W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa lubelskiego

24.03.2025

W dniach 28–30 marca 2025 r. na terenie województwa lubelskiego zostanie przeprowadzona akcja ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia ochronne przeciw wściekliźnie

Szczepienie będzie realizowane poprzez zrzuty z samolotów oraz ręczne wykładanie przynęt zawierających doustną szczepionkę weterynaryjną. Przynęty mają stałą konsystencję i występują w formie krążków lub kostek o barwie od brązowo-zielonej do brązowej oraz intensywnym zapachu rybnym. W ich wnętrzu znajduje się blister wypełniony zawiesiną w kolorze od pomarańczowego do czerwono-fioletowego.

Dla własnego bezpieczeństwa oraz skuteczności akcji

  • Nie dotykaj, nie podnoś przynęt – kontakt z ludzkim zapachem może zniechęcić lisy do zjedzenia szczepionki.
  •  Nie pozwalaj zwierzętom domowym (psom i kotom) na kontakt z przynętami przez co najmniej 14 dni od daty ich wyłożenia.
  • W razie przypadkowego kontaktu człowieka ze szczepionką, należy umyć miejsce kontaktu wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza.
  • W przypadku połknięcia szczepionki przez zwierzę domowe – skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Wścieklizna

Wścieklizna jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. W Polsce rezerwuarem wirusa wścieklizny jest lis rudy.

Jak dochodzi do zakażenia?

Wirus przenosi się poprzez ślinę zakażonego zwierzęcia, najczęściej w wyniku ugryzienia lub kontaktu śliny z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi człowieka.

Ważne jest aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i skontaktować się z lekarzem medycyny.

Każde ugryzienie człowieka przez dzikie zwierzę lub wzbudzające podejrzenie pogryzienie przez zwierzę domowe wymaga dokładnego sprawdzenia. Zdarzenie powinno zostać zgłoszone powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Objawy wścieklizny u ludzi

Okres inkubacji wynosi zazwyczaj 3–8 tygodni, ale może być dłuższy. Początkowe objawy są niespecyficzne: bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie oraz obrzęk skóry wokół miejsca ugryzienia. W późniejszym etapie pojawiają się porażenia mięśni, śpiączka, a także charakterystyczne objawy neurologiczne – wodowstręt i światłowstręt.

 

Profilaktyka – szczepienie ratuje życie

Dostępna jest skuteczna szczepionka, którą należy podać jak najszybciej po narażeniu na zakażenie – zgodnie z decyzją lekarza. W razie potrzeby lekarz może również zalecić podanie surowicy odpornościowej.

Nie istnieje leczenie swoiste w przypadku rozwiniętej choroby. Obecnie stosowane szczepienia są bezpieczne i mało uciążliwe, ale nieskuteczne po wystąpieniu objawów – dlatego liczy się szybka reakcja.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Nie dotykaj martwych lub zabitych zwierząt – w razie kontaktu niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem i poinformuj lekarza weterynarii o miejscu znalezienia zwierzęcia.
  • Obserwacja weterynaryjna żywego zwierzęcia podejrzanego o zakażenie może wykluczyć wściekliznę, jednak musi być prowadzona w warunkach, które eliminują ryzyko zakażenia innych osób.
  • W Polsce do obszarów o największym ryzyku występowania wścieklizny należą województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie.
  • Wścieklizna występuje na wszystkich kontynentach – również podczas podróży zachowuj ostrożność i unikaj kontaktu z dzikimi lub bezpańskimi zwierzętami.

Materiały

Komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii - wiosenna akcja szczepienia lisów 2025
Komunikat​_Lubelskiego​_Wojewódzkiego​_Lekarza​_Weterynarii​_-wiosenna​_akcja​_szczepienia​_lisów​_2025-2.pdf 0.32MB