Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży szkolnej na terenie województwa świętokrzyskiego w 2023 r.
06.02.2023
Informacja Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny warunków higieniczno-sanitarnych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa świętokrzyskiego w 2023 r.
W okresie od 16.01 – 31.01.2023 r. do elektronicznej bazy wypoczynku zostało zgłoszonych 62 turnusy dla 971 uczestników wypoczynku w ramach form wyjazdowych oraz 55 form w miejscu zamieszkania dla 176 uczestników.
Przedstawiciele państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych do 31.01.2023 r. skontrolowali 25 form wyjazdowych wypoczynku zimowego w ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży oraz 7 form wypoczynku w miejscu zamieszkania. Przeprowadzono 42 kontrole w zakresie warunków higieniczno-sanitarnych. Część kontroli sanitarnych przeprowadzono wspólnie z pionem Higieny Żywności, Żywienia i Produktów Kosmetycznych.
W trakcie trwania wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży nie odnotowano skarg ani interwencji. Nie stwierdzono również przypadków zbiorowych zatruć pokarmowych. Nie odnotowano zachorowań oraz wypadków.
Wszystkim uczestnikom wypoczynku zapewniono dostęp do opieki medycznej.
Żywienie w formach wyjazdowych to śniadanie, obiad II - daniowy, podwieczorek, kolacja oraz napoje zapewnione przez organizatorów i właścicieli obiektów wypoczynku (woda, kompot, herbata). W trakcie trwania półkolonii dzieci otrzymują żywienie w formie II – go śniadania, obiadów w formie cateringu, napoi zapewnionych przez organizatorów.
W ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży w bazie noclegowej w skontrolowanych obiektach nie stwierdzono zaniedbań w zakresie porządku i czystości. W zakresie bazy żywieniowej stwierdzono nieprawidłowości, za które nałożono 2 mandaty karne na kwotę 300 zł.
Wypoczynek w miejscu zamieszkania organizowany jest w: świetlicach środowiskowych, klubach sportowych, klubach osiedlowych, szkołach. W trakcie trwania wypoczynku zimowego w miejscu zamieszkania dla uczestników zorganizowano zajęcia rekreacyjno – sportowe: treningi gimnastyczne i akrobatyczne, zajęcia integracyjne, konkursy artystyczne, warsztaty kulinarne, wycieczki piesze oraz wyjazdy autokarowe.
W czasie kontroli pozostawiono w obiektach wypoczynku materiały oświatowo-edukacyjne:
- ulotki informacyjne dotyczące szkodliwości palenia tytoniu i jego następstw w ramach profilaktyki antytytoniowej: ,,Uwolnijmy dzieci od dymu tytoniowego”, ,,Zdrowie dzieci a bierne palenie tytoniu”, ,,Co grozi palaczowi”, ,,Dym tytoniowy szkodzi niepalącym”, Co to są e-papierosy”,
- ulotki dotyczące profilaktyki grypy: ,,Grypa czy przeziębienie?”, ,,Antybiotyki nie pomogą”,
- ulotki dotyczące profilaktyki i objawów chorób przenoszonych drogą płciową: ,,Rzęsistkowica”, ,,Kiła”, ,,HIV”, Chlamydia trachomatis i Mycoplasma genitalium”,
- broszury edukacyjne: ,,Zakażenia przewodu pokarmowego przenoszone drogą płciową’, ,,Ziarniniak weneryczny pachwin”, ulotka ,,Zaszczep w sobie chęć szczepienia”.1