W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu

31.05.2023

Dwie osoby jedzące warzywa. Na środku napis "31 maja światowy dzień bez tytoniu" i "potrzebujemy jedzenia nie tytoniu"

Światowy Dzień bez Tytoniu (WNTD) 2023 obchodzony jest pod hasłem "Potrzebujemy jedzenia, nie tytoniu".

 

Organizacja Światowego Zdrowia (WHO) zwraca uwagę na fakt, że tytoń jest przyczyną 8 milionów zgonów rocznie, podczas gdy rządy na całym świecie wydają miliony na wsparcie dla plantacji tytoniu. Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, podkreśla, że wybierając uprawę żywności zamiast tytoniu, priorytetyzujemy zdrowie, zachowujemy ekosystemy i wzmacniamy bezpieczeństwo żywnościowe dla wszystkich.

 

Obecnie ponad 300 milionów ludzi na całym świecie zmaga się z poważnym niedożywieniem, podczas gdy ponad 3 miliony hektarów ziemi w ponad 120 krajach jest wykorzystywane do uprawy śmiertelnego tytoniu, nawet tam, gdzie ludzie umierają z głodu.

 

Raport WHO pt. "Uprawiaj żywność, nie tytoń" ukazuje negatywne skutki uprawy tytoniu oraz korzyści płynące z przejścia na bardziej zrównoważone uprawy żywnościowe dla rolników, społeczności, gospodarek, środowiska i całego świata.

 

Uprawa tytoniu powoduje choroby u samych rolników, a szacuje się, że ponad 1 milion dzieci pracuje na plantacjach tytoniu, tracąc szansę na edukację.

 

Dr Ruediger Krech, dyrektor ds. promocji zdrowia w WHO, zauważa, że tytoń stanowi nie tylko ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego, ale również dla zdrowia ogólnego, włącznie z zdrowiem rolników tytoniu. Rolnicy są narażeni na działanie chemicznych pestycydów, dymu tytoniowego oraz na tyle nikotyny, ile znajduje się w 50 papierosach, co prowadzi do chorób takich jak przewlekłe schorzenia płucne i zatrucie nikotyną.

 

Uprawa tytoniu stanowi globalny problem. Dotychczas główny nacisk położony był na Azję i Amerykę Południową, ale najnowsze dane wskazują, że koncerny tytoniowe rozszerzają swoją działalność na Afrykę. Od 2005 roku obszar upraw tytoniu w Afryce zwiększył się o prawie 20%.

 

 

żródło: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023

Materiały

5 Sposobów rzucenia palenia
5​_sposobow.png 1.18MB
Dlaczego warto rzucić palenie
dlaczego​_warto.png 0.56MB
{"register":{"columns":[]}}