1 grudnia - Światowy Dzień AIDS
30.11.2020
Światowy Dzień Walki z AIDS – święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. W tym dniu na całym świecie odbywają się różnorodne przedsięwzięcia dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.
Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS od 2001 roku prowadzi kampanie multimedialne.
Podstawowe informacje epidemiologiczne:
HIV i AIDS w Polsce – dane od początku epidemii (1985 r.) do 30 grudnia 2019 r.
- 25 544 zakażonych ogółem
- 3 751 ma AIDS
- 1 428 chorych zmarło
Więcej na ten temat: www.pzh.gov.pl
Na koniec października 2020 r. leczeniem ARV objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministra Zdrowia p.n. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.
(dane KC ds. AIDS)
Na świecie żyje 38 mln osób z HIV/AIDS, w 2019 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,7 mln osób, 690 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS.
World AIDS Day, December 1, 2020
Drogi zakażenia HIV
Aby doszło do zakażenia HIV musi być kontakt materiału zakaźnego z miejscem przez które wirus mógłby trafić do organizmu.
Materiałem zakaźnym są:
– krew,
– sperma,
– płyn preejakulacyjny,
– wydzielina z pochwy,
– płyny ustrojowe (płyn mózgowo-rdzeniowy, z jamy opłucnowej, otrzewnowej, maziowy, osierdziowy, owodniowy),oraz każdy materiał biologiczny zawierający widoczną ilość krwi.
Drogi zakażenia to:
– otwarta rana,
– błona śluzowa.
Możesz zakazić się HIV w następujących sytuacjach:
– niezabezpieczony prezerwatywą kontakt seksualny z osobą zakażoną HIV,
– używanie igieł, strzykawek i narkotyku zanieczyszczonego krwią (lub innej substancji) wspólne z osobami zakażonymi HIV,
– zakażenie dziecka od matki podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią.
Pamiętaj, że nie zakazisz się HIV drogą kropelkową, wodną i spożywając zanieczyszczone pokarmy, nie zakazisz się przez podanie ręki, całowanie w policzek, od osoby kaszlącej. Nie istnieje ryzyko przeniesienia HIV poprzez wspólne mieszkanie, stosowanie tych samych sztućców, talerzy, kubków oraz korzystanie ze wspólnej łazienki i ubikacji.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS.