W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyrób poddany działaniu produktów biobójczych

Wprowadzanie do obrotu wyrobów poddanych działaniu produktów biobójczych

Wprowadzenie do obrotu to pierwsze udostępnienie i oznacza:

  • odpłatne lub
  • nieodpłatne

dostarczanie wyrobu poddanego działaniu produktów biobójczych w celu jego:

  • dystrybucji lub
  • stosowania w ramach działalności handlowej.

Wyrób poddany działaniu produktów biobójczych można wprowadzić do obrotu, gdy wszystkie substancje czynne zawarte w produktach biobójczych,

  • których działaniu został on poddany lub
  • które on zawiera,

znajdują się:

  • w wykazie na stronie internetowej Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) lub
  • w załączniku I do BPR

i zostały spełnione, wymienione tam, warunki lub ograniczenia.


Oznakowanie wyrobów poddanych działaniu produktów biobójczych

Wyrób poddany działaniu produktów biobójczych musi być oznakowany, jeżeli:

  • zadeklarowano, że wyrób ten ma właściwości biobójcze,
    np. zawiera środek konserwujący zapobiegający degradacji mikrobiologicznej
  • wymagają tego warunki stosowania substancji czynnej,
    np. „Osoba odpowiedzialna za wprowadzenie do obrotu wyrobu poddanego działaniu C(M)IT/MIT (3:1) lub zawierającego tę substancję zapewnia, aby etykieta tego wyrobu zawierała informacje wymienione w art. 58 ust. 3 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 528/2012” zgodnie z Rozporządzeniem (UE) 2016/131
     

Elementy oznakowania:

  • informacje o produktach biobójczych które on zawiera,
  • informacje o właściwościach biobójczych przypisywanych temu wyrobowi w uzasadnionych przypadkach,
  • nazwy wszystkich substancji czynnych i nanomateriałów zawartych w tych produktach biobójczych,
  • instrukcje stosowania.

Wyroby poddane działaniu produktów biobójczych znajdujące się w obrocie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej muszą być oznakowane w języku polskim.

Umiejscowienie oznakowania
W niektórych przypadkach, ze względu na: 

  • rozmiar (np. niewielkie rozmiary),
  • funkcję

wyrobu poddanego działaniu produktów biobójczych, oznakowanie można umieścić:

  • na opakowaniu,
  • w instrukcjach stosowania,
  • w karcie gwarancyjnej.

Jeżeli:

  • wyrób został opracowany i wyprodukowany w celu realizacji konkretnego zamówienia i nie jest produkowany seryjnie, producent może uzgodnić z klientem inne sposoby przekazywania stosownych informacji,
  • w przepisach sektorowych istnieją już wymogi w zakresie oznakowania dotyczącego zawartych substancji czynnych produktu biobójczego w wyrobie to nie ma obowiązku dodatkowego go znakowania według wyżej wskazanych kryteriów.

Na wniosek konsumenta dostawca wyrobu przedstawia nieodpłatnie, w terminie 45 dni, informacje na temat produktu biobójczego, którego działaniu poddany został ten wyrób.

Więcej informacji o wyrobach poddanych działaniu produktów biobójczych można znaleźć na stronie internetowej ECHA w zakładce: Wspólnotowe>BPR> Wyroby poddane działaniu produktów biobójczych oraz CIRCABC

Udostępniając i stosując produkty biobójcze lub wyroby poddane działaniu produktów biobójczych w działalności przemysłowej lub zawodowej, należy upewnić się, że są one dopuszczone do stosowania w krajach prowadzenia działalności gospodarczej.

Wprowadzający do obrotu, udostepniający i stosujący produkty biobójcze i wyroby poddane działaniu produktów biobójczych mogą mieć dodatkowe obowiązki do wypełnienia wynikające z REACH, CLP i rozporządzenia o detergentach.


Wyżej wskazane treści zamieszczone na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane w sposób prawnie wiążący. Tekst został przygotowany na podstawie wybranych obowiązujących aktów prawnych. Weryfikacja obowiązków lub zgodności produktów/wyrobów powinna odbywać się na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

BPR - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych Tekst mający znaczenie dla EOG

Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 24)

Ustawa z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1816)

CLP - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 (Tekst mający znaczenie dla EOG)

Rozporządzenia (WE) nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie detergentów

Rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE (Tekst mający znaczenie dla EOG)
 

{"register":{"columns":[]}}