotwórczych w materiałach ciekłych lub gazowych nie przekracza granicznych wartości określonych w załączniku do rozporządzenia, przy czym:
a) dawki, jakie mogą otrzymać osoby zatrudnione w związku z wykonywaną działalnością, nie przekraczają wartości dawek granicznych określonych dla osób z ogółu ludności, o których mowa w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, oraz
b) przyrost dawki, jaką może otrzymać osoba z ogółu ludności w wyniku tej działalności, jest nie większy niż 1 milisiwert (mSv) w ciągu roku kalendarzowego
- a wykonywana działalność nie powoduje zwiększenia sumarycznego stężenia promieniotwórczego izotopów promieniotwórczych radu Ra-226 i radu Ra-228 w wodzie, która może mieć wpływ na jakość wody pitnej lub inne drogi narażenia na promieniowanie jonizujące, do poziomu przekraczającego 1 kilobekerel na metr sześcienny (kBq/m3).

V. Bezpieczeństwo i higiena pracy przy pracach związanych z narażeniem występującym przy użytkowaniu źródeł pól elektromagnetycznych

1. Udzielam świadczeń zdrowotnych w zakresie rehabilitacji, w ostatnim czasie nabyłem magnetronik, który chciałbym wykorzystywać do fizykoterapii. Czy muszę zgłosić PWIS korzystanie z tego urządzenia, a może powinienem uzyskać zezwolenie na jego stosowanie?

Nie ma wymogu prawnego uzyskania zezwolenia na stosowanie urządzenia emitującego pole elektromagnetycznego. Nie jest konieczne nawet dokonanie zgłoszenia.

2. Jak często powinienem dokonywać badań i pomiarów czynnika fizycznego w środowisku pracy, jakim jest pole elektromagnetyczne wytwarzane przez rezonans magnetyczny?

Zgodnie z §  11 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku, co najmniej raz na dwa lata - jeżeli podczas ostatniego pomiaru stwierdzono występowanie tylko strefy pośredniej lub co najmniej raz w roku - jeżeli podczas ostatniego pomiaru stwierdzono występowanie również strefy zagrożenia albo strefy zagrożenia i strefy niebezpiecznej.

3. Kiedy mogę odstąpić od wykonywania pomiarów rozkładu pól elektromagnetycznych w przestrzeni pracy?

Jeżeli podczas dwóch ostatnich badań i pomiarów pól elekromagnetycznych, wykonanych w odstępie dwóch lat, nie stwierdzono występowania stref ochronnych w miejscach wykonywania pracy, zgodnie z §  11 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku.

4. Planuję przenieść diatermię krótkofalową do innego pomieszczenia. Ważność ostatnich pomiarów rozkładu pola elektromagnetycznego, wykonanych w poprzednim miejscu użytkowania urządzenia upływa za niespełna rok, czy mimo to już teraz, muszę przeprowadzić ponowne pomiary?

Tak. Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, wykonuje się każdorazowo, jeżeli nastąpiły zmiany w warunkach wykonywania pracy, które mogły mieć wpływ na zmianę poziomu narażenia.

5. Czy pracownicy z działu technicznego wykonujący krótkotrwałe i sporadyczne czynności w pomieszczeniu z rezonansem magnetycznym, podlegają badaniom lekarskim w związku z narażeniem na pole elektromagnetyczne?

Profilaktycznym badaniom lekarskim podlegają wszyscy pracownicy, którzy mają dostęp do przestrzeni pola-EM rozpoznanych stref ochronnych, niezależnie od czasu przebywania w strefach ochronnych.

6. W zakładzie pracy, którego jestem właścicielem, zatrudniamy osoby na innej podstawie niż stosunek pracy. Osoby te wykonują czynności w narażeniu na pole elektromagnetyczne. Czy powinienem informować te osoby o zagrożeniach dla zdrowia, które mogą wystąpić przy wykonywaniu przez nich pracy?

Informacje dotyczące wyników oceny zagrożeń elektromagnetycznych zapewnia się wszystkim osobom, które mają dostęp do przestrzeni pola-EM rozpoznanych stref ochronnych, bez względu na podstawę zatrudnienia.

 

{"register":{"columns":[]}}